URFA ASLANI’ndan gezinti yapar gibi galibiyet…

12 Ekim 2022 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus Kv-8 TYASYD İst. Yearling Satışı koşusunu, Elif Kaya’nın sahibi olduğu, Kaya Atçılık Ltd. Şti. tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Velat Karakuş’un yaptığı Urfa Aslanı (2y de Approve – Waimaria, High Chaparral) jokeyi Selim Kaya ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini My Pretty Girl (Kafkaslı) elde ederken, Aydınus (Kuloğlu) üçüncü, Sophianea (Bushranger) dördüncü, Talha Paşa (Torok) beşinci olarak pistten ayrıldı.

İkinci sınıf koşu galibiyeti…

Temmuz ayı ortasında kazandığı Kv-8 Hüsamettin Tamer koşusu sonrası G3 II.İnönü koşusunu dördüncü, G3 Trakya koşusunu ikinci, Bursa’daki A3 koşuyu üçüncü, G2 TYAY Sah. Der. koşusunu ikinci ve sentetik pistte koştuğu G3 K.Sahir Kurutluoğlu koşusunu beşinci olarak tamamlayan Urfa Aslanı, bugün ilk kez bir araya geldiği jokeyi Selim Kaya idaresinde koşuyu orta grupta takip edip son 300’den sonra orta kulvardan yaptığı etkili sprint ile jokeyi hiç kamçı kullanmadan çok kolay kazanırken kariyerinin ikinci sınıf koşu galibiyetini de elde etmiş oldu.

Lo Kum Parsita’nın start öncesi çıktığı koşu toplu bir çıkış sonrası Hüma Hatun liderliği alırken ikinciliğe Red Falcon girdi. Daha sonra Run For Remazan ve My Pretty Girl sırası ile 1200-1000 startları geçildi. 800’de Hüma Hatun liderliğini korurken ikinciliğe Rub For Remazan girdi. Arkalarında Red Falcon ve My Pretty Girl daha sonra Urfa Aslanı şeklinde 600 startı geçildi. Hüma Sultan az farkla lider, yine Run For Remazan takipte daha sonra Red Falcon, My Pretty Girl ve Urfa Aslanı şeklinde düzlüğe çıkıldı. 400’de Hüma Hatun liderliğini korumaya çalışırken dışardan My Pretty Girl’ün ortadan Urfa Aslanı’nın atakları görüldü. 200’den sonra ortadan çok kolay gelen Urfa Aslanı liderliği alırken ikinciliğe de ekürisi My Pretty Girl girdi. Sonlarda farkı daha da açan Urfa Aslanı 5 boy farkla ve 1’26″09 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Urfa Aslanı (Selim Kaya)News Reporter

4 thoughts on “URFA ASLANI’ndan gezinti yapar gibi galibiyet…

  1. Seni seviyoruz sampiyon.sen,halis,sadettin olmazsa bu islerin bir tadi bir anlamı olmaz.inan bana.inan…

  2. Sevgili Selim Kaya’yı tebrik ediyorum. Ben bir hayvansever olarak tamamen destekliyorum kamçı bırakma eylemini.
    Bazen öyle yarışlar görüyoruz ki, jokeylerimiz at dövmeye mi gelmiş, yarış kazanmaya mı belli değil. Bindiği atı düşman olarak mı görüyor, kamçıyı silah olarak mı algılıyor, yaptığı işi mi sevmiyor atları mı diye düşünüyorum. Ve kesinlikle böyle şeyler görmek istemiyorum. Onlara ceza vereceklerine Selim Kaya kamçısını attı diye ceza alıyor. Adalet de bir kadın ismi, bu ülkede hergün şiddet görüyor zaten…
    Tebrikler sevgili Selim Kaya, eline ayağına sağlık. Bindiğin bütün atların ayakları düz bassın, iyi ki varsın.
    Diğer jokeylerimizi de Selim Kaya’nın bu biniş stilini düşünmeye ve uygulamaya davet ediyorum.

  3. Selim kayaya hayvanseverlik adına ödül verilmelidir helal olsun s akdı imparator karataş sihirbazsa selimde adamdır adam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir