Türkiye Jokey Kulübü Kupası BURGAS’ın…

25 Eylül 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1 Türkiye Jokey Kulübü koşusunu, Sanem Kahraman’ın sahibi olduğu, Fedai Kahraman tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Kadir Baltacı’nın yaptığı Burgas (4y da King David – Thisbe, Yavuzstar) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Zafer Ateşi (Win River Win) elde ederken, Aegean Finale (Not This Time) üçüncü, Scoutleo (Victory Gallop) dördüncü, Vincitore (Victory Gallop) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Burgas (Halis Karataş)

Beşinci G1 zaferi…

Yarış Festivali kapsamında koşulan Boğaziçi koşusundaki beklenmedik ikinciliği sonrası bugünkü performansı merakla beklenen şampiyon Burgas, uyum sağladığı şampiyon jokeyi Halis Karataş ile koşuyu orta grupta takip edip son düzlükte yaptığı etkili sprint ile kolay bir galibiyete uzanırken, hem sezonun en önemli kupaşarından birini ilk kez kazanmış oldu, hem de kariyerinin beşinci G1 galibiyetine imza atmayı başardı.

Peace Ruby’nin 1,5 boy Scoutleo’nun 3 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Arts Man liderliği aldı. İkinciliğe Anadolu Aslanı girerken daha sonra Aegean Finale ve Burgas sırası ile 2200-2000 startları geçildi. 1800’de Arts Man liderliğini korurken yine ikincilikte Anadolu Aslanı daha sonra Aegean Finale, Peace Ruby ve Burgas üçlüsü şeklinde 1600 startı geçildi. 1400’de atak yapan Anadolu Aslanı bir anda gelip liderliği aldı. Arts Man ikincilikte daha sonra Aegean Finale ve Peace Ruby sırası ile 1200 startı geçildi. 1000’de Anadolu Aslanı farkı 3-4 boya kadar çıkartırken yine ikincilikte Arts Man arkalarında Aegean Finale, Peace Ruby ve Burgas üçlüsü şeklinde 800 startı geçildi. 600’de Anadolu Aslanı liderliğini korurken ikincilikte Arts Man daha sonra Aegean Finale ve Peace Ruby sırası ile düzlüğe çıkıldı. 400’de içerden gelen Arts Man liderliği almaya çalışırken ortadan Aegean Finale ve Burgas ikilisinin en dıştan da Zafer Ateşi’nin atakları görüldü. 200’den sonra atak yapan Burgas liderliği alıp farkı gittikçe açmaya başladı. Sonlarda ikinciliğe giren Zafer Ateşi’nin 5 boy önünde ve 2’31″97 bitiriş derecesi ile kazanan Burgas oldu.News Reporter

27 thoughts on “Türkiye Jokey Kulübü Kupası BURGAS’ın…

 1. Özellikle böyle düşük tempolu koşularda son 300-200 arası önde Maximus Boy gibi diri giden bir at yoksa, Burgas bu rakiplerini balık gibi ayıklar.

  Tempo genel olarak düşüktü. Boğaziçi Koşusu’na göre biraz daha tempolu başlanmıştı ama 400-1000 arası tempo 13-14 saniyeye kadar düştü. Sonra tekrar yükseldi. Son viraj dönülürken Burgas burada, Boğaziçi Koşusu’na göre öndeki attan daha da gerideydi. Tabii, öndeki at Maximus Boy olmayınca Burgas’ın işi daha kolay oldu. Son 300’de liderliği alınca çabuk vites değiştirme özelliğini kullandı ve hepsini ayırdı. Boğaziçi’nde jokeyine biraz geç cevap vermişti, burada daha formda gördüm.

  Call To Victory olsaydı büyük kapışma olurdu çünkü bu çabuk hızlanma yönden ona cevap verecek son yıllardaki tek at oydu. O da ayak değiştirince uçuyordu malum.

  Aegean Finale ilk defa bu mesafeye çıktı, son düzlükte hiç artıramadı. Tempo mu yavaş geldi, bilemedim. Çok silik kaldı.

  Zafer Ateşi yine sermayeyi eve götürdü, tebrik ederim. Bu tempoda daha iyisi olamazdı onun için.

  1. Burgaz için aynen dedigin gibi kolay yariş oldu. Agean final agir at. Çok seri bir at degil. Zor sprinte kalkiyor. Bir de sakatlik onu bayağı geriye götürmüş. Gecen sene kaldigi yerde degil. Burgaz dubai macerasindan sonra cok yaris gordu. Agean final onun kadar hazirlik devresi iyi geciremedi. Koşamadi. Cumhurbaşkanlığı koşusu var galiba. Orada bakalim neler olacak?

 2. Burgas, Aegean Finale ile başa baş olduktan sonra 150 metrede 4-5 boy fark yaptı. 100 metrede 5 boy fark yaklaşık 1 saniye yapar ve arap atı ile ingiliz atı arasındaki fark kadardır.

  Aegean Finale dediğimiz at da geçen senenin şampiyon 2’lisi. Emeği geçenleri tebrik ederim.

  1. Karataş röportajı eksik vermiş. Atlar bazen gununde olmayabiliyor. Bazen at gununde olur jokey gününde olmaz. Kazanmak icin ikisininde gununde olmasi gerekiyor. Gibisinden bir cumle kursaydi daha iyi olurdu. Maksimus boy kazanirken, burgaz o gun durgundu evet. Ama karataş hic yarisi okuyamadi. O yarista oyle yine de bitmezdi. Hic yaris olmadi. Cumhurbaşkanlığı koşusu zor kosudur. Degisik isler olur.

   1. Burgas şampiyon bir attır. Ben şahsen Bold pilot görüyorum derece olarak yakalayamaz ama çok güzel bir at. Maşallah.

 3. Halisin konusmasindan sunu anliyoruz , bazen atlar gününde olmayabiliyor , hadi dediginde cevap veremiyebiliyorlar ama bunu unutuyoruz ve her yaris sonrasi bilip bilmeden ahkam kesip duruyoruz. at padokta bügün zipkin gibiydi , bayiliyorum böylesi parlak doru siyah safkanlara . burgas büyük anneannesinin kopyasi , masallah diyelim , halise ve ekuriye brikler , halisin karsisina yine önüne zor bir secenek cikti cumhurbaskanlik yarisinda burgas mi go hero mu diyecek ? zannedersem seneye 1400 1600 arasi snow bird ,2000 ve üstünde burgas yada go hero ile devam eder. sunuda belirteyim bu seneki jenerasyondan final dance -go hero-maximus boy- Aegean Finale -secret power -snow bird ve eski jenerasyondan burgas ile egregious rock´un seneye olan mücadeleleri insallah zevk verecektir , son yillarin bence en iyi ingiliz jenerasyonunu yakaladik.

  1. Tabiki burgasi sececek Simdi go heroyla burgasi aybi kefeye nasil koyacaksin baskan..Kac tane grup kazanmis oturmus bir at mi yoksa daha hayatinda 1 grup kosmus go hero mu ? Tabikide burgasi sececek…

 4. Burgas neden sampiyon olduğunu bu yaris tekrar ispatladi. Son 300 de at uctu resmen. Bu sekilde Cumhurbaskanligini da rahat kazanır. Ayaklari duz bassin

 5. Her zaman bilhassa izlediğim isimlerin başında burgas geliyor. Çok beğendiğim ve dubainin yanısıra avrupadaki özel koşularda görmeyi de çok istediğim bir at. Ayakları düz bassın. Çokça başarılar..

 6. Halis efendi kazandığında atlar gununde kaybedince atlar gununde değil güzel kafa bu aynı yarış medyasi kafası 34 senedir gazide favori atlara binip 6 tane kazanabilmek de başarı Halil Ketme yapamaz bunu mesela 10 tane filan kazanir di sanırım 😀😀

  1. Konu halis olunca nasıl bir saldırı var,Ahmet celik konu olunca görmedim duymadım bilmiyorum. Egergıous Rock yarısı hatası yüzünden facia ile bitiyordu, maxımus boy ha keza. Halisin gazilerine gelince katıldığı gazıde favorı veya plase de binip gelmedıgı atlar : lyra burun ile 2ıncı-perfect Strom 4uncu at sakatlandı yarıs içinde-arsenic burun ile 2inci-azaraks 1.90 ile favorı ama atın uzuncu olmadıgını herkes gördü 7ıncı-3.5 ganyan lı Wolf prınce ile 7inci-oglum berat 2.90 ile 4uncu – sabırlı 2.90 ile 3uncu -cakalkarlos burunla 2incilik- 3uncu at talaria ile 2inci – 1600 cu miler rytm dıvıne ile 5ıncı 2.55-pershing 1.50 ile 2inci ve fınal dance ile 4üncülük, kısacası favorı bındıgı toplam 17 kosu var icinde azaraks r. Dıvıne gıbı kısacılarla kosmus ve sonuc 6 birincilik – 5 ikincilik ve bir ücüncülüğü iki 4üncülüğü var, gerı kalanındada 95e kadar ılk zamanlar 4 sene boyunca 60 lira ganyanlık atlara bindi yada adam-Gusav gibi sıradan atlara veya sırf ekurıye baglı oldugu için cessy karapolat gibi atlara bindi, bu arada en formda zamanında 2000 ve 2001de at bınmedi askerliggin den dolayı. Eger jokeylikte kıstas gazı ise mümon cılgın en iyi jokey dır Ahmet de ama degıl işte, s. Akdı ımparator gelmiş geçmiş en iyilerinden kac gazısı var? Selimin kac gazisı var? Özcanın? kac halis dedıgın adamın kazanma yüzdesini degıl eskılerden kadir- s. Akdı-cankılıc-selim yenilerden kocakaya ahmet özcan bile yaklasamadı, adam bitti dıyorsunuz adam yüzde 29 ile at biniyor… Bu yılda en cok acık yarıs kazanan jokey sızın sampıyonlarınızdan 30 yada 60 yarıs daha az at binmesine ragmen. Birde 94den bu yana hıpodromlarda Karataş etkisi vardır, bu etki ganyan dır, at farketmez halis bindi mi dıger jokeylere göre ganyan düser atın, bu sadece halis bındıgınde olur, attan insin bir daha dıger yarıs ta o atın ganyanı tekrar yükselir, işte bu bilinen bir Karataş gerçeğidir kabul edın veya etmeyin durum bu

   1. Kemal baskan bunlara laf anlataman …İsleri gucleri saldirmak favoriye bindi getirdi soyle oldu boyle oldu…Ahmet layakitligindan simarikligindan az kalsin kaybediyordu fotoda dedigin gibi…surdirek ati o getirince super jokey masallah..Burgas gitti ya ellerinden ona kuduruyolar..Ulan istese karatas burgas a binerdi ve gaziyi alirdi ama adam icin hersey yaris kazanmak degil Kendi atlarina binmek icin elinin tersiyle itti iste…Ama ne bunlar ne anlar bos bos konusuyolar

  2. 34 u demi favoriydi iskembeden sallama koc yigit istersen..Gazinin favorisi olmaz..Gecen sene burgas onune geldi sirf kazanamayacagini bile bile mamba forevera bindi..Adam hala senenin en cok grup kazanan jokeyi o kdr sakatliklar olmasina ragmen ve az at binmesine ragmen yuzde 29 30 la en cok yaris kazanma yuzdesi onda..derdiniz ne kocum,Dogru tabikide gununde degildi atlar gununde olamiyor mu karin agriniz ne ??

 7. Serkan Gedik Cumartesi günü A.Celik favori olan maximus boyu niye getiremedi?;At günunde değilmiydi yoksa?

  1. Semih kardeşim bu çelikçiler böyle maalesef dertleri yaraları Halis öğün maxımus boyun yanına bi tavşan koysalardı yarış o olurdu at kendi temposunda çıktı bitirdi ar güzel çelikde başarılı ama konuşmaları sırf taciz sırf tahrik ne gerek var sanki Halis yaşlandıda sen harikalar yaratıyorsun bak yeni Halis yolda abiş şimdiden senden 5 gömlek fazla jokey

   1. Dogru soyluyorsun daha 1 sene bas jokey olda gorelim senenin en fazla yaris kazanan jokeyi olda gorelim celik konusmayi bilmiyor mikrofonda kmilleti tahrik ediyor bakin gorun uc bes seneye siradan bir jokey olup kybolup gider…

  2. Ahmet Çelik savunması filan yapacagı mımı sandınız onu anlamadım konu favori getirememek ise dünya rekoru halistedir 1.05ler le kaybetmek konusunda.

   1. Bu konuda kimse halisin eline su dökemez,altılı ganyan oynayanların % 63 ünün parasını alıp % 5 e verir.örnekleri var

 8. Gokhan kardesım sen baş jokeysin ama hicbir açik yarısta yoksun.Seni seviyoruz ama sanki bir yerlerde hata yapiyorsun.Yoksa vedat kardeşimiz seni geçecek benden soylemesi.

 9. Halisi eleştirmek başka, Ketme ile karşılaştırmak başka iş. Belli ki bu arkadaşın derdi at yarışı filan değil, Halise saldırmak istiyor. Aktif spor hayatını devam ettiren sporcular arasında kişiliği ve profesyonelliği ile en saygın konumda olan insana böyle açıkça saldırılmasına izin verilmemeli. Bu site twitter bataklığına benzememeli. Eleştirinin herşeyine saygı duyarım. Ama kişisel saldırı engellenmeli.

 10. Burgas gerek padokta gerekse form olarak zaten fit durumda idi ,Halis değil de bir başkası da binse yine kazanacaktı.Asıl başarı Burgas ı hazırlayan bu duruma getiren ekibi dir.Halis bu konuşması ile bir gün kaybedersem bilinki benden değil attan dır, diyor…Go Hero saklanarak geldiği bu gruplarda bence bu jenarasyonla baş edebilecek bir at değil sadece Maximus boy koşmadığı için Final Dance yi zorladı, bana göre bu gruplarda tabela yapmaz.

 11. Karatasi elestirmek insanlik sucu mu? Soykirim mi? Neden bu kadar tepki gosteriliyor.
  Kazaninca sihirbaz kaybedince at kotuydu pist şöyleydi falan filan.
  Ornek alinacak bilmem ne sporcuymus pardon ciddimisiniz?
  5sene once meslektasini fotoda kamcilayan iki sene once bindigi ati hunharca yumruklayan kisi ne ornek sporcudur ne de ornek insandir.

  1. tabiiki tepki gösterebilirsin ama tepkinin ne zaman nasil geldigi önemli degil mi ? adam kazaniyor tepki , kaybediyor tepki ama bir bakiyorsun “birak artik genclere ” diye gösterilenlere gökhan-celik- özcan vblerine bu yasta bile onlardan daha cok yaris kazaniyor , demekki halis 10 yil önceki yasinda olsa bunlar ezilir bükülürlerdi halis yaninda .asil problem halis kaybedince ” artik birak halis ” ama ahmet özcan gökhan kaybedince ücmaymunu oynamak ! bu tip katakulliler sadece bize özel hic avrupada frankieye bunu diyen oldu mu , gary stevens pigottlar dede olana kadar at bindi , yav s.akdi -a-atci -kadir -m.cilgin dede olmuslardi hala at biniyorlardi , nedir bu cekememizlik.seninde jokeyin iyi olsun o ata binsin , at sahiplerinden daha mi akillisiniz ? sen mi daha iyi biliyorsun halisi atina bindirenler mi ?? var ki bir özelligi ati ona teslim ediyorlar . ata vurmasi asla kabul edilemez fakat izle o videoyu her canli cani acitildiginda bir tepki verir en azindan elektrkli kamci ile yada civili kamci ile at binmiyor yada ati potoya sokacam diye onlarca kez kirbaclayip eziyet etmiyor , on binlerce kez ata binmis biri bir defa hata etmis , dogru degil ama insan . isa´nin dedigi gibi” önce en günahsizin atsin tasi “

 12. Yukarda halisi eleştirenlere xxx denmiş ve bu yorum yayınlanmış şimdi ben halise xx dersem yayinlayabilecekmisin yarış dergisi hayır ise cevabın niye halis onu eleştirenlerden daha özel birimi.

  1. Selamlar. Bahsettiğiniz yorum arkadaşlarımızın gözünden kaçmış. Gerekli müdahale yapıldı. Bilginize…

 13. Burgas ve diğerleri buraya göre iyiler başka ülke atlarına göre bir hiçler. Bu atçılık değil kuponculuktur, kendi kendini tatmindir.
  Karataş, Çelik tartışması yerine dünya çapında başarılı atlarımızı keşke konuşabilseydik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir