Turbo’dan sonra bu defa Ayabakan ve Tamerinoğlu…

Savunma Sanayi, Lojistik, İnşaat ve Tarım gibi pek çok alanda faaliyetleri bulunan Turnoil Savunma Danışmanlık ve Lojistik Anonim Şirketi, şampiyon aygır Turbo’dan sonra başarılı aygırlar Ayabakan ve Tamerinoğlu’nun spermalarını da yurtdışına ihraç etti.

Tarım alanlarındaki çalışmalarının içerisine ‘Şampiyon Damızlık Aygırların Semen İhracatını’ da ekleyen şirket, yılın ilk aylarında TİGEM Anadolu Tarım İşletmesinden bir dozunu 50.000 TL’ye aldığı 30 dozluk spermayı Katar’da bulunan Al Galayel Equine Center’a satmış ve bu satıştan TİGEM 1.5 Milyon liralık bir gelir elde etmişti.

Turbo

Bu defa Ayabakan ve Tamerinoğlu…

Aynı şirket geçtiğimiz günlerde bu defa son dönemin adını en çok duyuran aygırlarından Ayabakan ve Tamerinoğlu’nun spermalarını da yine Katar’daki Al Galayel Kliniği için satın aldı.

İşletmede geçen sene kurulan Aygır Sperma Üretim Laboratuarı’nda özel işlemden geçirilerek hazırlanan her iki aygıra ait 15’er doz sperma, Anadolu Tarım İşletmesine 750.000 TL gelir getirdi.

Böylelikle an itibariyle TİGEM’in yıl içerisinde yurtdışına sattığı aygır spermalarından elde ettiği gelir 2.250.000 TL’ye kadar yükseldi.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Katar’a ulaşan Spermalar, ülkede Arap atçılığı ve yetiştiriciliği yapan önemli haralar tarafından aşımlarında kullanılacak.

Ülkemizde son yılların tartışmasız en başarılı aygırı olan şampiyon safkanın yavruları, bundan sonra sadece ülkemizde değil, yakın gelecekte yurtdışında da önemli yarışlarda boy gösterecek.

Ayabakan (Foto: Kadir Çivici)
News Reporter

3 thoughts on “Turbo’dan sonra bu defa Ayabakan ve Tamerinoğlu…

  1. Son yıllarda sahaya ender gelen şampiyon safkan Enternasyonal kazandı Kafkaslı ya arada tır parkı yaptı çok müthiş şahane bir şampiyon du ama yarış hayatı kısa sürdü aygır olarak atciligimiza inşallah uzun süre hizmet eder

  2. TİGEM i bu başarısından dolayı atçılığımız ve Ülkemiz adına tebrik ediyorum. Bakanlığımızı ise ; Ülkemizdeki Arap atçılığının/yarışcılığının gelişmesi, dünyaya entegre olması ,enternasyonel başarı elde edilmesi için girişilen sperma ithalat çabalarının önünü açmaya, yarış kısıtlamalarını kaldırmaya davet ediyorum !!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir