Uluslararası Safkan Yetiştiricileri Birliği (ITBA)

Uluslararası Safkan Yetiştiricileri Birliği yıllık konferansı ve Genel Kurulu 5 kıtadan 16 üye birliğin katılımıyla 1 Kasım 2018 tarihinde Lexington’da yapıldı. Safkan ırkın korunması, suni tohumlama, embriyo transferi, klonlama, spermin cinsiyetlendirilmesi ve genetik mühendisliği / manipülasyonu dâhil çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunulan toplantıda, Safkan ırkın korunması ve suni yöntemlerin kullanılmaması konusunda oy birliği ile karar alındı.

Delegelere ek olarak Veteriner Hekimlerin de katılımda bulunduğu etkinlik kapsamında  “Atlarda bulaşıcı hastalıklar, biyogüvenlik önlemlerinin önemi, herpes virüsüne karşılık (EHV) aşı geliştirilmesi ve genetik araştırmaları’ hakkında görüşmelerde bulunuldu. Ayrıca Veteriner Hekim Peter Timoney tarafından Atın Üreme Verimliliğinin Bozulmasına neden olan Bulaşıcı Enfeksiyon Hastalıkları üzerine bir sunum yapıldı. Bunu Veteriner Hekim Jeff Berk’in At satış organizasyonlarında ilaç kullanım etiğini ele alan tolerans farkını ilginç bir şekilde vurgulayan konuşması izledi.

Etkinliğin sonunda bir konuşma yapan ITBF Kadın Başkanı Kirsten Rausing şunları söyledi: “2018 Konferansı başarılı bir şekilde gerçekleşti. Güney Afrika’daki son konferansın gelişmeleri üzerine burada da yaptığımız konferans gösteriyor ki, safkan at yetiştiriciliğinin ve yarış endüstrisinin uzun vadeli sağlığı konusundaki aynı fikirlerde birleşmeye devam ediyoruz. Dünyadaki sorunların ve eğilimlerin tartışılması, çeşitli üye ülkelerin karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmek için hizmet etmeye devam edeceğiz. Tüm katılımcılara ve organizasyonu düzenleyen ev sahiplerine teşekkür ediyorum” dedi.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir