TJK’dan yılın ilk Aygır transferi; FEARLESS KING…

2019 yılında Super Saver, Daredevil, Bodemeister, Authorized ve Myboycharlie, 2020 yılında Victoire Pisa ve Kluger, geçen sene ise Epaulette, Tilsit ve Battleground’u ülke yetiştiriciliğine kazandırarak yeniden çok güçlü bir aygır kadrosu kuran Türkiye Jokey Kulübü, 2023 yılı aşım sezonu öncesinde ilk aygır transferini gerçekleştirdi.

Kulübün bu sene transfer ettiği ilk aygır 3 yaşında G2 Mehl-Mülhens-Rennen’i (German 2.000 Guineas – Almanya Tay Deneme) kazanan şampiyon Kingman’in oğlu 5 yaşındaki oğlu Fearless King (Kingman – Astrelle, Makfi) oldu.

Fearless King (G2 Mehl-Mülhens-Rennen)

Yarış hayatına 2 yaşlı olarak 28 Temmuz 2019 tarihinde katıldığı koşuyu kazanarak Almanya’da başlayan Fearless King, 5 koşu süren yarış hayatını 3 birincilik ve 1 üçüncülük ile noktaladı.. 2022 yılında haraya alınan Fearless King, bu yıl Gestüt Helenenhof’ta 3.000 €’ya aşım yaptı.

Türkiye Jokey Kulübünün Aralık ayında ülkemize geleceğini açıkladığı Fearless King’in babası; çok sayıda Grup galibi safkan veren Invincible Spirit’in şampiyon oğlu Kingman’dir. Fearless King’in annesi ise Makfi’nin Grup koşu plasesi bulunan kızı Astrelle’dir. Fearless King ayrıca Amerika’da G1 Belmont Oaks başta olmak üzere birçok Grup koşu kazanan McKulick ve Grup koşu galibi Just Beautiful ile de anneden kardeştir.

5 yaşındaki genç aygırın Türk yetiştiriciliğine hayırlı olmasını diliyoruz.News Reporter

14 thoughts on “TJK’dan yılın ilk Aygır transferi; FEARLESS KING…

  1. aygirin 4.uncu nesilaygir babalarina baktigimizda en zayif halka , en iyi atlarimizdan birinin babasi persian bold ; safkan icin iyi orjinli bir dememe gerek yok , sonucta türkiyeye gelen bütün aygirlar hatta kisraklarin yüzde 99u iyi orjinli. kan problemimiz yok problem antrenede , kosturmada ama kesinlikle orjinlerde bir sikintimiz yok , doyoun geldi son iki yilin cim sampiyonlarinin babasi , atin yavrularini ziyan ettik 2 yasinda vb , bize dubawi de gelse frankel da gelse hava gazi civa

 1. Bu kadar transfere gerek elimizdeki aygırlar yeter bence iyi bakımla beslenmeyle herşey çözülür

 2. TJK’yı ısrarla Amerika’dan aygır getirme politikasından vazgeçtiği için tebrik etmek lazım. Önemli açık yarışların çimde yapıldığı bir ülkede Avrupa orjinli aygırlar fayda sağlar ve bu fazlasıyla ispatlandı. Native Khan, Luxor, Kaneko, Torok.

 3. merhabalar bu mesaji ukelalık olarak anlamazsınız umarım ama Türkçe’de kalın “k” yoktur. TJK’de doğru kullanımdır.

 4. Soy ağacı şampiyonlar ligi gibi. Evren Bey yazınca Persian Bold u bende farkettim. Umarım uygun kan hattına sahip kısrakları çekerler.

 5. Genarel Quartes fırsatı değerlendirdi,Fastn Famous ta keza öyle.Body Guard Hero başarılı olur pedigree uzmanı olmaya gerek yok bunu görmemek için aptal olnak lazım diğer başarılı özel aygırlar bilindik isimler diğerlerinin işi zor yeni 4 aygır daha var diyorlar.Tren kaçtı diğerleri için.

 6. Ulkenin para birimi ile 3 bin e Asim yapacak local yarislar kosup ithalata uygun Kan Hatli aygir adayi.Almanyada En fazla
  30-35 Asim basvurusu alacak Aygir adayi Kingman oglu Turkiye yetistiriciline hic bisey katmaz.Levels needs to be rised,not the other way around.

 7. Kim gelirse gelsin. Antrenor ekibi çok kötü. Hiç bir antrenor ekibinin elinde bilgisayar simülasyon programlari yoktur. Olmasi lazim. Atin günde kaç kilo saman yedigine kaç litre su içtigine kadar en ufak verilerin kaydedildigi bir yazilim ile çalismalari gerekir. Atin antreman programinin kayıtlı oldugu. Hangi idmanlarin ne tur sakatliklar getirdigi hangi kas gruplarinin çaliştirmak icin ne tur idman programi hazirlamak. Yarişin temposu taktigi vs. Profesyonel bir şekilde antrenor ekibinin hazirlaniyor olmasi lazim. Bir cok antrenor ustasindan boyle gormuş. Yok Yenimahalle’de oturuyorum. Yok Osmaniye’de eskiden beri babam atlarla ilgileniyordu. Muhabbeti ile antrenörlük yaptirirsan hiç bir sey olmaz. Yurtdisina çikmasi lazim antrenörün orada staj yapmasi lazim. Abd İngiltere abd irlanda uzak doguda observer olarak gorev almak. Antrenörlük üniversitesi açildi. Bir tane antrenöre iş veremedi sektor. Hep tanidik hep ahbap çavuş ilişkileri uzerine kurulu sistem . Antrenor kendi beslenmesini bilmiyor ki at beslenmesinden anlasin. Kas yapisini bilmiyor ki . Atin kas sistemini bilsin. Oradan buradan görmüş akrabası bu işi yapiyor. O da es kaza bu işi meslek edinmiş adamlarla dolu. Bazi antrenörler tamam. Onlara lafım yok. Abd antrenörlük yapan bile var. Kaç kisi bir elin parmagini geçmez. Hangi aygiri kisragi getirirsen getir patades. O atin avrupada amerikadaki yavrusundan uzak yersin. Atçilik benim umrumda degil. Benim sorunum degil. Ben bahisci taraftayim. Tjk bir yenilik getirin. Bazi hipodrumalara isiklandirma geldi. Cok guzel. En azindan şunu yapti diyebiliyorum. Simdiki yonetim ne yapti diye dusunsem? Oyunlar ayni. İkramiye dagitimlari ayni. Hersey ayni. Bundan 10 sene önce uyumuş simdi uyanmış olan bir yarissever hopodrumda hiç bir degisiklik gormez. Yani hiç bir sey kaçirmadi. Biraktigi yerde. Çok basit vaka. Pazar gunu istanbul yarişlarindan sonra gişeler kapaniyor. 3 gişe hipodrumda açik. Elazig diyabakir artik hangi ilde yariş varsa 3 gişede oyunu yetiştirme durumu var . Hipodrumda bunun yuzunden kuponlar yatirilmiyor. Gişe ile yarişseverler arasinda tartişmalar cikiyor.

 8. Hayırlı olsun.. ‘Tohum ne kadar iyi olursa olsun ,toprak iyi değilse hiç bir şey olmaz’ O aygır bu aygır bu pedigree falan filan… Herkes kendince pedigree uzmanı…İyi tohumu ekecek toprak nerede ? Asıl onun iyi organize edilmesi lazım uzun vadeli olarak proje kısraklar üretmek lazım ….İlk el atılması gereken yer kısrak stokları ve kanlarıdır… Sonrada bir arkadaşın yazdığı gibi EĞİTİM ŞART…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir