TSYD Koşusu’nu bu sene de KREACHER kazandı!

Türkiye Spor Yazarları Derneği adına 5 Mayıs 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen KV-8/S koşuyu, geçen sene olduğu gibi bu sene de Vefa İbrahim Aracı’nın sahibi ve yetiştiricisi, Sönmez Bilgiç’in ise antrenörü olduğu Kreacher (6y de Dehere – Aces Dancing, Big Shuffle), jokey Gökhan Gökçe ile kazandı.

1600 metre çim pistteki mücadeleyi 1’35”91’lik derecesi ile kazanan Kreacher’ın 1 boy arkasında ikinciliği Last Shadow (Kaneko) elde ederken, koşuyu Demirbüken (Luxor) üçüncü, Alaçatı Ağası (El Salvador) ise dördüncü oldu.

Kreacher (Gökhan Gökçe)

Bold Ruler akrabalığı…

TSYD koşu galibi Kreacher, Dehere‘in ülkemizde hem en çok ikramiye kazanan, hem de G1 galibiyeti ile en yüksek klasta koşu kazanan temsilcisidir. Dehere kendini yurt dışında ispat etmiş bir aygırdır ve ne yazık ki ülkemizde çok kısa bir dönem aygırlık yapabilmiştir.

Kreacher’ın annesi Aces Dancing, Big Shuffle isimli aygırın kızıdır ki, bu aygır hattı Almanya da çok başarılı olmuştur. Big Shuffle da babası Super Concorde ve onun babası Bold Reasoning’e ulaşır ki, bu kol da Boldnesian vasıtası ile Bold Ruler’a uzanır.

Diğer taraftan Kreacher’ın babası Dehere’in kısrak babası Secretariat da Bold Ruler temsilcidir ve dolayısı ile Kreacher, Bold Ruler akrabalığı içeren bir soy ağacına sahiptir.

Kreacher’ın anne hattında ki diğer soy unsurları da değişik hatlar olup değişik kan hatlarına sahip bu atın yetiştiriciliğimize katkı yapmasını kan hatlarının farklılığının devamı açısından dilerim doğrusu… (Muslihiddin Gurup)

TSYD Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir