Triple Crown için koşuyor!

Triple Crown (Üçlü Taç) deyimi 1956 yılından itibaren Erkek ve Dişi Tay Deneme koşularıyla birlikte yarışçılığımızın gündemine girdi. Türkiye’de 3 yaşlı bir İngiliz tayının Triple Crown yapabilmesi için Erkek ya da Dişi Tay Deneme, Gazi ve Ankara Koşularını kazanması gerekiyor.

Tarihi bu kadar eskiye dayanmasa da ülkemiz yarışçılığında Arap atlarına da Triple Crown imkanı verilmiştir. Buna göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusu, safkan Arap atlarının Triple Crown (Üçlü Taç) yapabilmeleri için kazanmaları gereken koşulardan ilkini oluşturmaktadır. Bu koşuyu kazanan safkanın daha sonra Niğbolu ve Veliefendi Koşularını da kazanması gerekir. Şayet herhangi bir Arap atı aynı yıl içerisinde bu 3 koşuyu kazanmayı başarırsa hem Triple Crown yapmış, hem de özel ödül olarak belirlenen ikramiyeyi sahibine kazandırmış olur.
Bu yıl 8 Mayıs 2021 tarihinde Ankara’da koşulan ve Triple Crown’un ilk ayağını oluşturan Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusunu Arıcı Ekürisine ait 4 yaşındaki Hızlı Ahmet kazandı. 25 Temmuz 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulacak olan Niğbolu Koşusunda da start alacak olan Hızlı Ahmet, şayet bu önemli koşuyu kazanmayı başarabilirse Triple Crown yapabilmek için geriye sadece bir koşu kalacak.

19 Eylül 2021 Pazar günü yine İstanbul’da koşulacak olan 2800 metre mesafeli Veliefendi Koşusu, Üçlü Taç’ın son ayağını oluşturacak…

Bakalım Hızlı Ahmet TBMM’den sonra Niğbolu Koşusunu da kazanıp ülkemizde ‘Triple Crown yapan ilk Arap atı’ olma hayalini Veliefendi Koşusuna taşıyabilecek mi?

 

News Reporter

6 thoughts on “Triple Crown için koşuyor!

  1. Jokeyi kazandırır hızlı Ahmet’e
    Hatta pazar günü iki grup 1 koşuyuda Ahmet Çelik kazanacak.

  2. Olmaz diye bir sey yoktur bu zamana kadar neler oldu nigbolu kosusunun taktigi sabir ve acele etmeden yarisi iyi okursa kesin kazanacaktir yarisin temposu yuksek gececegi icin karatas bariyer dibinden sprintine kalkmaya baslayinca arkasinda sabirli bir bekleme yaparsa cok rahat bir birincilikle zafere ulasacagina inaniyorum ahmet celik hizli ahmet

  3. Arkadaslar nigbolu kosusuna ozel olarak strateji bakimindan triple crown olmasini gerceklestirmek uzerine ahmet celik at sahibi ile imzayi atmistir kendine o kadar cok guveniyor ki cok rahat birincilikle ayrilagina inaniyorum halis karatas kervantay ile ne olursa olsun tepmoyu cok yuksek tutmak istiyecek ne olursa olsun bariyer dibinden ayrilmak istemiyecektir son viraji en az 7 boy ile donmek istiyor ahmet celik hizli ahmet ile yarisi en sonlarda sabir ve acele etmeden son viraja en dis kulvardan ataklarina hizlandiracak cok kisa sprint ile yarisi kazanacaktir ve seyircilere bakarak 1 isareti yapacaktir hedef bu hayal denilen arap atlari icin trple crown veliefendi kosusuna nefesler tutulacaktir

  4. Yazılanları okudum da hepsi doğru..Ahmet Çelik ne yaptı?atın sitilini niye değiştiriyorsun kardeşim..yazık ettin güzelim ata.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir