Ve artık jokey Erhan Aktuğ…

Gökhan Ormancı’nın bu haftaki konuğu yılın en başarılı aprantilerinden biri olup yakın zamanda jokeyliğe terfi eden Erhan Aktuğ…

– Seni daha yakından tanımak isteyen yarış sever dostlarımız için bize kısaca kendinden bahseder misin?

Erhan Aktuğ:  2002 Senesinde İzmir’de dünyaya geldim. Liseye kadar ki süreçte Foça ilçesinde büyüdüm. Hayalim olan Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezine katılmaya hak kazandım ve eğitimim için İstanbul’a geldim. Mezuniyetimim ardından tekrardan İzmir’de ailem ile birlikte yaşamaya devam ediyorum.

– Mesleki kariyerine bugüne kadar sığdırdığın 1118 yarışta 150. Birinciliğine kavuşarak %14 bir istatistik ile jokeyliğe terfi ettin. Öncelikle duygularını, sonrasında seni başarıya götüren etkenleri bizimle paylaşır mısın?

Erhan Aktuğ:  Aprantilikten jokeyliğe geçiş yapan her meslektaşlarım gibi ben de mutluyum tabi ki… Zorlu ve sıkı çalışmamın karşılığını aldığımı görmek beni çok mutlu ediyor. Beni başarıya götüren etkenler ise çok çalışmam ve asla pes etmemem oldu. Hiç ümidimi kesmedim ve hep kendime güvendim. Bunun karşılığını bu sene kat ve kat aldım.

– Jokey Erhan Aktuğ’un bundan sonraki hedeflerini öğrenebilir miyiz?

Erhan Aktuğ: Tabi ki de her jokeyin hayali olan baş jokeyliğe oynamak. Bunun için çok daha sıkı ve istikrarlı çalışmam gerektiğini de çok iyi biliyorum. Bir de yine her jokeyin hayali olan Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk adına düzenlenen Gazi koşusunu kazanmak ve daha nice Grup koşu zaferlerine imza atmak istiyorum.

Erhan Aktuğ ve menajeri Orhan Demirkıran

–  İzmir, İstanbul ve Kocaeli ilk üç sırada başarılı olduğun hipodromlar. Yeni sezonda seni daha çok hangi ilde göreceğiz? Özellikle merak ediyorum Adana arenasına bakış açın nasıl?

Erhan Aktuğ:  Sezon İzmir’e döndüğü için kış sezonu İzmir’de olacağım ama İstanbul, Bursa, Antalya gitmek istediğim şehirler. Adana da şans buldukça tabi ki de gitmek isteyeceğim bir şehirdir.

– En sevdiğin safkan, en unutamadığın yarış?

Erhan Aktuğ:  Hayatımın ilk yarışını bana kazandırdığı için Çatalkaya’nın bende çok özel bir yeri var. Unutamadığım yarışlar arasında Kuru Soğan ile kazandığım yarış, bir de Josephine ile kazandığım KV-7 yarış var. Bu iki yarışın bendeki yerleri apayrı…

Josephine (Erhan Aktuğ)

– Katıldığın yarışlardan önce ekstra bir hazırlığın var mı?  

Erhan Aktuğ:  Ekstra yaptığım bir şey yok ama kondisyon açısından muhakkak ısınma hareketlerimi yaparım.

– Bize biraz da sosyal hayatından bahseder misin?

Erhan Aktuğ:  Çok fazla şehir gezdiğim için pek sosyal hayatım yok ancak istirahatli olduğum günler spor yapmayı, ailem ve sevdiklerim ile vakit geçirmeyi ve arada video oyunları oynamayı çok seviyorum.

– Jokeyliği terfi etmiş bir binici olarak mesleğe yeni başlayan apranti kardeşlerine bir mesajın olacak mı?

Erhan Aktuğ:  Mesleğe yeni başlayan apranti kardeşlerime tavsiyem çok çalışsınlar ve asla pes etmesinler. Elbet bir gün istedikleri şansı bulacaklar ve onu en iyi şekilde değerlendirmeleri gerekiyor. Bunun için de daha sıkı ve daha çok çalışmaları gerekiyor.

– Sektöre dair bir beklentin veya mesajın var mı?

Erhan Aktuğ:  Türkiye Jokey Kulübü genç yaşta bizi alıp eğitip meslek sahibi yaptı. Üstelik okurken bütün masraflarımızı karşılayarak. Buradan bütün hocalarıma bizlere tecrübelerini aktarıp birer sporcu olarak yetiştirdikleri için sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.  Her daim beni destekleyen, bana şans tanıyan ismini buradan yazamadığım bir çok antrenör ve at sahibi abilerime de sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Onlar bana güvenip şans tanıdıkça ben de kendimi ispatlama fırsatı buldum.

– Kısa zamanda yarış severlerinde gönlünü fetih eden biri olarak onlara bir mesajın var mı?

Erhan Aktuğ:  Yarış severlerimiz camiamız için çok değerliler. Onların kalbini kazanabildiysem ne mutlu bana. Bizler için kıymetli olduklarını buradan söylemek istiyorum ve bana olan ilgilerinden ötürü de sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Bize vakit ayırıp bu güzel sohbeti gerçekleştirdiğin için yarisdergisi.com ve tüm yarış severler adına sana teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.News Reporter

3 thoughts on “Ve artık jokey Erhan Aktuğ…

  1. Erhan Kardeşim e jokeylik hayatında başarılar dilerim.Dürüstlukten hiç ayrılmasın.

  2. Erhan istanbul yarişlarinda supriz için ideal adam. Supriz atlar denk geliyor. İyi biniyor. Düzgün adam. Mutevazi çocuk. Helal olsun. Boyle devam et.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir