TSK Kupasında zafer KARDEŞCAN’ın…

01 Ekim 2022 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 1500 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarının önemli koşularından olan G1 TSK koşusunu, Hayati Can’ın sahibi olduğu, Muzaffer Can tarafından yetiştirilen ve Muharrem Can’ın antrenörlüğünü yaptığı Kardeşcan (6y aa Turbo – Bedel.2, Tunca) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Bay Emir (Kaizbert) elde ederken, Mahzunkral (Bilgin) üçüncü, Tuncer (Kaizbert) dördüncü, Zafer Meydanı (Uçbeyi) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Kardeşcan (Halis Karataş)

Kariyerinin ilk G1 galibiyeti…

Yaz sezonuna Bursa’da A3 koşu ikinciliği ile başlayan Kardeşcan daha sonra Ankara’da start aldığı G1 TBMM koşusunda bekleneni verememiş, İstanbul’da start aldığı G3 Nail Avunduk ve G2 Babalar Günü koşularında tatminkar performans sergilemişti.

Kardeşcan (Halis Karataş)

Ankara’daki G1 YKK koşusu ve İstanbul G3 Nedim Ökmen koşularındaki ikinciliklerle formunu yükselttiğini belli eden klas safkan, festival günü koşulan Kv-9 IFAHR koşusu sonrası geldiği Ankara’da 1000 startında bariyere sıkışıp gerilere düşmesine rağmen düzlükte en dış kulvardan yaptığı etkili sprint ile usta jokeyi Halis Karataş’ın altında kazanarak kariyerinin ilk G1 zaferine imza atmış oldu.

Karamustafa’nın 2 boy, Canımkardeşim’in 4 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde Zafer Meydanı ve dışındaki Özaydın arasındaki mücadeleden Özaydın galip ayrılıp liderliği aldı. İkincilikte Zafer Meydanı daha sonra Bordomavi ve Mahzunkral sırası ile 1400-1200 startları geçildi. 1000 startını Özaydın lider olarak geçerken ikincilikte Zafer Meydanı daha sonra Mahzunkral ve Bordomavi şeklinde safkanlar 800 startını geçtiler. 600’de az farkla Özaydın lider, Zafer Meydanı yine takipte arkalarında Mahzunkral, Tuncer ve Bordomavi olduğu halde düzlüğe çıkıldı. 400’de içerden atak yapan Mahzunkral, ortada Zafer Meydanı ve dışlarında Tuncer arasındaki mücadele sürerken gerilerden Kardeşcan’ın atakları görüldü. 200’den sonra en dıştan gelen Kardeşcan rakiplerine hakim olup, sonlarda dıştan kuvvetle gelen Bay Emir’in yarım boy önünde ve 1’43″89 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.News Reporter

2 thoughts on “TSK Kupasında zafer KARDEŞCAN’ın…

  1. Turbo’nun Gurup 1 kazanan 8. Yavrusu oldu Kardescan. Turbo nun kaybi yetistiricilik icin cok buyuk bir kayip gercekten

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir