Türk Yetiştiricilerden Fransa’da G2 başarısı…

Geride bıraktığımız hafta sonunda Fransa’nın Deauville Hipodromu’nda birbirinden önemli koşular gerçekleştirildi.

20 Ağustos 2022 Cumartesi günü Deauville’de günün en önemli mücadelelerinden biri olan 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G2 Prix du Calvados’u yurt dışında da atçılık yapan Türk yetiştiricilerden Tarık Tekçe ve Medya Harası tarafından yetiştirilen Wed (Profitable – Eaton Street / Discreet Cat) jokeyi Cristian Demuro ile kazanmayı başardı.

Wed (Cristian Demuro)

1400 metre çim pistte katıldığı koşuyu 1.23.94’lük bitiriş derecesiyle kazanan Wed, 17 Haziran günü La Teste Buch Hipodromu’nda kazanarak başladığı kariyerindeki 4’üncü startında 3’üncü birinciliğini elde etti. Mohammed Al Shahi’nin sahibi olduğu ve Maurizio Guarnieri’nin antrene ettiği tay son olarak 11 Ağustos günü Dax Hipodromu’nda katıldığı koşuyu kazanma başarısı göstermişti.

Bir gün sonra yine Deauville Hipodromu’nda 21 Ağustos Pazar günü gerçekleştirilen G1 Prix Jean Romanet’de ise Richard Hannon’ın antrene ettiği ve Sean Levey’in bindiği Aristia (Starspangledbanner – Aloisi, Kalanisi) birinciliğe ulaşan isim oldu. 4 yaşındaki kısrak kariyerinin 9’uncu startında ilk G1 zaferine ulaştı.News Reporter

7 thoughts on “Türk Yetiştiricilerden Fransa’da G2 başarısı…

  1. İyi ki gelmişti, 2001 yılında Mahmudiye Tjk Aşım İstasyonunun açıldığı ilk yıl ziyarete geldiğinde henüz Asli Üye olmamasına rağmen yeni kurulmuş haramıza büyük destek vermişti. Kendisi ile saatlerce Arap Atı üzerine saatler süren zevkli ve istifadeli bir sohbetimiz olmuş, Kemal Paşa da Çiftlik yeri alıp çayır ektirdiğini, oturmasını beklediğini anlatmıştı, Gerçekten At sevgisini ve Bilgisini iyi değerlendirdi, Büyük başarılar kazandı. Bizim bir daha görüşme imkanımız olmadı. Ve bu Dünyamızın tüm dengelerini bozan salgın sebebiyle artık bilgilerinden en çok faydalanabileceğimiz çağlarına girerken 2020 de Çok sevinip gurur duyacağı bu tayı doğmadan ebediyete irtihal etti. Rabbim merhametiyle muamele eylesin.
    Tüm Medya Harası ilgililerini ve Tarık Tekçe Beyi tebrik ediyorum gerçekten büyük başarı. 2 yaşlı Dişi tay ile Avrupa da 4 koşuda 3 Birincilik 1 İkincilik. Daha yeni başlıyor. Allahüteala ayaklarını düz bastırsın, nice daha büyük başarılara eriştirsin.

  2. Dünya da da, Türkiye de en çok tay yetiştireninden bir tek tay yetiştirenine kadar her yetiştiricinin ümit ettiği, hayal ettiği bir tay profili, Mükemmel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir