TU BRUTUS’dan satış sonrası Şartlı-1 galibiyet…

Storm Cat hattını günümüzde yürüten kollardan biri olan Hennesy ve onu oğlu Johannesburg temsilcisi Scat Daddy, Kentucky de Axel Wend tarafından yetiştirildikten sonra, 2005 Keenland Eylül satışlarında yeni sahibi tarafından satın alındı.

Tayı 250.000 Usd fiyatla alan James Scatuorchio, aynı zamanda tayın isim baba oldu ve Scat Daddy yarış yaşamına gösterişli bir başlangıç yapıp, 2006 yılında ki G2 Sanford Stakes galibiyetinden sonra Coolmore’un ortaklarından Michael Tabor tayın hissesinden satın aldı ve Scat Daddy yarış yaşamından sonra 2008 yılında Ashford Harasından aşımlara başladı.

Scat Daddy

İlk yıllarında daha efektif olabilmesi adına aynı yıl Coolmore Avustralya da mekik aygır, daha sonra da 2011 yılında Şili de Haras Paso Nevada’ya giden bu aygırın verdiği başarılı yavrular sonrası değeri anlaşılıp tekrar ABD’de döndü ama ne yazık ki, 2015 yılında şanssız bir padok kazası ile ölünce, artık bayrak oğullarına geçti.

Oğulları içinde özellikle şu an No Nay Never onun soyunu kuşaklara aktarmaya en yakın temsilcisi konumunda olup ayrıca Triple Crown galibi Justify dışında, Il Campione, Caravaggio ve Sioux Nation gibi temsilcilerinin yanı sıra bir başka oğlu olan Tu Brutus’un yolu ülkemize düştü.

Tu Brutus

Ülkemizdeki ilk mahsulleri geçtiğimiz yıl koşmaya başlayan bu değerli aygırın, bu yazının hazırlandığı 10 Ocak 2024 Çarşamba günü yavrusu Caddebostan’ın Şartlı 1 koşuda çok rahat ve umut vaat eden galibiyetini izledik.

Bu esnada Tu Brutus bir gün önce satılmış ve Çelikoğlu ekürisinden Aksoy ekürisine geçmişti ve aygırın satıldıktan sonra yavrusunun Şart-1 de güzel bir yarış kazanması ilginç oldu.

Caddeboston

Babası Scat Daddy’nin değerinin sonradan anlaşıldığı düşünüldüğünde, Tu Brutus için böyle bir şeyin olup olmayacağını bize zaman gösterecek kuşkusuz.

Yine de güzel bir soy ağacına sahip olan ve yurt dışında da kazanan yavrular veren Tu Brutus, özellikle kuradan dönen ve şu an için aşım talebi oluşturulmayan kısraklar için değerli bir aygır adayı olabilir.

Bu arada Tu Brutus’ün yeni sahibi Topaz Harasının sahip olduğu aygırların ikincisinin de Storm Cat hattından gelmesi dışında, gerek Tu Brutüs, gerekse de Mendip’in aynı familyadan(3-b) gelmesi de ilginç bir soy notu not olsa gerek…

Tu Brutus
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir