TJK’dan yılın son günü 2 Aygır Transferi…

2023 yılı aşım sezonunda hizmet vermek üzere bu sene ilk transferini G2 Mehl-Mülhens-Rennen (German 2.000 Guineas – Almanya Tay Deneme) galibi Fearless King (Kingman) ile gerçekleştiren Türkiye Jokey Kulübü, 2022 yılının son günü iki transfer aygır transferi daha gerçekleştirdi.

Son yıllardaki aygır transferleri ile Amerika ve Avrupa’da dikkatlerini üzerine çeken Kulüp, G2 York Stakes, G3 Legacy Cup Stakes ve G3 Tattersalls Stakes galibi Elarqam (Frankel – Attraction, Efisio) ve 2016 yılında Japonya’da “Yılın En İyi 2 Yaşlı Erkek Tayı” seçilen, G1 Asahi Hai Futurity Stakes galibi Satono Ares (Deep Impact – Satone Amazones, Danehill)’i aygır kadrosuna dahil etti.

Bu iki isimden yearling olarak 1.600.000 gns’e satılan ve 2017-2020 yılları arasında start aldığı 17 yarışın 6’sından galibiyetle ayrılan Elarqam, kazandığı yarışların yanı sıra G1 International Stakes üçüncülüğü ve G1 2000 Guineas (İngiltere Erkek Tay Deneme) dördüncülüğü elde etti.

Elarqam

2021 yılında haraya alınan Elarqam, ilk senesinde Fransa’da bulunan Haras de Saint Arnoult’ta 6.000 €’ya aşım yaptı.

Elarqam’ın babası; yarış pistlerinde hiç geçilmeden haraya giden ve müthiş yarış kariyerinin ardından hara hayatında da büyük başarılara imza atan şampiyon Frankel’dır.

Elarqam’ın annesi Attraction ise Avrupa’da şampiyon 2 yaşlı dişi ve 3 yaşlı dişi seçilen, G1 Coronation Stakes, G1 Irish 1000 Guineas, Curragh, G1 1000 Guineas, Newmarket, G1 Sun Chariot Stakes ve G1 Matron Stakes olmak üzere ikisi Dişi Tay Deneme olmak üzere toplam 5 G1 galibi şampiyon bir kısraktır.

Elarqam’ın 2023 aşım sezonunda İzmit Merkez Aşım istasyonunda 60.000 TL ücret ile hizmet vereceği açıklandı.

Elarqam (Frankel)

Kulübün transfer ettiği ikinci aygır olan Satono Ares, Japonya’nın en önemli haralarından biri olan Breeders Stallion Station’dan satın aldı. Deep Impact temsilcisi aygırın babası; kendisi ve birçok yavrusu G1 koşu galibi olup 2012-2020 yılları arasında Japonya’da üst üste 9 yıl lider aygır olan efsane Deep Impact, annesi ise Danehillin yarış kazanmış kızı Satono Amazonesdir.

14 Ağustos 2016 tarihinde Sapporo Hipodromunda katıldığı koşuyla kariyerine başlayan Satono Ares, 2 yaşlı olarak üst üste 3 birinciliğe imza atarken bu birincilikler arasında 18 Aralık 2016 günü katıldığı, 2 yaşlı taylar için Japonya’da yılın en önemli koşularından G1 Asahi Hai Futurity Stakes de bulunuyordu.

Satono Ares (Deep Impact)

2016 yılında Japonya’da “Yılın En İyi 2 Yaşlı Erkek Tayı” seçilen Satono Ares, 4 sezon süren yarış hayatını 16 koşuda 2’si black-type olmak üzere 4 galibiyet, 4 ikincilik, 2 üçüncülük ve 2 dördüncülük ile noktaladı.

2020 yılında Japonya’da aygırlık kariyerine başlayan ve ilk jenerasyon temsilcileri 2023 yılında start almaya başlayacak olan Satono Ares, 2023 aşım sezonunda Karacabey Pansiyon Harada 40.000 TL ücret ile hizmet verecek.

Satono Ares 

News Reporter

15 thoughts on “TJK’dan yılın son günü 2 Aygır Transferi…

 1. Sürekli Frankel Frankel diyenler vardı, işte Frankel kanı, üstelik süper bir anne ile. Japon hattına gelince, bizim yarış stilimize ne kadar uyuyor o kan emin değilim. Ancak belki de, böyle transferlerle 400 0.26 – 800 0.54 tempolardan kurtulabiliriz.

 2. Yarisciligimizda eksik olan Kingman ve Frankel kan hatlari tamamlanmis oldu. Iyi bir Dubawi yavrusu da getirilirse daha da guclenmis oluruz

 3. Senin yarış sitiline sunday silence kanından daha uygun bir hat varmı ? İkiside çim pistte başarılı transfer bence.

 4. Amerika’dan değil de Avrupa ve Japonya’dan iyi orjinli aygırlar getiren Serdal başkan yönetimi büyük iş yapıyor. Çim yarışları ağırlıklı bir yarış programın varsa aygırlar buralardan gelmeli.

 5. Cok iyi transferler , özellikle elarqam anne baba hatti süper , battleground gibi annebabasi gr1 galibi ender aygirlarimizdan . japonyadan gelen aygirlar konusuda divine light ve king david gibi iki gazi galibinin babasi mevcutken tartisilmasi gereksiz .yuakrida dendigi gibi birde dubawi kan hatti oldumu ilk defa türk atciligi bu kadar cesitli iyi kan hatlarina sahip olacak

 6. güzel kanlar baba pedigreeler efsane almaktum nasıl verdi bu atı alanları tebrik ederim

 7. Fearless king 26, elarqam 16, satano ares 2 başvuru şu an için yazık bu kadar emekle bu aygırlar getiriliyor ve yurtdışı fiyatlarının yarısına burada hizmet veriyorlar bizim at sahipleri kıymetini bilmiyor

 8. Karacabey öksüz kaldı
  Öncelikle bu Aygırları ülkemize getirip yetiştiricilerin hizmetine sunan ekibe ve TJK ya çok teşekkürler.
  Fakat İzmit aşım istasyonu zaten yıldızlar karmasıyken hala daha gelen aygırlardan Frankel soyundan olanını İzmite, Deep Impact soyu olanını Karacabey’e göndermek yoruma çok açık. Deep impact soyundan ülkemizde zaten aygır bulunmakta.
  Zaten şunana kadar olan müracaat sayısından yetiştiricileri cezp etmediği çok açık, büyük ihtimalle kontenjanı zor tamamlayacak.
  Benim bu aygır taksiminden anladığım TJK nın Karacabey’i önemsemediği.

  1. Tjk mı önemsememiş özel aygır sahipleri mi Karacabey i dikkatli incelersiniz tam tersi tjk epaulette fearless king gibi çim klimt ve lion heart ı da kum aygırı olarak uzun için de satano ares i vermiş diğer tarafta da bodemeister, supersaver,Victory hallol kum battleground ve elarqam ı da çimci olarak İzmit e vermiş daha popülerleri Karacabey e gönderse İzmit de ki özel aygırlara karşı başvuru alamazdı tjk aygırları bu sebepten dolayı tjk nın ayrımcılığı olduğunu düşünmüyorum

   1. Evren Bey aygır dağılımında TJK nın Karacabey aşım istasyonuna haksızlık yapmadığını belirtmişsiniz
    Peki sizin tartınız ile tartalım.
    Epaulette kısa çimci, tamam ortalama üstü ama kesinlikle dengeleri değiştirecek bir isim değil.
    Fearless King miler çimci (kendini ispatlamamış, tek özelliği babası Kingman) ve sahibi TJK değil de özel bir aygır olsa 20 başvuru alamaz
    Satono Ares tamam iyi bir soy ama Deep impact zaten ülkemizde var ve anne tarafından dolayı (sizin belirttiğinizin tersine) miler ve hep miler kazanmış uzuncu değil.
    Klimt’in yetiştirici nezdinde “evet bu aygırı seçiyorum” denilebilecek bir karşılığı henüz yok.
    Karacabey’de kendini ispatlamış tek aygır Lion Heart, o da çoğu kısrağın yakın akrabası yada önceden denenmiş.

    Diğer tarafta Süper Saver , Victor Gallop ve Bodemeister tartışılamaz aygırlar. Bunların nesini Karacabey’deki aygırlar ile kıyaslayacaksınız.
    Battleground anne hattından dolayı uzun çimci, peki Karacabeydeki karşılığı hangi aygır, yok maalesef.
    Elarqam soyu itibari ile ülkemizdeki en iyi çimci aygırlardan. Peki Kalite olarak Karacabey’de karşılığı hangi aygır. Bence yok
    İşte benin eleştirim bu noktada. Karacabey’de Lion Heart’tan sonra hiç olmazsa bir tane daha klas aygır olsa. Satono, uzuncu Battlegroundun yanına miler olarak İzmit’e konulsa, Elarqam da dengeyi sağlamak için Karacabey’e konulsaydı.
    Ayrıca TJK nın İzmit’teki kalite özel çimci aygırlar ile başetmek gibi bir derdinin yada gizli amacının olduğunu düşünmüyorum.
    TJK yetiştiriciyi düşünmek zorunda, zaten öyle yapmaya çalışıyor.
    TJK nın son yıllarda yaptığı alımları takdirde karşılıyorum ve çok başarılı buluyorum. Benim eleştirim Karacabey’e yeterince destek olunmadığı yönünde ve hala bu fikrimin arkasındayım. Saygılar

 9. Smart Robin gibi vasat bir aygirdan sonra gercek bir Deep impact gelmesi guzel oldu. Frankel ise olmasi gereken bir hatti. İyi bir Sea the stars ve dubawi de eklendimi aygir stogumuz guncellenmis olacaktir.

 10. Yorumlara bakıyorum şöyle kalite atlar böyle atlar falan filan. tamam eksik kan hatlarının tamamlanması güzel ama önemli olan yetiştiricilik ve pedigiri iyi kısraklar bulmak yani çift kopya kısrakları bulup getirmek önemli. bizde zaten iyi aygırlar var. örnek vereyim mesala SUPER SAVER işin ilginçi kimse bu aygırdan bahsetmiyo,yada gündeme çok gelmiyo yahu aygır amerikada yılın kısrağı seçilen G1 galibi letruşkanın babası. aygırın orjini bir efsane şahsen ben tjk satın aldığını duyunca inanamamıştım. yani şimdi bence super saver yukardaki aygırlardan hatta tjk nın şu anda elinde olan en önemli aygırıdır. özellikle SUPER SAVERİN kızları potansiyel şampiyon adayı ve aynı zamanda iyi birer haraya alındıklarında da anne adayıdır. o yüzden bence kısraklara yatırım yapılmalı (özellikle çift kopya kısraklar) ve cozzene, sekeend gold, oiun american,shareef dancer, secreteryıt, halo, habitat, sır gaylord, prıncelqule vs bu anne hatlarına sahip kısraklar özellikle seçilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir