Umm Qarn Farm’da TURBO tayı sevinci!

Dünyanın en başarılı Arap atlarını yetiştiren, ülkemizde G1 Malazgirt Koşusu galipleri Dahess (2 kez), Al Dahma, Al Anood (2 kez), General ve Mutabahi’nin yanı sıra G2 IFAHR Koşusu galibi Damis sayesinde Türk yetiştiriciler tarafından çok yakından bilinen şampiyon aygır Amer’in de sahibi olan ve Arap atı yarışçılığında neredeyse kazanmadık yarış bırakmayan Umm Qarn Farm’da, kısa bir süre önce yaşamını yitiren şampiyon aygırımız Turbo’nun Qannasah isimli kısraktan doğan tayı büyük bir sevinçle karşılandı.

Turbo – Qannasah (Djebbel) 2021 Dişi Umm Qarn Farm

Öyle ki; H.H. Sheikh Abdullah bin Khalifa Al Thani‘nin sahibi olduğu haranın kısraklarından biri olan ve geçen sene Turbo’nun satın alınan spermalarından gebe kalan 2010 doğumlu Qannasah (Djebbel), geçtiğimiz hafta doğum yaparak bir dişi tay dünyaya getirdi.

Katar’da ilk Turbo tayı Mart ayında doğmuştu…

Savunma Sanayi, Lojistik, İnşaat ve Tarım gibi pek çok alanda faaliyetleri bulunan Turnoil Savunma Danışmanlık ve Lojistik Anonim Şirketi, geçtiğimiz sene şampiyon Aygır Turbo’nun spermalarını yurtdışına ihraç etmiş, Tarım alanlarındaki çalışmalarının içerisine ‘Şampiyon Damızlık Aygırların Semen İhracatını’ da ekleyen şirket, TİGEM Anadolu Tarım İşletmesinden bir dozunu 50.000 TL’ye aldığı 30 dozluk spermayı Katar’da bulunan Al Galayel Equine Center’a satmıştı.

Katar’da Arap atçılığı ve yetiştiriciliği yapan önemli haralar tarafından satın alınan bu spermalardan gebe kalarak doğum yapan ilk kısrak ise 2012 doğumlu Mosherat Al Khalediah (Jalood Al Khalidah) olmuş, Al Galayel Equine Center Kliniğinin kendi kısrağı olan 9 yaşındaki safkan, Turbo’dan erkek bir tay dünyaya getirmişti.

News Reporter

1 thought on “Umm Qarn Farm’da TURBO tayı sevinci!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir