ULAN BATOR’un sprintine dayanılmıyor!

12 Mayıs 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G3 Fikret Yüzatlı Koşusunu, Hatice Yıldız’ın sahibi ve yetiştiricisi, Mehmet Öcal’ın ise antrenörü olduğu Ulan Bator (5y da Luxor – Gençceren, Kaneko), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

1200 Metre mesafede ve 4.3 ölçümlü yumuşak çim pistte koşulan ve ilk 200 metrelik tempoları “23 – 34 – 45” gibi inanılmaz bir süratle geçilen mücadeleyi, düzlükte temposu iyice düşen rakiplerini teker teker yakalayıp finişte 1.5 boy farkla ve zorlanmadan kazanan Ulan Bator’un ardında ikinciliği son haftaların formda ismi Demirbüken (Luxor) elde ederken, 2 boy geride ekürilerden Pendragon (Three Valleys) üçüncü, onun da 6 boy gerisinde koşunun favori isimlerinden Copperfield (Three Valleys) ise dördüncü oldu.

Kariyerinin 32’inci startında 16’ıncı birinciliğini elde ederken 10’uncu Grup galibiyetine imza atan Ulan Bator, bu koşu ile birlikte kazancını 2.483.800 TL’ye yükseltti.

Ulan Bator (Halis Karataş)

Luxor Sprint Cup…

Merhum Fikret Yüzatlı koşusu iki Luxor tayının hakimiyeti ile geçti ve bunlardan Ulan Bator kazanırken, 8.65 ganyanı ile koşunun en son şans verilen ismi olan Demirbüken’in ikinciliği, bir kez daha Luxor baskınlığını tezahür ettirdi.  Dolayısıyla sezonun önemli bir sprint yarışı olan bu koşu için ‘Luxor Sprint Cup’ mahiyetinde geçti diyebiliriz. Bu arada Demirbüken’in de Keep Shining üzerine 2×5 gibi ilginç bir akrabalığı olduğunu da ekleyelim notlarımıza…

Ulanbator’un annesi Gençceren, Kaneko kızı olup kısrağın diğer yavrusunun Mister Görkem olduğu göz önüne alındığında iki G1 galibi vermesiyle özel bir kısrak olduğu ortadadır.

Kısrağın büyük annesi Patara, Excalibur gibi klas bir atla anne kardeştir ve Santalin familyasından gelen bu kısrak, belli familyaların ülkemiz yarışçılık ve yetiştiriciliğinde baskınlığının daima karşımıza çıkması itibariyle güzel bir örnektir. (Muslihiddin Gurup)

Fikret Yüzatlı Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

2 thoughts on “ULAN BATOR’un sprintine dayanılmıyor!

  1. Bir sonraki yarış Cheri cheri lady gibi bir atı sırf bozmaya koşturan ‘jokey boyraz’ olmazsa coppirfield güzel bir sihir yapacak

  2. Aynen,iki at ölüm temposuna girince ulan bator sırıtmadan kazandı.Sürat koşusunda dayanılmaz bir sprint atıp kazanırsa o zaman eyvallah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir