VERNAZZA’dan kariyerinin ilk G2 galibiyeti…

9 Temmuz 2022 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 1900 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G2 Mareşal Fevzi Çakmak koşusunu, Fedai Kahraman’ın sahibi olduğu, Genta Mak. Ltd. Şti. tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Kadir Baltacı’nın yaptığı Vernazza (5y da Authorized – Dentelle, Mr. Sidney) jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Golden Ruller (Dutyfree) elde ederken, mücadeleden Scoutleo (Victory Gallop) üçüncü, Cagner (Victory Gallop) dördüncü, Anadolu Aslanı (Victory Gallop) ise beşinci olarak pistten ayrıldı.

Vernazza (Özcan Yıldırım)

Kariyerinin ilk G2 galibiyeti…

Kariyerinde 2 G3 galibiyeti ve G1 Erkek Tay Deneme ikinciliği bulunan ve start aldığı 22 koşunun sadece birinde ilk beş dereceye giremeyen başarılı safkan Vernazza, Fevzi Çakmak Koşusu birinciliği ile yarış yaşamının ilk G2 galibiyetine imza attı.

Scoutleo’nun 3 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde Golden Ruller liderliği aldı. İkincilikte Anadolu Aslanı ve dışında Cagner ikilisi daha sonra Vernazza sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1400’de Golden Ruller liderliğini korurken Cagner ikincilikte daha sonra Anadolu Aslanı ve Sönmezbey şeklinde 1200’de Golden Ruller lider, ikincilikte Cagner, hemen dışına Sönmezbey geldi ve bu şekilde 1000 metre startı geçildi. 800’de Golden Ruller az farkla liderliğini korurken dışında Sönmezbey daha sonra Vernazza ve Cagner sırası ile 600 geçilip düzlüğe çıkıldı.

400’de Golden Ruller yine liderken orta kulvardan Vernazza onun dışından Scoutleo’nun atakları görüldü. 200’den itibaren Golden Ruller ve Vernazza ikilisi arasında geçmeye başlayan birincilik mücadelesi aynaya kadar sürdü. Sonlarda daha güçlü kalan Vernazza koşuyu burun farkı ve 1’59″68’lik bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir