Türkiye’den bir Derbi galibi geçti…

Türkiye Jokey Kulübünün 2019 yılında Darley Harasından satın aldığı Epsom Derby galibi başarılı aygır Authorized ülkemizden ayrıldı.

2006 yılında henüz ikinci startında G1 Racing Post Trophy’i kazanarak maiden’a veda eden, 2007 yılında 3 yaşlılık sezonunu G2 Dante Stakes galibiyetiyle açıp akabinde İngiliz yarışçılığının derbisi G1 Epsom Derby’i 5 boy farkla kazanan ve aynı yıl yaşça büyük rakipleriyle start aldığı G1 Juddmonte International Stakes’ten de zaferle ayrılarak Şampiyon 3 Yaşlı Tay seçilen Authorized, Türkiye’de dört sezon aygırlık yaptıktan sonra yurt dışına satıldı.

Authorized (İzmit Merkez Aşım İstasyonu)

Dünya çapında çok sayıda Grup galibi ve kendisi gibi Derby galibi yavrular veren aygır, at sahibi Refik Yiğit aracılığı ile İrlanda’da 2020 yılında sektörün önde gelen isimlerinin kurduğu Capital Stud’a satıldı.

Alkumait, Castle Star, Hunting Horn, Mirage Dancer ve Triple Threat’dan sonra Authorized’ı da kadrosuna katan Capital Stud’ın patronu Ger O’Neill, açıklamada Türkiye’de her zaman radarımızdaydı. Türkiyede bir arkadaşım var, ona Authorized’ı alma şansımız olup olmadığını sordum. Başlangıçta hayır, asla satılmayacak dedi ama son yedi sekiz ay boyunca sormaya devam ettik ve sonunda sözleşmeyi imzaladık.

Onu geri aldığımız için çok mutluyuz. 20 yaşına giriyor ama ona büyük bir ilgi var. Butik bir aygır olduğu için onunla çok büyük sayılara çıkmayacağız. Amacımız İrlanda, İngiltere ve Fransa’dan çok güzel kısraklar elde etmek.

O çok ünlü bir at, şimdiden harika işler başardı ve biz de ona saygı duymak ve mutlu olduğu kadar çok kısrağı idare etmesine izin vermek istiyoruz.” dedi.

Ger O’Neill

 

News Reporter

3 thoughts on “Türkiye’den bir Derbi galibi geçti…

  1. Ondan da hiç bir şey çıkaramadık ya helal olsun bize,frankel gelse onu da heba ederiz biz

  2. Gerçekten de Authorized gibi klasik bir aygır geldi adeta sıradan bir aygır muamelesi gördü. Dört sene bir aygirdan yararlanmak için yeterli bir süre. Bakalım herhangi bir şampiyon yada en önemlisi aygır çıkarabilecek miyiz.

  3. Geçen Atçılık sohbetlerinde Atahan abi çok önemli bir konuya değindi aslında…Bu sene çim yarışları ön plana alınıp kum yarislari tabiri caizse pasifize edildi…Dolayısıyla kum aygirlarina rağbet azaldı…Authorized dan ziyade her sene bu kadar büyük değişkenlik gösteren yariscilik politikasını konuşmak lazım…Seneye nasıl bir yol izlenecegini bilebilen var mı kim kisragini neye göre çekecek?!?Gerçekten her manada gelişmiş yarisciligin gerisindeyiz….Acı ama gerçek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir