VERBAL DEXTERITY (Aygır Analizi)

VERBAL DEXTERITY (Aygır Analizi)

Yarış yaşamında İrlanda da G1 National Stakes’i kazanma başarısı gösteren Verbal Dexterity, Vocalised isimli aygırın oğludur ki, bu aygır da babası Vindication vasıtası ile Seattle Slew hattından gelmektedir.

Bu hat daha çok Amerika’da kendini göstermiş Seattle Slew hattının Avrupa’da başarılı olmuş bir kolu olması açısından da ilginç bir hattır ki, Verbal Dexterity’nin babası Vocalised de İngiltere ve İrlanda da G3 yarışlar kazanmayı başarmış ve Britanya’da aygırlık yaşamı olmuştur.

Dolayısı ile Verbal Dexterity’nin hangi tipte kısrak baba hatları ile uyumlu olabileceği sorusuna babası Vocalised ve onun da babası olan Vindication’ın uyumlu olduğu soy modelleri ile cevap bulmaya çalışılabilir.

Verbal Dexterity

Bununla birlikte Verbal Dexterity’nin annesi de Holy Roman Emperor (dolayısı ile Danehill) ile Galileo eşleşmesine sahiptir ki, bu tipte bir soy kurulumu da Verbal Dexterity’nin eşleşmelerine farklı manalarda tesir edebilir. Ayrıca Verbal Dexterity’nin diğer bir başarılı kardeşi olan Cimaera’ın da kısrak babası da Galileo’dur.

Bu durumda Verbal Dexterity için babası Vocalised’in başarılı kardeşlerine de bakmak doğru olacaktır.

Söz konusu aygır hattının tıpkı Vocalised gibi Mr.Prospector hattından gelen kısrak babaları ile iyi sonuçlar verdiğini ifade etmek mümkündür.

Vocalised

Vindication’un G2 galibi yavrularından Dust And Diamonds’ın kısrak babası Gone West olup aygırın bir diğer G2 galibi temsilcisi Broadway’s Alibi’nin kısrak babası olan Seeking The Gold da Gone West gibi Mr.Prospector temsilcisidir.

Vindication’un G3 galibi yavrularından Free Judgement’in kısrak babasının Fusaichi Pegasus, Vindy City’nin ki ise Carson City olup bahse konu her iki aygır da Mr.Prospector temsilcileridirler. Ayrıca yine aygırın Listed galibi yavrularından First Strike’ın kısrak babası da Carson City’dir. Dolayısı ile Verbal Dexterity’nin baba hattında Mr.Prospector hattının farklı temsileriyle uyumlu sonuçlar oluşturmaktadır.

Yine Vindication’ın farklı kısrak baba hatları ile uyumundan da bahsetmek mümkündür.

Bu aygırın bir başka G2 galibi yavrusu More Happy’nin kısrak babası olan, Cool Victor’un kısrak babası Tentam isimli aygırdır.

Tentam’ın babası In Reality annesi ise Tamerett olup bu kısrak aynı zamanda Gone West’in de büyük annesidir ki, Gone West ismini G2 galibi Dust And Diamond’ın da kısrak babası olması vesilesi ile ifade etmiştik.

Dolayısı ile Verbal Dexterity’nin baba hattının, 2-f familyanın en kuvvetli kollarından biri olan Tamerett temsilcileri ile uyum sağladığını görülmektedir. Ayrıca Tamerett’in annesi Mixed Marriage’in Atan isimli aygırın annesi olduğunu ve bu aygırın babası olan Native Dancer’ın da Gone West (dolayısı ile Mr.Prospector) baba hattını da oluşturduğunu bilinmektedir.

O nedenle Atan hattının sürekleyici kolu olan Sharpen Up hattından gelen kısrakların, tabi ki diğer soy etkenleri de irdelenmek şartıyla Verbal Desterity ile uyum ihtimali mevcut olup ayrıca Verbal Dexterity’nin kısrak baba hanesinde yer alan Danehill ve Galileo gibi isimlerde de Sharpen Up hattı ile uyum bilinen bir olgudur.

Verbal Dexterity’nin baba hattında farklı hatlar ile de zaman zaman iyi sonuçlar oluşmakta olup bu mandala Listed gallery Sherriff Coburn vet Truth Rules gibe isimlerin kısrak babası hatlarının Roberto temsilcileri olduğunu görmekteyiz.

Bu isimlerde You And I’ın babası Kris S’in babqsı Roberto olup Dynaformer’ın da babası Roberto’dur.

Yine Verbal Dexterity’nin baba hattında farklı hatlar ile oluşan iyi sonuçlardan biri de Listed galibi Celestic Night’dır. Safkanın kısrak babası Sky Classic, Nijinsky temsilcidir.

Nijinsky 8-f familyadan olup Verbal Dexterity’nin baba hattında 8 familya türevlerinin özellikle kısrak baba noktalarında zaman zaman karşımıza çıktığını görmekteyiz, örneğin Cool Victor vet Fusaichi Pegasus gibi…

Bu manada 8 familyanın en önemli aktörlerinden bir olan Storm Cat hattından gelen isimler ile de aygırın uyumu oluşabilir ki, Verbal Dexterity’nin soy ağacının Storm Cat kanı içermemesi de bu manada destekleyici bir olgu olabilir.

Verbal Dexterity’nin soy ağacındaki en dikkat çeken yerlerden biri kısrak babası olan Holy Roman Emperor’ın büyük annesi olan Fanfreluche isimli kısraktır.

Bu kısrak ünlü aygır Night Shift’in tam kardeşi olup, dolayısı ile Night Shift hattından gelen veya bu ismi soy ağacında taşıyan isimlerle tam kardeş iki önemli isim ile değerli bir etki söz konusu olabilir.

Seattle Slew hattından gelen Verbal Dexterity’nin uyum sağlayabileceği kısrak baba hatlarından biri de yine Seattle Slew hattından gelmekle birlikte A.P.Indy hattı temsilcileri olabilir.

Zira A.P.Indy’nin ikinci kısrak babası olan Buckpaser, Danehill’in ikinci, Galileo’nun da ilk kısrak baba hattında yer almakta olup A.P.Indy hattından gelen kısrak babalarının temsilcileri ile Buckpasser yoğunluğu içeren soy ağaçları oluşturabilir.

Dolayısı ile Verbal Dexterity kısrak baba hattı Buckpasser’dan gelen Captain Rio ile bu manada Buckpasser içeren soy ağaçlarına imza atabilir.

14-c familyadan gelen Verbal Dexterity, söz konusu familyanıın günümüzdeki en önemli temsilcilerinden biri olan Cape Cross hattı ile de uyum sağlayabilir. Bu manada özellikle söz konusu aygırın oğlu Sea The Stars temsilcileri, örneğin Crimean Tatar ile Urban Sea gibi çok önemli bir kısrak üzerine akrabalık içeren soy ağaçları oluşacaktır ki, Sea The Stars da hem Park Appeal, hem de Urban Sea faktörlerinin olması eşleşmelere değer katacaktır.

VERBAL DEXTERITY UYUMLU KISRAK BABA HATLARI

A.P.Indy Hattı : General Quarters, Corinthian , Trappe Shot, Hemsworth  
Cherokee Run  : Yonaguska, Zanjero
Blushing Groom Hattı : Bin Ajwaad
Riverman Hattı : Win River Win, River Special
Mill Reef Hattı : Doyoun, Velociraptor
Storm Cat Hattı : Red Giant, Mountain Cat, Perfect Storm, Lion Heart, Mendip, Hakeem, Agresivo, After Market, Marcavelly
Nureyev Hattı : Captain Rio, Kaneko, Dai Jin
Danzig Hattı : Halicarnassus, Kalimdor, Out Of Control, Sea Hero, Approve, Kurtiniadis, Crimean Tatar
Sadler’s Wells Hattı : Authorized, Scarface, Torok
Night Shift Hattı : Bosporus, Native Khan, Perfecto
Nijinsky Hattı : Marlin, Green Gönen, Kafkaslı
Deputy Minister Hattı : Always A Classic, Dehere, Toccet
Roberto Hattı : Sri Pekan, Red Bishop, Dr Fong, Wiener Walzer
Sunday Silence Hattı : Divine Light, Renk, Smart Robin, King David
Gone West Hattı : Royal Abjar, West by West, El Corredor, Banknote, Ajmera
Kingmambo Hattı : Okawango, Kuloğlu, Rey De Cafe
Woodman Hattı : Mujtahid, Ultramar
Smart Strike Hattı : Papa Clem
Forty Niner Hattı : Justenuffhumor, Utopia
Fappiano Hattı : Victory Gallop, Sidney’s Candy, Amerikalı, Bodemeister
Carson City Hattı : Cuvee, Run Away and Hide
Sharpen Up Hattı : Three Valleys, Common Grounds, Shining Steel, Hakkar
Habitat Hattı : Distant Relative, Luxor, Graystorm, Dutyfree, Mali, Yavuz Star
Diğer: Lilbourne Lad, Strike The Gold, Unaccounted For

 

 

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir