TORAMANKAYA’dan rekorla gelen galibiyet…

03 Mart 2023 Cuma günü Antalya Hipodromunda 1400 metre sentetik pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G3 koşusunu, Ahmet Kaya’nın sahibi olduğu, Kadriye Kaya tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Mert Korkmaz’ın yaptığı Toramankaya (5y aa Kayayürekli – Pamuk Prenses, Kafkaslı) jokeyi Mehmet Kaya ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Güvendik (Yaşarcık) elde ederken, Canımkardeşim (Ayabakan) üçüncü, Yükselabi (Bilgin) dördüncü, Güldürenkız (Sonalp) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Bu yılki ilk grup zaferi…

İzmir’de start aldığı G2 Şirinyer koşusunu dördüncülüğü sonrası Antalya’ya gelen Toramankaya uyum sağladığı jokeyi Mehmet Kaya idaresinde koşuyu orta grupta takip edip düzlükten sonra dış kulvardan yaptığı etkili ataklarla mesafe rekoru kırarak kazanırken, aynı zamanda bu yılki ilk grup galibiyetine de imza atmış oldu.

Toplu sayılabilecek bir çıkışla birlikte atak yapan Çekoğlu ve Güvendik arasındaki mücadeleden Güvendik galip ayrılırken ikinciliğe Oğlum Serkan girerken daha sonra Çekoğlu ve Tunçdağ sırası ile 1200-1000 startları geçildi. 800’de Güvendik az farkla lider hemen dışında Oğlum Serkan arkalarında Tunçdağ ve Çekoğlu ikilisi şeklinde 600 startı geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de Güvendik liderliğini korumaya çalışırken dış kulvardan Toramankaya’nın atakları görüldü. 200’den sonra rakiplerine hakim olan Toramankaya sonlarda farkı 3,5 boya çıkararak ve 1’31”84 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Toramankaya (Mehmet Kaya)News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir