Tünkut Aksungur Kupası AZMANTOR’un…

9 Eylül 2022 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus Kv-6 Tünkut Aksungur koşusunu, Cem Özbelge’nin sahibi olduğu, Gür Özbelge tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Hasan Boyraz’ın yaptığı Azmantor (6y da Kaneko – Loved By All, Elusive City) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Sun Time (Luxor) elde ederken, mücadeleden Eliminatör (Luxor) üçüncü, King Fury (Win River Win) dördüncü, Heva (Hakeem) ise beşinci olarak ayrıldı.

Bu sezon çok farklı…

Haziran ayından bu yana start aldığı 5 yarışın 3’ünden birincilikle ayrılan ve Kv-6 At Yarışı Yazarları Derneği galibiyeti sonrası bu yarışa moralli gelen Azmantor, süratli başladığı ve ısrarla numarayı vermediği mücadelede genç jokeyi Vedat Abiş ile sonlarda kuvvetli gelen rakibine direnerek kazanırken, ne denli formda olduğunu bir kere daha ispatlamış oldu.

Kingsman’in 1,5 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Azmantor liderliği aldı. İkincilikte Heva daha sonra Eliminatör ve Sun Time sırası ile 1400-1200 startları geçildi. 1000’de Azmantor az farkla liderliğini korurken yine ikincilikte Heva daha sonra Eliminatör ve Sun Time şeklinde 800 startı geçildi. 600’de Azmantor halen lider ikincilikte Heva ve dışına gelen Sun Time daha sonra Eliminatör sırası ile düzlüğe çıkıldı. 400’de Azmantor liderliğini korurken ikinciliğe giren Sun Time öndeki Azmantor’u kovalamaya başladı. 200’den sonra Azmantor ve Sun Time arasındaki fark azalmaya başlasa da koşuyu baş farkı ve 1’36″17 bitiriş derecesi ile kazanan Azmantor oldu.

Azmantor (Vedat Abiş)News Reporter

2 thoughts on “Tünkut Aksungur Kupası AZMANTOR’un…

  1. ahmet çelik son 50 metrede ne yaptı öyle… kırbacı sallaya sallaya fotoya girdi… ben çalıştım at gelmedi mi demek istiyor bunu daha önce de gördüm…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir