GRASYAS’tan Topkapı Koşusunda tarihi sürpriz!

3 Eylül 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G3 Uluslararası Topkapı koşusunu, Halil Şimşek’in sahibi olduğu, Serhat Ürküt tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Seit Kan’ın yaptığı Grasyas (4y da Lion Heart – White Lady, Okawango) jokeyi Mehmet Akyavuz ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Aegean Finale (Not This Time) elde ederken, Tractor (Bushranger) üçüncü, Time To Shine (Luxor) dördüncü, Bright Hope (Torok) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Kariyerinin ikinci Grup galibiyeti…  

Son olarak yaklaşık üç ay önce G3 Vehbi Koç Koşusunda start alan ve beşinci olduğu bu koşu sonrası bir süre ara veren Grasyas, dinç geldiği bugünkü mücadelede başarılı jokeyi Mehmet Akyavuz ile iyi start çıkışı sonrası aldığı liderliği aynaya kadar koruyarak bir ‘beyaz bayrak-ayna yarışı’ ile kazanmayı başarırken, hem kariyerinin ikinci grup zaferini elde etmiş, hem de Topkapı Koşusu tarihinin en büyük sürprizlerinden birine imza atmış oldu.

Aegean Finale son virajı Grasyas’ın 7 boy arkasında dördüncü döndüğü koşuda düzlükteki etkili sprinti ile farkı aynada yarım boya kadar indirerek mücadeleden ikincilikle ayrılırken, son düzlüğü Aegean Finale’nin de arkasında çıkan Tractor yarım boy geride üçüncü, bütün yarış Grasyas’ı kovalayan Time To Shine ve düzlükte etkili bir sprint yapan Bright Fire ise tabelanın son sıralarını paylaştılar.  

News Reporter

9 thoughts on “GRASYAS’tan Topkapı Koşusunda tarihi sürpriz!

 1. Mehmet akyavuz çok iyi bir jokey bence. Bunca yıldır yarış izlerim atın üstünde 10 sene önce nasılsa yine aynı ve bana göre kondisyonu çok iyi. Tek bir yanlışı var o da arada sık olmasa da kamçıyla atların ağız kısmına vurması. Mehmet belki kimse görmüyor diye geçiriyor aklından ama yarışın ağır çekimlerinde bariz görülen bı şey bu.Gerçi bu hususu ona benim değil komiserlerin söylemesi gerekir.

 2. Helal olsun sana Mehmet Akyavuz…Koca koca şampiyon jokeylere ders verdin adeta tebrikler…

 3. Mehmet Akyavuz gerçekten şans verildimi bunu geri çevirmeyen jokeylerden ayrıca Grasyasada bravo. Aegean Finale ise bence Avrasya koşusunu koşmanın sonucunu son iki koşusunda geçilerek ödedi. Tractor ise elinden geleni yaptı. Time To Shine sınıf ama gücü bu gruba yetmiyor.

 4. Gökhan Gökçe de değeri bilinmeyen jokeylerdendir.Mehmet Akyavuz kardeşimize de başarılarının devamını dilerim.

 5. Emil kurjak efasneside son buldu. Aynı antrenörü Bekiroğulları gibi. At sınıf bı at olamayacağını gösterdi. Antrenörleri Bekiroğulları bu sene tam anlamıyla sınıfta kaldı. At sahibinin büyüsüde bozuldu. Yok gazi kosulmayacak yok uzun kosulmayacak vs.

 6. Burgas.A.Finale kazanınca usta diğerleri kazanınca şansa. Rahvan yarışları 150bin tl olsa koşacaklar büyük eküriler.A.f ile N.Power in sucuğu çıktı hayvanların.

 7. Her at birinci gelir ama bu at ülkenin en iyi atlarını geçmiş hem de beyaz bayrak ayna yaparak hepsini tozuna katmış.
  Emil Kurjak, A. Finale, Tractor ve E. Rock gibi atları devirmek ne demek, imkansızı başarmış.
  Bu vesileyle çok övülen atların da genel olarak pek iyi olmadığını daha net olarak anlamış olduk. Dolayısıyla en iyi denilen atlar ulusal koşularda kocaman bir hiçler.

 8. ya bari enternasyonel yarış ismini kaldırın senelerdir enternasyonelle alakası yok yarış sever bunları ha etmedi! zam zam zam hep oynadı yıldı bir gün bu günü hep bekliyoruz ama ülkemize yabancı atlar gelmesinden korkuyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir