ULAN BATOR’dan Long Runner’a geçit yok!

9 Aralık 2020 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2000 metre Sentetik pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1 Byerley Turk Koşusunu, Hatice Yıldız’ın sahibi ve yetiştiricisi, Mehmet Öcal’ın ise antrenörü olduğu Ulan Bator (6y da Luxor – Gençceren, Kaneko), jokeyi Akın Sözen ile kazandı.

Ulan Bator (Akın Sözen)

6 safkanın start aldığı mücadeleye 4 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Ulan Bator, ilk metrelerde liderliği aldı ve koşuya tempo vermeye başladı. İlk 400’ünü 29”4, ilk 600’ünü 42”1 ve 800’ünü 54”2 gibi son derece yavaş bir tempoda geçen safkan, 1000 startından itibaren temposunu yavaş yavaş arttırdı ve son düzlüğe de lider çıktı.

400 geçilirken Ulan Bator 2 boy öndeydi. İkincilikteki Yamanlarbeyi’nin dışından Long Runner hücuma kalktı.  Son 200’e gelindiğinde farklar aynıydı. Bu metrelerde Long Runner ikinciliğe girdi. Finişe kadar devam eden kovalamacada aradaki farkın çok fazla kapanmasına izin vermeyen Ulan Bator, 1 boy farkla ve 2‘04”24’lük derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği Long Runner (Gio Ponti) elde ederken, mücadeleyi Yamanlarbeyi (Torok) üçüncü, Powerman (Powerscourt) dördüncü, Zafer Ateşi (Win River Win) ise beşinci olarak tamamladılar.

Ulan Bator (Akın Sözen)

Sentetik pistte 4’üncü G1 zaferi…

Bugüne dek katıldığı 51 koşuda 21 kez kazanan Ulan Bator, sentetik pistte start aldığı 17 yarışın 11’inden birincilikle ayrılırken, aynı zamanda bu pistteki 4’üncü G1 galibiyetine imza attı. Geçtiğimiz yıl üçüncü olduğu Byerley Turk Koşusunu, 2017 yılından sonra bu sene ikinci kez kazanmayı başaran safkan, elde ettiği bugünkü birinciliği ile kariyer kazancını da 5.351.263 TL’ye yükseltti.

News Reporter

18 thoughts on “ULAN BATOR’dan Long Runner’a geçit yok!

 1. 1. Bu ata niye pacemaker verilmez? Yarışın yavaş gideceği 10 km öteden belli. Ekürininin 500 tane atı var bir tane tempo verecek at yazılmaz mı yanına? Atın totosunu bozuyorlar yok yere. Ayrıca bu yarışı koşmaya çok mu gerek vardı? Halen yurtiçinde zaman kaybediyor.

  2. Hadi pacemaker yok Gökhan nasıl bu kadar geride bekler? Ulan Bator zaten padokta mükemmeldi ve daha önce bu yarışı kazanmıştı. Ben bunu ekrandan fark ederken Gökhan nasıl fark edemez? Küçümsenecek at değil ki Ulan Bator. Son 4 senenin en istikrarlı atı.

  3. Yıllardır hep önde giden Sharpa bu kağnı temposunda nasıl bekler? Resmen fırsat ayağına geldi ama jokeyi ben istemem dedi. İnanılmaz bir jokey hatası.

 2. Helal olsun harika bir kosu cikardi ve kazandi. Kazanmasi asla surpriz degil. Ama LR nin yarisi her zamankinden daha geriden takip etmesi onun adina hata idi.

 3. o kadar büyük ekürisin ama koşuya tempo verdirecek bir atın olmayışı… iyiki geçti ulan bator

 4. Ulan Bator son 1200 ü net 1.10 yaptı. 1200 geçilirken Gökhan 4 boy geride. Geçmiş olsun, geçmesi mümkün değildi. Arif Bey bin küsur atı olduğunu söylüyor ama ekibi aynı paralelde başarılı değil. Parasını biraz da insan kaynağına, tecrübeli ve bilgili insan kaynağına ayırmalı., gerekirse yabancı antrenör getirmeli.

 5. YARIŞ YAVAŞ GİDİYOR VE JOKEY HALA EN ARKADA BEKLIYOR KENDİNCE DİYOKİ YAVAŞ GİTSEDE GEÇERİM NASILSA ALTIMDAKİ FERRARİ :)) O İŞLER ÖYLE OLMUYOR YARIŞSEVERİ MAĞDUR EDEN Bİ ŞAHIS KOCAKAYADIR HERZAMAN AYNI ŞEYİ YAPIYOR. AT SAHİBİDE DEVİRİN REKORUNU GEÇERİZ BU YARIŞTA DİYOR SAYIN KURTEL BEY SEN ULAN BATORU GEÇEMİYOSUN DAHA BİDE DUBAİ YURTDIŞI DİYOSUN ÖNCE BURDA KUSURSUZ HER YARIŞI KAZAN UZAK UZAK KAZAN SONRA ATINI GÖTÜR BÖYLE OYUN KURMAKLA BU İŞLER OLMAZ

 6. Heee ne dedik burda daha at gecilmeden yakinda halise gecer dedik gecmis olsun gokhan Kocakaya ilave edeyim halise gecerse hic gelmez artik long

 7. Nedir bu halis şakşakçılığı yeter ya halis halis, adamda kondisyon bitmis son22 yarista 2 yaris kazanmis, halisin son 22 yarista b.averbak binse inanin en az 5 tane kazanirdi. Ne meraklisiniz dinazorlara!. gokhanla olmuyorsa akin biner ahmet biner kacmaz biner. Bu kadar baymayın artik alin tursusunu kurun şu halisin

  1. Aynen katılıyorum.., Halis Long Runner’a
   Gazi de bindide ne oldu ? 14 üncü oldu.
   Gökhan Kocakaya 11 sefer bindi 9 birincilik 2 ikincilik. Bu jokey geçen senenin ve bu senenin şampiyon jokeyi. Halis evet başarılarla dolu bir dönem geçirdi ama artık jubile yapma zamanı geldi.
   Birde dün Halis Rampage ile ikinci olurken birici gelen Arts Man’dı yani ağustos ayında Halis’in yumruk attığı at.
   Bir at binicisinden nasıl intikam alır gördük…

  2. Gecen gorduk ahmet celigi adanada 7 favoriye binip 1 birincilik aldi ankara gr 1 kazanan at urfadan gelrn king omere gecildi bunlarmi jokey halis karatasa sempatim yok ama en azindan bumlar ksdar uc kagitci degil yaris secerek binmiyor genclerin onunun acilmasi konusunda sana katiliyorum ama halisi onlarla kiyaslamam gazi kazanmakla en iyi jokey olunmuyor

 8. Halis Karataş 48 yaşında, ve bence hala üst düzey at biniyor, acaba Ahmet çelik, kocakaya, hışman çizik Halis Karataşın yaşına geldiğindehala istikrarlı at binebileceklermi? Herkes zlatan ibrahimovic yada Ronaldo olamıyor, belirli yaşlarda hala üst düzey spor yapmak disiplinli ve ahlaklı spor yapmak her babayiğidin harcı değil, Halis deyipte geçmeyin derim..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir