TORAMANKAYA’dan rekor dereceli galibiyet

21 Mart 2023 Salı günü Antalya Hipodromunda 2100 metre sentetik pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus A3 koşusunu, Ahmet Kaya’nın sahibi olduğu, Kadriye Kaya tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Mert Korkmaz’ın yaptığı Toramankaya (5y aa Kayayürekli – Pamuk Prenses, Kafkaslı) jokeyi Mehmet Kaya ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Taşan (Tümöz Bey) elde ederken, Demirperde (Altaha) üçüncü, Yükselabi (Bilgin) dördüncü, Berkalp (Ben Anadolu) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Antalya sentetiğinde 2’de 2 yaptı…

İzmir’de Kv-9 ikinciliği sonrası Antalya’ya gelen Toramankaya bütünleştiği jokeyi Mehmet Kaya idaresinde koşuyu gerilerde takip edip düzlükte dıştan yaptığı etkili ataklar sonrası rakibi ile giriştiği mücadeleyi kazanarak pistten rekor derece ile galip ayrılırken aynı zamanda bu pistte de 2’de 2 yapmış oldu.

Berkalp’in 2 boy, Toramankaya’nın 1,5 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Yükselabi liderliği aldı. İkincilikte ekürisi Taşan daha sonra Özbilden ve Everest sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1400’de Yükselabi liderliğini korurken yine ikincilikte Taşan arkasında Özbilden ve Everest şeklinde 1200 startı geçildi. 1000’de Yükselabi halen lider, Taşan takipte hemen arkasında Özbilden daha sonra Everest ve Demirperde sırası ile 800 startı geçildi. 600’de Yükselabi liderliğini korumaya çalışırken Özbilden ve Taşan ikincilikte arkalarında Demirperde olduğu halde düzlüğe çıkıldı. 400’de en içte Demirperde yanında Yükselabi, dışında Taşan en dışta Toramankaya arasında bir mücadele başladı. 200’den sonra Taşan ve Toramankaya arasındaki mücadele fotoya kadar sürerken koşuyu Baş farkı ve 2’24”77 bitiriş derecesi ile kazanan Toramankaya oldu.

Toromankaya (Mehmet Kaya)
News Reporter

1 thought on “TORAMANKAYA’dan rekor dereceli galibiyet

  1. Antalya yarışları azaltılmalı resmen yarışlar Kaya larin paralı idman merkezine döndü istedikleri ataları getiriyorlar zaten mümkün olsa her gün kosturacaklar insanları Antalya yarışlarından soguttular

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir