Türkiye’nin en süratlisi tescillendi…

25 Eylül 2021 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1000 metre çim pistte koşulan 2 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1 Sürat Koşusunu, Ali Selimoğlu’nun sahibi, Cengiz Güray’ın yetiştiricisi ve Şükrü Çelik’in antrenörü olduğu Alihan (4y de Agresivo – I Am That Chick, Closing Argument), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Luminary (Bosporus) elde ederken, mücadeleden Expectany (Hakeem) üçüncü, Beklenen (Luxor) dördüncü, Luminescence (Utopia) ise beşinci olarak ayrıldı.

Alihan (Halis Karataş)

Üst üste 2 sene kazandı…

Yarış hayatına 29 Eylül 2019 tarihinde İstanbul’da katıldığı çim pistteki Şartlı-1 mücadeleyi kazanarak başlayan Alihan, bugüne dek 21 kez start alıp 9 yarış ve 2.7 Milyon lira kazanç elde etti. Kariyerinin ilk G1 birinciliğini geçen sene aynı koşuyu kazanarak elde eden safkan, Sürat Koşusunu bu sene bir kez daha kazanarak son yılların en başarılı sprintlerinden biri olduğunu ispatladı.

Bu Da Bator’un start kapaklarını vurarak açması ve ardından jokeyini düşerek kaçması ile startı geciken mücadelede, ilk metrelerde Luminary koşunun liderliğini yaparken, Alihan rakibinin arkasına yattı ve son düzlüğü bekledi.Son viraj dönülüp son düzlüğe çıkıldığında önündeki rakibinin hemen dışından sprinte kalkan klas safkan, son 150’de yakalamayı başardığı rakibine aynada 1 boy fark yaparak geçen sene gerçekleştirdiği 0’56” 57’lik derecesine çok yakın olan 0’56”62’lik derecesi ile birinciliğe uzanmasını bildi. Halis Karataş da bu galibiyetiyle birincilik sayısını 4’e yükselterek, Sürat Koşusunu en çok kazanan jokey oldu.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir