Topkapı’da tahtın yeni sahibi; EGREGIOUS ROCK…

4 Eylül 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G3 Uluslararası Topkapı koşusunu, Yaman Zingal’ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Kazım Melike’nin yaptığı Egregious Rock (4y da Luxor – Alfunun, Sadler’s Wells) jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Vernazza (Authorized) elde ederken, Peekaboo (Toronado) üçüncü, Aegean Finale (Not This Time) dördüncü, Tractor (Bushranger) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Egregious Rock (Ahmet Çelik)

Ahmet Çelik ile 2’de 2 yaptı…

G1 Fatih Sultan Mehmet koşusu galibiyeti ile sezonun en iyi miler’ı olma yolunda önemli bir adım atan Egregious Rock, bugün de aynı mesafede koşulan G3 sınıfındaki uluslararası mücadeleyi bir önceki koşusunda ilk kez bir araya geldiği usta jokeyi Ahmet Çelik ile kazanırken, hem bu mesafenin en iyilerinden biri olduğunu ispatladı, hem de çim pistteki 11’inci yarışında 7’inci birinciliğini elde etti.

Toplu sayılabilecek bir çıkışla birlikte Tractor liderliği aldı. İkinciliğe Vernazza girerken daha sonra Ocasio Cortez, Aegean Finale ve Anadolu Aslanı sırası ile 1400-1200 startları geçildi. 1000’de Tractor liderliğini korumaya çalışırken dışardan atak yapan Anadolu Aslanı temposunu arttırıp koşunun liderliği aldı. Üçüncülükte Vernazza olduğu halde 800 startı geçilirken Vernazza ikinciliğe girdi. Arkalarında Tractor, Bold Sea Rover ve Ocasio Cortez üçlüsü ile 600 startı geçildi.

Son düzlüğe Anadolu Aslanı’nın liderliği ile çıkıldı. 400’de ortadan Tractor, dışından Vernazza aralarından Aegean Finale ve gerilerden Egregious Rock’ın sprinti görüldü. 200’de bir ara Tractor liderliği almışken dışından Vernazza, onun dışından Egregious Rock ve en dış kulvardan da Peekabo hücuma kalktılar. Son metrelerde dışardan çok kuvvetli gelen Egregious Rock rakiplerine hakim olduğu gibi farkı 3 boya çıkararak ve 1’35″28 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.News Reporter

5 thoughts on “Topkapı’da tahtın yeni sahibi; EGREGIOUS ROCK…

  1. Bu mesafenin en iyi atlarindan bir tanesi. Agean final kaliteli bir at. Bu yarişa iyi hazirlanma firsati bulamadi bence. Sakatliktan cikip bir kosu gordu. Yeteri kadar hazirlanamadi. Yarisi kazanan at . Burgaz long runner gibi atlarla kosarak zaten formdaydi. Agean final bu ati da burgazi da gecebilecek kapasitede ve potansiyelde. Bir sonraki yariş farkli olur.

  2. Egregious Rock muhteşem bir sprinter at. Dis kulvardan gelisi Sabirli yi animsatiyor. Suratli giden orta mesafelerde bu at zor geçilir. Ayagi duz bassin. Aegean Finale bu sert gruptaki ilk yarisina gore güzel kostu. Ona da tebrikler

  3. Sadece gözlem. Yarış sonunda A.Finale ye bakalım. Sanki 7500 metre koşmuş gibi. Ayhan orasına burasına bakıyor. Bu ata yapılan görülmemiş bir teklifi reddetti Arif bey. Tabii işin aygırlık durumu var. Ancak atta sorun var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir