İlk kez 2100 metre koştu, ‘bana mısın demedi!’

6 Ağustos 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2100 metre çim pistte koşulan 4 yaşlı Arap atlarına mahsus Kv-7 Murat Yazıcı koşusunu, Şahin Yıldırım’ın sahibi olduğu, Tuğban İzzet Aksoy tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Alper Tepebaşı’nın yaptığı Topaz Girl (4y ak Kaizbert – Çeviknaz, Özgünhan) jokeyi Mustafa Çiçek ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Nasuh (Baba Mevlüt) elde ederken, Mister Win (Kaizbert) üçüncü, Cambazoğlu (Ayabakan) dördüncü, Rockstar (Turbo) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Üst üste dördüncü birincilik…  

Üst üste kazandığı üç yarış sonrası ilk kez çıkacağı uzun mesafede nasıl bir sonuç alacağı merakla beklenen Topaz Girl, bugün ilk kez birlikte olduğu jokeyi Mustafa Çiçek idaresinde iyi start çıkışı sonrası aldığı liderliği bir daha koşunun hiç bir yerinde kaybetmeden klasik bir ‘beyaz bayrak-ayna’ yarışı yaparak kazanırken, hem üst üste dördüncü birinciliğini elde etmiş, hem de uzun mesafelerde de başarılı olabileceğini ispatlamış oldu.   

Toplu bir çıkışla birlikte atak yapan Topaz Girl liderliği aldı. İkinciliğe Rockstar girerken daha sonra Nasuh ve Cambazoğlu sırası ile 2000-1800 startları geçildi. 1600’de Topaz Gril liderliğini korurken ikinciliğe Cambazoğlu girdi. Daha sonra Rockstar ve Nasuh şeklinde 1400 startı geçildi. 1200’de Topaz Girl lider, Rockstar takipte, arkalarında Cambazoğlu daha sonra Nasuh sırası ile 1000 startı geçildi. 800’de Topaz Girl baştan itibaren aldığı liderliği korurken ikinciliğe tekrar Cambazoğlu girdi, daha sonra Rockstar ve Nasuh sırası ile 800 startı geçildi. 600’ü de önde geçen Topaz Girl ikincilikteki Cambazoğlu’nun önünde düzlüğe lider olarak çıktı. 400’de Topaz Girl farkı biraz açarken ikinciliğe Nasuh sarktı. 200’den sonra temposunu düşürmeyen Topaz Girl en yakın rakibi Nasuh’un ataklarından etkilenmeden farkı koruyarak 4 boy farkla ve 2’24”23 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

News Reporter

8 thoughts on “İlk kez 2100 metre koştu, ‘bana mısın demedi!’

  1. Arap atçılığında sahtekarlık Hafiye’den başlamış günümüzde zirveye çıktı.
    Arap atına zerre benzemiyorlar ama arap atı diye resmi olarak koşturuyorlar.
    Bu atları başka bir isimle koştursalar en azından bir nebze adaletli olurdu.

  2. Kaizbert varsa, Kaizbert kazanır. Bu kadar değerli bir atı, hem de kendi yetiştirmiş olmasına rağmen, sahibi neden antrenörüne satmış acaba ? Bir türlü anlayamıyorum😀😀😀😀

  3. Alperkaan bunların yanında çok masum kalıyor. Bunlar arapsa ben de rus çarıyım. Alperkaan’a itibarı iade edilsin.

  4. Gazi kazanan ata 4 yarış handikap verilmeyip saklandı aslında 105 handikapta olması lazımdı parayı hakemler ile kirismak için mi bu yapıldı yarış oynayanlarda 10 numarayı tek yazdı paralar ceplerine aktı nerde kural ve ahlak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir