Türk Yetiştiricisi bunları hak etmiyor!

Türk atçısı, Türk yetiştiricisi bunları hak etmiyor! Neyi mi? Yurt dışından kısrak satın alıp, yurt dışından doğum yaptırdıktan sonra bir kez daha aygıra çekim yaptırarak Türkiye’ye getirmek isteyen Türk Yetiştiriciler, yine ve yeniden İthal Şartnamesi engeline takıldılar. Bir ithal şartnamesini bile yazmayı beceremeyen sorumluluk sahipleri, bir kez daha bu işi ellerine yüzlerine bulaştırdılar.

3 Sene önce yapılan Çalıştay’da üzerinde tam mutabakat sağlanan bir şartname, üzerinden 1000 gün geçtikten sonra hala adam gibi yazılıp yayınlanamaz mı?

İthal edilecek kısrakların kriterlerinde yapılan değişikliğin yayınlandığı son şartnamede, bu sefer de kısrağın annesinden ya da kardeşlerinden Türkiye’ye girme hakkını hangi koşullarda elde edeceğini anlatan dördüncü madde sehven bypass edilince, hem Türkiye’ye bu yıl sonuna kadar ithal edilmesi gereken kısraklar getirilemez, hem de bu sene yurt dışındaki satışlardan Türk yetiştiricilerin satın aldığı kısraklar ‘şartnamedeki bu hata düzeltilinceye kadar’ Türkiye’ye ithal edilemez duruma geldi! Ayrıca yine bu şartname ile Türk Yetiştiricilere ait kısrakların yurtdışında doğurdukları taylarına Foal Şartnamesine uygun olması zorunluluğu getirildi.

Yıl sonundan önce getirilemeyeceği için yearling olacak taylara mı yanarsın! İthal şartnamesi düzelene dek yurt dışında yabancı haralara Euro ve Dolar olarak ödemek zorunda kalınacak binlerce dolara mı yanarsın! Seç, beğen yan! Neye yanarsan yan!

Bıktık! Yazmaktan, söylemekten yorulduk! 3 yıldır bir İthal Şartnamesi dört başı mağrur hazırlanamaz mı arkadaş? Otoriteye soruyorsun TJK’yı hedef gösteriyor. TJK’ya soruyorsun, kendi içinden başka bir adresi işaret ediyor! İşaret edilen kişiye soruyorsun o da Otorite’nin suçu diyor! İsimler önemli değil! Herkes topu birbirine atıyor!

Esas suçlu kim biliyor musunuz? Her şeye rağmen bu işi yapmaya çalışan Türk Yetiştiricisi!

Yazık be…

Vallahi yazık! Billahi yazık!

 

News Reporter

2 thoughts on “Türk Yetiştiricisi bunları hak etmiyor!

  1. Zaten şartname ne önce onu bir anlasam. Eğer mutlaka ‘Dış ticarette standart’ tebliği hükümleri uyarınca bir şartname gerekiyor ise sayfalarca yazmak yerine 2 cümleyle konuyu çözebilirsin : Part 1 ve 2 ülkelerde koşu kazanmış veya koşu kazanmış tay vermiş 10 yaş altı kısraklar ithal edilebilir. 10 yaş üstü kısraklarda bu ülkelerde black type olmaları veya en az 1 taylarının olması koşulu aranır gibi bir şey yeterli değil mi. yok babası şöyle olacak amcası böyle olacak. Kimse merak etmesin yetiştiricinin sokağa atacak parası yok. ‘Sen anlamazsın biz senin için ne alacağına karar veririz’ diyenlerin çoğunun konu hakkında fikri olmadığını düşünüyorum. Hatta eminim.

    1. Atçılıkla alakası olmayan adamlar yazmış senaryo biz nsl oynayalım sanki korumaya ihtiyacı olan bir sağlam yapımız var Türkiye’nin fakirleri gönül verenleri atçı burjuva bu işe girmezse yakında şartnameyi martnameji en kıymetlimize yerimize sokacaz en azından sektörden birileri bu şartname hazırlanırken bi el vermeli ama zor ….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir