UĞURTAY kum pistte büyük oynuyor!

11 Eylül 2021 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 2200 metre kum pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1 Yıldırım Bayezid Koşusunu, Uğur Kıraloğlu’nun sahibi, Alp Şemsettin Evcimen’in yetiştiricisi ve Sabit Eren’in antrenörü olduğu Uğurtay (3y de Justenuffhumor – Stainless, Unaccounted For), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Koşuda ikinciliği King Man Go (Mendip) elde ederken, mücadeleden Cagner (Victory Gallop) üçüncü, Hayalet Kız (English Channel) dördüncü, Bırakın Gitsin (Victory Gallop) ise beşinci olarak ayrıldı.

Uğurtay (Halis Karataş)

Düzlükte 2 at kapıştılar…

Süratli bir tempoda başlayan ve aynı şekilde devam eden koşuda Uğurtay, tüm yarış boyunca ön grubu elinden kaçırmak istemeyen Halis Karataş’ın teşviklerine maruz kaldı. 800’den itibaren rahat aksiyonları ile düzlüğe sermayeli bir şekilde çıkan safkan, 400’den itibaren içindeki King Man Go ile giriştiği mücadeleyi aynada bir boyun farkı ile lehine çevirip 2’24”54’lük derecesi ile birinciliğe uzandı.

Etkileyici bir başlangıç yaptı…

Yarış hayatına 21 Kasım 2020 Cumartesi günü Ankara kum pistinde katıldığı 1400 metre mesafeli Okawango (Şartlı-1) Koşusunu jokeyi Ayhan Kurşun ile 7 boy farkla kazanarak etkileyici bir performansla başlayan Uğurtay, 2 yaşında koştuğu ve kazandığı bu tek yarışın dışında bir daha start almadan sezonu kapattı.

3 Yaşında ilk yarışına bu sene Mart ayında Adana’da çıkan safkan, kum pistte 1300 metre mesafeli Şartlı-3 mücadeleyi bu kez Halis Karataş ile kazandı. Bu yarıştan 2 hafta sonra 1900 metre kum pistte şartlı-4 mücadeleye katılan Uğurtay, bu koşuyu da Halis Karataş ile kazanmasını bildi.

Kariyerine 3’te 3 yaparak başlayan Uğurtay ilk yenilgisini Nisan ayında 1900 metre kum pistte koştuğu Kv-7 Esat Özbilen Koşusunda aldı. Bir yarış önce geçtiği Castle Rising’e bu defa geçilen safkan, bu yarışla birlikte kış sezonunu kapatıp Ankara’ya geçti.Çimde başarılı olamadı…

Uğurtay yaz sezonunun hemen başında bir çim yarışı denedi. A3 Preveze Koşusuna deklare edilen safkanın bu yarıştaki performansına göre Mayıs ayı yarış takvimi belli olacaktı. Safkan ilk çim ve ilk Grup mücadelesinde başarılı olamadı. Koşuyu 7atta 7’inci tamamladı. Bu Uğurtay’ın aynı zamanda start aldığı tek çim yarış olacaktı…

Çimde performans yapamayınca Mayıs ayını dinlenerek geçiren Uğurtay, yaklaşık 1.5 aylık bir aranın rotayı kum piste çevirerek Ankara’da 1500 metre kum pistte şartlı-3 mücadelede boy gösterdi ve mücadeleyi Nartın Kılıcı ve Osmanbey’in arkasında üçüncü tamamladı. Bu yarış Eylül ayına kadar sürecek olan 3 aylık süreçte Uğurtay’ın geçildiği son yarıştı…Üst üste 4 birincilik…

Uğurtay seri birinciliklerine Temmuz ayında başladı. Önce 2200 metre kum pistte Şartlı-4, sonra 2000 metre kum pistte Kv-6 TSYD, ardından 2100 metre kum pistte Kv-7 ve son olarak 2200 metre kum pistte G1 Yıldırım Bayezid Koşularını kazanarak 4’te 4 yaptı.

News Reporter

2 thoughts on “UĞURTAY kum pistte büyük oynuyor!

  1. hanüz tam pişmemişken bu yarış ona fazlasıyla yetti kuzey yagmuru gıbı buda kaybolup gıdecek ınsanları anlamıyorum tam pişmemiş bır bır ıkı yarış fazla kazancaz dıye neden ezerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir