TOROK Tay Deneme!

64.Tay Deneme yarışları Pazar günü koşuldu ve iki klasiğin neticeleri itibari ile ‘Torok Tay Deneme’ diyebiliriz koşulara öncelikle…

64 yıllık yarış neticelerine baktığımızda aynı sene tayları hem Erkek, hem Dişi Tay Deneme kazanan bazı aygırlar var;

1963 yılında Caerlaverock’un Suzan isimli tayı Dişi Tay Deneme, Golden Rock isimli tayı Erkek tay deneme kazanmışlardı.

1965 yılında ise bu sefer Guersillus yaptı tay denemelerde dubleyi… Dişi Tay Deneme de Süphan isimli tayı kazanırken, Erkek Tay Deneme de kazanan Guersillus tayı da Apaçi oldu.

1973 yılına gelindiğinde sıra Prince Tudor da idi ve Karayel’in Erkek Tay Deneme kazanımının yanı sıra, kızı Sonşans da Dişi Tay Deneme kazanmışlardı.

1980 yılında ise Ribot’nun oğlu Rugged temsilcilerinden Amour, Erkek Tay Deneme de, Özgül de Dişi Tay deneme de zafere ulaşan isimler oldular.

2010 yılında ise Dişi Tay Deneme de Mystical Storm ve Erkek Tay Deneme de Azaraks, babaları Unaccounted For’a Tay denemelerde duble yaptıran yavruları oldular.

Dolayısıyla Torok, aynı yıl hem erkek, hem dişi tayı Tay Deneme kazanan altıncı aygır oldu. Bu durum kuşkusuz çok değerli bir kazanım aygırın kariyeri için.

Torok

Baktığımızda, Gazi, Ankara, ETD, DTD ve Çaldıran klasiği kazanmış 4 Torok temsilcisi var ve bunu sadece 3 senelik kariyerinde başararak ‘Klasik Aygır’ sınıfında olduğunu gösterdi.

Bu cümleyi biraz açmak gerekir. Bazı aygırlar vardır, yavruları çok koşar, iyi koşar, kazanır ama klasik koşularda öyle çok da başarılı olmaz veya olamaz… İsmen örnek vermemize gerek yok, sonuçlara bakıldığında rahatça görülebilir bu durum.

Torok’un ayrıca Piano Sonata ve Rhythm Divine isimli taylarının da Erkek Tay Deneme ikincilikleri olduğunu ekleyelim notlarımıza.

Tay Denemelerde ki başarılı aygırlardan biri de bana göre Kaneko oldu yine. Kendisi de Erkek Tay Deneme kazanan bu aygırın, kızı Şeker Remziye daha önce Dişi Tay Deneme kazanmıştı. Bu yılda Erkek Tay Deneme koşusu galibi Yamanlarbeyi’nin kısrak babası olduğu dikkat alınırsa, aygırın üç farklı planda Tay Denemelerdeki başarısından, dolayısı ile onun ‘Komple Aygır’ konumundan söz etmek mümkündür. Ayrıca oğlu Kenobi’nin de ETD’de üçüncü olması da kuşkusuz bir artı referanstır bu aygır için.

Dişi Tay Deneme koşularının dikkat çekici aygırlarından bir olan Bin Ajwaad’ın kısrak babası olduğu Lucky Foot’un da DTD’de ki üçüncülüğü kayda değer bir olgudur.

Hürat (Gökhan Kocakaya)

Tay Denemelerde dikkat çekici bir başka husus da, Dişi Tay Deneme de yaşandı. Bu koşusunun ilk iki sırasını alan atların kısrak babalarının Kingmambo hattı oluşu dikkat çekiciydi. Zaten bu hattında Sadler’s Wells ile uyumu tescillidir ve oğlu Okawango vasıtasıyla Hürat’ın soy ağacında bu uyuma şahit olmamızın yanı sıra ve The Last Romance’in de kısrak babasının Kingmambo oluşu da dikkat çekiciydi.

The Last Romance demişken bu dişinin 1-o familyasına mensup olduğunu ve Tay Denemeleri yavruları kazanan aygır Torok’un da 1-o familyasından olduğunu ekleyelim notlarımıza.

Yamanlarbeyi

Familya numaraları açısından baktığımızda dikkat çeken noktalardan biri de 11-f familyasından ilk kez bir atın bu klasiklerden birini kazanmasıydı ve bu da Yamanlarbeyi oldu.

Hürat’ın neslinin geldiği 9-f familyası ise Tay Denemelerde gayet aktif bir hat. İki Erkek Tay Deneme galibi Maracaibo ve Fly By Me’nin anne neslinin bu familyadan olduğunu biliyoruz. Konu meraklıları bu familyanın izlerini başka noktalarda da bulabilirler Tay Denemelerde…

2 nolu familyanın E,N ve R kolları da Tay Denemelerde bir ikincilik ve iki üçüncülük elde ettiler ve bu familyanın ülkemizdeki başarılarına birer referans daha eklediler. Son iki paragrafta bahsedilen etkiler buraya sığamayacak kadar çok geniş ve derindir.

Madem familyalara girdik, birer ufak not daha paylaşalım. Her iki klasiğin ikincilerinin baba hatlarının Amerikan familyaları oluşu dikkat çeken bir başka noktadır.

Ayrıca Hürat’ın kısrak baba hattı ile Akgün’ün dedesi aynı familyalara mensup olup, vurgulanan bu isimlerden ikincisinin ilginç bir aygır olduğunu düşünüyorum klasiklerimiz için!

News Reporter

2 thoughts on “TOROK Tay Deneme!

  1. {9-f} in Sadler’s Wells hattıyla uyumu yadsınamaz.
    Roaring Lion (Kitten’s Joy), Nathaniel (Galileo), Free Eagle (High Chaparral), Real Solution (Kitten’s Joy), Perfect Soul (Sadler’s Wells)
    önmli örnekleri.

    {11-f} ise Coolmore taylarından Mohawk (Galileo) ile deneniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir