VINCITORE’den birincilik hasretine son…

03 Eylül 2022 Cumartesi günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2000 metre sentetik pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G2 Uluslararası FRBC Anadolu koşusunu, Necati Demirkol’un sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Zülfükar Güneli’nin yaptığı Vincitore (4y da Victory Gallop – Elevato, Kaneko) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Oğlum Doruk (Bosporus) elde ederken, Luminescence (Utopia) üçüncü, Cagner (Victory Gallop) dördüncü, Doğa Kanunu (Pleasantly Perfect) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Vincitore (Vedat Abiş)

Bu sezonki ilk galibiyet…

Sezona G1 19 Mayıs koşusu ile başlayan Vincitore o koşudaki üçüncülüğü sonrası start aldığı A3 Arjantin Jokey Kulübü koşusunda bekleneni verememiş, sonraki iki koşusu olan G1 Yavuz Sultan Selim ve G1 Avrasya koşularından bir dördüncülük çıkartan safkan, G2 Celal Bayar koşusundaki üçüncülüğü ile daha iyi duruma geldiğini belli etmişti. Bugün son metreleri oldukça zevkli geçen mücadelede dış kulvardan yaptığı etkili sprintle sonlarda rakiplerine üstünlüğünü kabul ettiren Vincitore, 13 ay aradan sonra bu sezonki ilk galibiyetini elde etmiş oldu.

Toplu bir çıkışla birlikte orta kulvardan atak yapan Luminescence liderliği aldı. İkinciliğr Ascot girerken daha sonra Arts Man ve Doğa Kanunu sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1400’de Luminescence liderliğini korurken yine ikincilikte Ascot daha sonra Arts Man ve Doğa Kanunu şeklinde 1200 startı geçildi. 1000’de Luminescence baştan itibaren aldığı liderliği korurken Ascot yine takipte arkalarında Arts Man dışına Vincitore gelirken daha sonra Doğa Kanunu sırası ile 800 startı geçildi. 600’de Luminescence lider, ikincilikte Ascot daha sonra Doğa Kanunu ve Arts Man şeklinde düzlüğe çıkıldı. 400’de Luminescence liderliğini korurken içerden Cagner, Oğlum Doruk dışardan Doğa Kanunu ve Vincitore’nin atakları görüldü. 200’den sonra önde kalabalık bir liderlik mücadelesi başladı. Son metrelerde en dıştan gelen Vincitore yarım boy farkla ve 2’03″62 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir