TORAMANKAYA’dan bir grup galibiyeti daha

24 Nisan 2023 Pazartesi günü Bursa Osmangazi Hipodromunda 1400 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus A3 koşusunu, Ahmet Kaya’nın sahibi olduğu, Kadriye Kaya tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Seçkin Aydoğan’ın yaptığı Toramankaya (5y aa Kayayürekli – Pamuk Prenses, Kafkaslı) jokeyi Mehmet Kaya ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Demirberke (Turbo) elde ederken, Sungurlu (Bilgin) üçüncü, Kardeşcan (Turbo) dördüncü, Beşirefe (Koşanefe) beşinci olarak koşuyu tamamladı.

Bu yılki üçüncü grup zaferi…

Kış sezonunda Adana, İzmir ve Antalya’da başarılı yarışlar koşan Toramankaya çok iyi anlaştığı jokeyi Mehmet Kaya idaresinde startta biraz oyalanmasına rağmen düzlükten sonra ve sürekli rakibinin üstüne açılarak yaptığı etkili ataklarla 200’de aldığı liderliği sonlarda dışından gelen rakibi Demirberke’nin ataklarına başarılı bir şekilde karşılık vererek kazanırken, bu yılki üçüncü grup koşu galibiyetini elde etmiş oldu.

Toramankaya’nın 1 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde içerden atak yapan Beşirefe liderliği alırken dışından gelen Sancaktar ondan liderliği aldı. İkinciliğe de Kardeşcan girdi. Daha sonra Beşirefe ve Sungurlu sırası ile 1200-1000 startları geçildi. 800’de Sancaktar liderliğini korurken ikincilikte Kardeşcan daha sonra Sungurlu ve Beşirefe şeklinde 600’e gelinirken atak yapan Kardeşcan liderliği aldı. İkinciliğe de Sungurlu girdi ve bu şekilde düzlüğe çıkıldı. 400’de Kardeşcan ve dışındaki Sungurlu mücadelesine dışardan Toramankaya’nın onun dışından da Demirberke’nin atakları görüldü. 200’de Toramankaya az farkla liderliği alırken dışından Demirberke atağa kalktı. Rakibinin ataklarına başarılı şekilde karşılık veren Toramankaya Yarım Boy farkla ve 1’35”06 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Toramankaya (Mehmet Kaya)
News Reporter

2 thoughts on “TORAMANKAYA’dan bir grup galibiyeti daha

  1. Demirberke bu senenin en iyi 2 tayindan biri ama maalesef bir türlü duzgun taktikle kosturulmuyor. At onlerde gidip düzlüğe onde ciksa yakalanmasi mumkun olmaz. Ama her seferinde en geride bekletilip sprint yaptiriliyor ve hep kaybediyor. Umarim ilgilileri bunu goz onune alirlar.

    1. Size katilmakla beraber bu koşu ozelinde mehmet kaya inceden inceye ustalikla demirberkenin önünü kapatarak aynaya girdi.malesef bu olay siradan oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir