TU BRUTUS’un yeni adresi Topaz Harası…

Son yılların en fazla ses getiren aygırlardan Scat Daddy’nin ülkemizdeki temsilcisi Tu Brutus’un yeni adresi, at sahibi ve yetiştirici Tuğban İzzet Aksoy’un sahibi olduğu Topaz Hara oldu.

2, 3 ve 4 yaşlarında Şili’de çim pistte start alıp daha sonra 5 ve 6 yaşlarında Amerika’da kum pistte koşan Tu Brutus (Scat Daddy – Bresca, Seeker’s Reward), 2 yaşında G3 Cotejo de Potrillos’da 2’incilik elde eden ve ilk sınıf yarışı 3 yaşında kazandığı G3 Alfredo L.S. Jackson Stakes olan safkan, aynı yıl Luis Larrain P. Nacional Machos Stakes ve Haras Lizzie Handicap’ı kazandı. Tu Brutus 3 yaşında kazandığı bu yarışların dışında Asociacion de Propietarios F.S. de Carrera A.G. – V Region Stakes’de ikinci, G1 El Derby, G3 Thompson Matthews Stakes ve Derby Lodge Handicap’ta üçüncü oldu.

4 yaşında Dorticos Stakes, Coloreado Handicap, Charleston Stakes ve Miss Therese Stakes’i kazanan Tu Brutus, 5 yaşında Belmont Park’ta 2200 metre kum pistte Flat Out Stakes’i starttan çıktığı gibi uzak farkla kazanıp, Aqueduct Hipodromunda koştuğu G3 Excelsior Stakes’te son anda az farkla ikinci, G2 Brooklyn Invitational Stakes’te ise üçüncü oldu.

2017 yılında yarış yaşamını noktalayan, 2018 yılında Crestwood Farm’da aşımlara başlayan ve 2019 yılında Çelikoğlu Ekürisi tarafından satın alınıp ülkemizde 2020 yılında ilk aşımlarına başlayan aygırın, Amerika’da start alan 19 tayından 8’i yarış kazanmayı başardı.

Tu Brutus aygırlık kariyerinin bundan sonraki dönemine yeni sahibi Aksoy Ekürisinde devam edecek.

Tu Brutus (Scat Daddy)

 

News Reporter

7 thoughts on “TU BRUTUS’un yeni adresi Topaz Harası…

  1. Hayırlı olsun, şahsi fikrim bir mendip gibi olamaz, johannesburg ülkemizde çok başarılı olamadı, yani storm cat in en verimsiz kollarından, babası Scat Daddy olması Bişey değiştirmiyor. Onun yerine daha iyi aygırlar alınabilirdi.

  2. Hayırlısı olsun topaz harası mutlaka uyumlu kısraklar ile şampiyon adayı çıkaracaktır

  3. Bazen yer değişikliği beraberinde yol açıklığı da getirebilir, hayırlı olsun, umarım şampiyonlar verir

  4. Marcavely johannesburg değilmi . Topaz harası bu işi çok profesyonel yapıyor. Tebrikler 👍 özellikle kumda başarılı olacaktır. Daha öncede yazdım bu aygır için. Şans bulursa iyi atlar verecektir.

  5. Tuğban bey dün gece Amerika Keeneland satışlarında 1136 nolu Fog Of War isimli 8 yaşındaki bir War Front yavrusu erkek atı 32 bin dolara aygır yapmak için satın aldı.

  6. Yaw o kadar çok bilgi kirliliği varki .Yok tay yada kısrak babasına çok benziyormuş atçı seviniyor.30 sene önce aynı hikaye Manila da kendine çok benzetiyordu.Vasat bir aygırdı.Frankel yada Dubawi olsada tüm aygırlar yüzde 5 açık atı kuralı var.Marcavely çim ve sürat yapıyor biraz daha.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir