Topkapı Koşusu’nda RUNNER BULL’dan muhteşem geri dönüş!

İstanbul’u fethederek 1000 yıllık Bizans İmparatorluğuna son veren Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478’de yaptırılan ve yaklaşık 380 sene devletin idare merkezi ve Osmanlı sultanlarının resmi ikametgâhı olan Topkapı Sarayına ve o günlere atfen koşulan G2 Topkapı Koşusu, 2 Eylül 2018 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda koşuldu.

3 ve yukarı yaşlı 8 safkan İngiliz atının katılımı ile gerçekleşen mücadeleyi, Nurbiye Gülerce’nin sahibi, Mustafa Berberoğlu’nun yetiştiricisi ve İbrahim Bekiroğulları antrenörü olduğu Runner Bull (4y da Victory Gallop – Sun Cat, Mountain Cat), yılın başarılı jokeylerinden Özcan Yıldırım ile 1600 metre çim pistte 1’35”97’lik bir derece gerçekleştirerek kazandı.

RUNNER BULL (Özcan Yıldırım)
RUNNER BULL (Özcan Yıldırım)

En dış kulvardan çıkış yaptıktan kısa bir süre sonra jokeyi tarafından koşunun favorisi olan genç rakibi Rhythm Divine’nin hemen dışında üçüncü sıraya yerleştirilen Runner Bull, düzlük dönülür dönülmez pistin ortasından yaptığı sprintle önce içindeki Ulan Bator’a üstünlük sağlamaya çalıştı. Koşunun son 200 metresinde bu kez hemen dışından Rhythm Divine’nin ataklarına maruz kalan safkan, aynaya kadar olan mesafede hem içindeki, hem de dışındaki güçlü rakiplerine direnip 1 boy farkla bu önemli koşuyu kazanmayı başarırken, yaklaşık 6 ay aradan sonra finiş çizgisini önde geçmesini bildi. 23’üncü startında 7’nci birinciliğini elde eden Runner Bull, aynı zamanda ilk G2 galibiyetine imza atarak kariyerinin de zirvesine çıkmış oldu. Koşuda ikinciliği düzlüğün hemen başında bir ara rakiplerinin arkasında oyalanan Rhythm Divine (Torok) , özellikle 200’den sonra yaptığı etkili sprint ile elde ederken, koşunun başarılı isimlerinden Ulan Bator (Luxor) üçüncü, kariyerinin en parlak yarışlarında birine koşan Storm Sea Swell (Henrythenavigator) ise dördüncü oldu.

Victory Gallop (CAN) da (1995) Cryptoclearance (USA) aa (1984) Fappiano (USA) aa (1977)
Naval Orange (USA) ak (1975)
Victorious Lil (CAN) dk (1989) Vice Regent (CAN) aa (1967)
Glass House (USA) dk (1979)
Sun Cat dk (2008) Mountain Cat (USA) da (1990) Storm Cat (USA) aa (1983)
Always Mint (USA) dk (1990)
Sun Shines East (USA) ak (1996) Eastern Echo (USA) da (1988)
Balakhna (FR) ak (1979)

Koşudan sonra gerçekleştirilen Şeref Tribünü’ndeki kupa töreninde, TJK Genel Saymanı Adil Mert Kaya kazanan atın sahibi Nurbiye Gülerce’ye vekaleten TJK Asli Üyesi Gülnur Gülerce’ye kupasını verdi. Törene TJK Genel Sekreteri Sadettin Atığ, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özbelge ve Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner de katıldı.

Topkapı Koşusu Kupa Töreni 2018
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir