Türkiye’nin En Çok İkramiye Kazanan İngiliz Atları…

23 Temmuz 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan Avrasya koşusunu kazanarak kariyerinin altıncı G1 zaferine imza atan şampiyon safkan Burgas (King David) bu son galibiyetiyle aynı zamanda Türkiye’nin TL bazında en zengin safkanı oldu.

Long Runner’ın 10.796.210 TL olan kazancını 12.358.240 TL ile geride bırakan Burgas, an itibariyle Türkiye’nin en çok ikramiye kazanan İngiliz atı unvanını ele geçirdi.

Listenin üçüncü sırasında 7.607.065 TL kazancı ile Call To Victory, dördüncülükte 7.499.033 TL kazanç ile Zafer Ateşi, beşincilikte ise 7.486.670 TL kazanç ile Finesse bulunuyor.

İngiliz safkanların kariyer kazançlarını, kazandıkları ikramiyelerin yıl bazında döviz kuru ortalamaları üzerinden hesaplanarak oluşturduğumuz liste ise TL bazında oluşan listeden oldukça farklı…

Örneğin Burgas’ın Dolar kuru üzerinden şu ana kadarki kariyer kazancı 1 Milyon 4 Bin Dolar civarında…

Oysa aynı listenin en üst sırasında 2 Milyon 810 Bin Dolarlık kazancı ile Sabırlı bulunmakta… 2 Milyon 245 Bin Dolar kazanç ile Trapper ikinci, 2 Milyon 228 Bin Dolar ile Inspector üçüncü sırada yer alıyor.

Kaynak: www.hipodromx.com

News Reporter

11 thoughts on “Türkiye’nin En Çok İkramiye Kazanan İngiliz Atları…

 1. Türkiyenin en çok para kazanan atı Ağakaracadır.Ingiliz atı Pressing olabilir.Iki koşuda 2.milyon dolar kazandı masraflar düşünce uzak ara yapar Sabırlıya. Genede bakmak lazım Topkapı koşusu 1milyon dolardı yanılmıyorsam.Musirde 1 milyon akdi.

 2. Daha yakın jenerasyondan $ olarak en fazla kazanan Finesse (1.4 miyon), Sabırlı’nın yarısı kadar kazanmış. Paranın kuşa döndüğünün resmidir. Ayrıca tjknın sitesinde kazançları sadece tl olarak veriyor olması tam saçmalık. Kazançlara bakıp karşılaştırma bile yapılamıyor. Gerçi zaten sonu göründü bu işlerin sanırım. Ben mi düzelteceğim daha yarış programındaki jokey formalarını standart ve transparan yapamayanları. Sayfa düzeni diye birşey var.
  40 senedir taip ediyorum, canlı verildiğindenberi izliyorum.Bir yarışa oynamasam bile sonraki yarışlar için tekrar tekrar izlerdim yarışları. Artık tjk tv (çakma hd) kanalını açmıyorum bile. Nereden tutsan elinde kalıyor. Tebrikler!

 3. Güzel yazı olmuş ama ikramiye geçmişle bugün arasında çok fark ediyor. En çok grup / KV kazananların da bir tablosu olsa çok güzel olurdu, bakalım sıralama aynı kalacak mı

 4. Yıl bazında USD kurları ile hesaplama pek sağlıklı olmayacaktır. TJK sitesindeki “detaylı istatistiklikler ” incelenirse, 2007/2008 döneminde ortalama 100.000.000 USD olarak dağıtılan toplam yarış ikramiyesi, 2022 sonu verilerinde(2022 kurlarına göre) ; 30.000.000 USD seviyesine gerilemiş durumda.

  1. Bir de şöyle karşılaştıralım…Maalesef ki eskiden Kv-7 / Kv-8 koşu birincilik ikramiyesine daire alabiliyorduk. Oysa şimdi kv-6 kv-7 ikramiyesine ancak ata 2-3 ay max. 4 ay bakabiliyoruz (jokey ,ant. Seyis montu kesintilerden sonra kalan )

 5. birde ingiliz arap karışık ılk 20 yapın 6.219.955,25 $ dolarla kafkaslı listenin nersinde kim en çok kazanan oyle bakalım

 6. tigemin sitesi calismiyor,tjknin cogu zaman sikintilar var,ykk sinir taylarin fotolarini yüklemekten aciz,devlet siteleri genelde yavas,düzensiz ve isgöremez;memlekette dr.,bilim adami,yönetici kalmadi yariscilik hobilikten bile cikmak üzere,reel bazda 3 yaris kazanan at bile senede masrafini cikaramiyor,denildigi gibi kazanclar tl bazinda verilince bi anlam ifade etmiyor son iki aydaki devülasyon bile %30,bilinmezlik ve öngörülemezlik icinde debelenen sektör ve genel gidisat ickaratici umutta yok gibi altta kalanin cani ciksin misali,nereye el atasin neyi dillendiresin bir deg bin isit

 7. Son 5 yılki Tjk ve At sahipleri yönetimi malesef öngörüsüz davrandı. Sektörün ağır sorunları var. Türk atçılığı kontrollü şekilde bitirilmek isteniyor. Sırf Veliefendi nin yeri için bile atçılığı bitirir bu adamlar. Artık Türk atçısının Tjk dan bağımsız bir biçimde kendi kaderini tayin etme vakti gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir