VGA Genetik’ten Duyuru

Sayın Atçılık Camiası

2020 Yılından itibaren At Yarışları Genel Hükümlerindeki “İthal Spermalardan doğan taylar sadece Uluslararası Yarış koşabilir” maddesi tamamen kaldırılmıştır.

Artık ithal spermalardan doğan taylar Türkiye’deki yabancı Arap aygırlarından olan taylar kadar yarış koşabileceklerdir.

Bu tayların yıllık toplam 2250 Arap Atı koşularından 1750 adet koşuya katılma hakkı olacaktır.

Saygılarımızla…

VGA Genetrik


Süreç ile ilgili ek açıklama;

2016 yılında  VGA Genetik olarak dondurulmuş Arap aygır sperma ithalatımız Yüksek Komiserler Kurulu tarafından haksız bir şekilde engellenmişti. Bu uygulamaya karşı kazandığımız dava sonucuna rağmen YKK dava kararını uygulamak istememiştir. Konuyu çeşitli kurumlar düzeyinde takibimiz sonucu kararı uygulamış, ithalatımıza 2018 yılı başında izin vermişti. Fakat YKK ithalatımızı engelleyemeyince bu seferde ithal ettiğimiz spermalardan olma taylar Türkiye’de hem TİGEM’in elindeki hem de özel sektörün elindeki yabancı Arap Aygırlardan olma taylar ile teknik olarak tamamen aynı olmasına rağmen atçılık camiasını yanıltmak düşüncesiyle ithal spermalardan olma taylardan Türkiye’deki yabancı Arap Aygırlarından olma tayları farklıymış gibi göstermek için Türkiye’deki yabancı Arap aygırlarından olma taylar DHÖW ve Uluslararası yarışları koşabilirken, At Yarışları Genel Hükümlerine “İthal Spermalardan olma taylar sadece uluslararası yarış koşabilir” maddesini eklediler.

Bu maddeye karşı açtığımız davada Danıştay lehimize Yürütmeyi Durdurma kararı verdikten sonra YKK itiraz etti fakat Danıştay YKK’nın itirazını reddetti. YKK bu seferde o hükmün iptal olduğunu “Hüküm iptal olmuştur, dava halen devam etmektedir” şeklinde TJK’nın aracılığı ile ilan ederek atçılık camiasını belirsizlik içerisinde bırakmış ve Yürütme Durdurma kararına rağmen 2019 yılında da aynı hükmü değiştirmeden At Yarışları Genel Hükümlerinden de kaldırmamıştır. YKK yetkililerine 2019 yılında hükmü neden kaldırmadıklarını sorduğumuzda daha ortada söz konusu tay yok diye belirtmişlerdir. Bizde kendilerine daha ortada tay yokken nasıl bizi engellemek üzere yarış maddesi koyduysanız, başlıca görevi Türk atçılığını geliştirmek olan YKK’nın Türk atçılığının önünü tıkayan bu maddeyi acilen kaldırmaları gerektiğini belirttik fakat bize uygulanmaya devam eden bu taraflı tutuma karşı konuyu yine çeşitli kurumlar düzeyinde takibimiz sonucu bu hüküm 2020 yılından itibaren kaldırılmıştır.

Sonuç olarak direk tarafımız hedef alınarak oluşturulan bu hükmün kaldırılması ile ithal spermalardan olma tayların Türkiye’de bulunan yabancı Arap aygırları ile teknik olarak tamamen aynı oldukları için 2020 yılından itibaren ithal Arap aygır spermalarından olma taylar bütün DHÖW ve Uluslararası koşular olmak üzere yıllık düzenlenen yaklaşık 2250 Arap atı koşularından 1750 ‘sine katılabileceklerdir.

Eşitlik ilkelerine göre;

İthal spermalardan olan tayların, TİGEM ‘in İthal Aygır ve Kısraklarından olma tayları ile aynı şartlarda yarışların tamamını koşabilme hakkını kazanması için 2019 yılında başlatmış olduğumuz yasal takip süreçlerine ek olarak 2020 yılının başından itibaren bütün hukuki süreçleri de başlatacağımızı ve en yakın zamanda yarışların tamamında koşu hakkı kazanarak Devlet ve Özel Sektör eşitliğini savunduğumuz haklı mücadelemizi devam ettireceğimizi bilmenizi isteriz.

Saygılarımızla

VGA GENETİK

Tanıtıcı Reklam

Tanıtıcı Reklam

News Reporter

5 thoughts on “VGA Genetik’ten Duyuru

  1. VGA genetik çok kaliteli aygırların spermlerini bulunduruyor.Özellikle Seraphın Du paon gerçek bir şampiyon.Fakat yetiştirici şunları sorguluyor; Yarışlara katılım şartları bugünden yarına ithal atların aleyhine değişir mi? Genel hükümler yada yıllık yarış programında yapılacak ali-cengizler le ithal araplar mağdur edilir mi?yarışları kısıtlanarak haksız rekabet mağduriyeti devam eder mi? Bakanlığın Fetö grubu etkisinde olduğu yıllarda olduğu gibi ithal aygırlardan olan taylar 3 yaş muayenelerinde haksızca elenerek mağduriyet yaşanır mı?

    1. Sevgili Kardesim ,
      2013 yılından beri baş koyduğumuz bu yolda olmaz , yapılamaz denilen şeyleri yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.Yarış camiasının bütün çekincelerini biliyoruz ve en başından beri dediğimiz gibi bütün bu sorunları çözeceğiz hiç merak etmeyin.

      1. Kaızbert isimli ithal aygırdan tay aldım ne çektiğimizi biliyor herkes.Haksız rekabet ve Devlet zulmune maruz kaldık hala davalar devam ediyor.1,53 cidagolu her gün yerli Arap atlarının uzak fark yaptığı taylara yarımkan diyen bir çete vardı.Bu tehlikeli oluşumun içerisinde kendileri zamanında at ithal edip onlarla grup koşan asli üyeler ve Ykk mensupları vardır.Kendileri Arap atı sahibi olup ta rakip atların yarışlarını kısıtlayabilecek yetkiyle YKK üyesi olabilmeleri hukuken ve etik olarak ayrıca izaha muhtaçtır ve hayret vericidir.

  2. Gürcan bey haklı davanızda Arap atı yetiştiricileri olarak arkanızda olmak isteriz.Umarım dediğiniz gibi olur. kan hatlarımızı zenginleştirelim ,kısır döngüye girmiş yerli kısrak hatlarımıza kan katalım, yarışcılık kalitemizi artıralım uluslararası seviyede rekabete açık hale getirelim diyoruz fakat bir taraftan da kendi Devletimiz bize zulmetmesin,haksız rekabet uygulamasın,yıllarımızı ve yatırımlarımızı yakmasın diye korkuyoruz siniyoruz maalesef.Herhalde dünyada örneği azdır.Yeni Bakanlık yönetimi ve Ykk teşekkülü bir an Önce Fetö ‘nün bıraktığı bu kirli izlerden kurtulmalı, örgütün Bakanlık ayağı tasviye edildi ise de Tjk’daki ayağının halen kişisel çıkarları için yetiştiricileri mağdur etmeye devam ettiğini unutmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir