TORAMANKAYA’dan İstanbul’da ilk Grup galibiyeti…

14 Ağustos 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1500 metre sentetik pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G3 Nedim Ökmen koşusunu, Ahmet Kaya’nın sahibi olduğu, Kadriye Kaya tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Seçkin Aydoğan’ın yaptığı Toramankaya (4y aa Kayayürekli – Pamuk Prenses, Kafkaslı) jokeyi Mehmet Kaya ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Kardeşcan (Turbo) elde ederken, Bilirhan (Turbo) üçüncü, Sancar (Altaha) dördüncü, Yollaraz (Yaşarcık) beşinci olarak pistten ayrıldı.

14 ay aradan sonra İstanbul’da ilk birincilik…

Sezona İzmir’deki Kv-8 Kordon koşusu galibiyeti ile başlayan Toramankaya daha sonra Adana’da arka arkaya kazandığı iki G3 koşu ile bu sezon adından sıkça bahsettireceğini belli etmişti. Son olarak İzmir’de 64 kilo ile kazandığı Kv-8 koşu ile bu koşuya gelen safkan, bugün gerilerde takip ettiği mücadeleyi düzlükte iyi yol bulup güzel bir sprintle kazanırken aynı zamanda İstanbul’daki ilk Grup galibiyetine de imza atmış oldu.

Toplu bir çıkışla birlikte süretli tempoda Kudretlitay liderliği aldı. İkinciliğe Umutlu girerken daha sonra Leonidas ve Yollaraz sırası ile 1400 startı geçildi. 1200’de Kudretlitay liderliğini korurken ikincilikte Umutlu daha sonra Yollaraz şeklinde 1000 geçilirken Umutlu şanssızlık yaşayıp arızalanaraj yarışı bıraktı. Kudretlitay lider, bu kez ikinciliğe Yollaraz girdi, hemen arkasında Leonidas daha sonra Sarıyerli şeklinde 800 startı geçildi. 600’de az farkla Kudretlitay liderliğini korurken dışında Yollaraz daha sonra Leonidas, Sarıyerli ve Kardeşcan sırası ile düzlüğe çıkıldı. 400’de ortadan atak yapan Yollaraz liderliği aldı. Gerilerden Sarıyerli içerden Kardeşcan daha dışardan Bilirhan, Toramankaya ve Sancar’ın atakları görüldü. 200’den sonra dışardan gelen Toramankaya liderliği alırken içerden Kardeşcan’ın ortadan Bilirhan’ın ve en dışdan Sancar’ın atakları olsa da Toramankaya yarım boy farkla ve 1’40″78 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Toramankaya (Mehmet Kaya)News Reporter

2 thoughts on “TORAMANKAYA’dan İstanbul’da ilk Grup galibiyeti…

  1. Atahan abi Mehmet Kaya fotoya yakın ayaklanıp sağ tarafına bakarak kime sitem etti anlamadım bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim, saygılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir