VIS A VIS (Aygır Analizi)

VIS A VIS (Aygır Analizi)

Yarış yaşamında iki yaşında İtalya da G2 Gran Criterium’u 1500 metre mesafede kazanan Vis A Vis, ayrıca dört yaşında da yine İtalya da 1600 metre mesafede Listed bir yarış kazanmayı başarmıştır.

Vis A Vis, Mujahid’in oğlu olup ülkemizde hem yarış yaşamında, hem de kısa aygırlık yaşamına ragmen çok verimli sonuçlar alan Kurtiniadis ile baba kardeşidir.

Dolayisi ile Kurtiniadis ile başarılı sonuçlar almış kısraklar için alternatif aygır olarak düşünebilecek bir seçenektir.

Vis A Vis

Vis A Vis’in babası Mujahid’in aygırlık kariyerine baktığımızda aygırın G2 galibi yavrularından Starlarks’ın ikinci kısrak baba hanesinde Don’t Forget Me isimli aygırı görmekteyiz ki, bu aygır da Ahonoora oğludur.

Mujahid’in ülkemizdeki temsilcisi Kurtiniadis’in de kısrak babası olan Dr.Devious da Ahonoora temsilcisidir.

Yine Mujahid oğlu Kurtiniadis’in en iyi iki temsilcisinden biri olan Touch The Wolf’un kısrak babası olan Namid, Indian Ridge oğlu olup bu aygır da Ahonoora temsilcisidir.

Ahonoora 1-m familya mensubu olup Mujahid’in başarılı yavrularında 1 familya etkeni belirgin bir olgudur ve bunu gerek başarılı temsilcilerinin anne familyalarında, gerekse aynı isimlerin kısrak baba hatlarında görmek mümkündür.

Mujahid’in başarılı yavrularından Balius, Khyber Kim, Mind Your Head gibi isimler 1 familyadan gelmektedirler.

Diğer taraftan Mujahid’in başarılı yavrularında kısrak baba hanesinde yer alan isimlere baktığımızda Dr.Grace, Kenmare, Shirley Heights, Dr.Devious gibi atların hepsinin 1 familya mensubu olması dikkat çekicidir.

Dolayısı ile 1 familyadan gelen kısrak baba etkisine sahip olan kısraklar için, diğer soy etkenleri de incelenmek sureti ile Vis A Vis için değerlendirme yapmak mümkündür.

Vis A Vis’in babası Mujahid’in başarılı yavrularının bazılarında dikkat çeken olgulardan biri kısrak baba hatlarında Nasrullah hattının farklı kollarından olan aygırlardır.

G1 galibi Mujahid oğlu Balius’un kısrak babası Nashwan olup, Blushing Groom’un oğludur bu aygır.

G3 galibi Mujahid temsilcisi Tashelka’nın kısrak babası olan Kenmare de babası Kalamoun vasıtası ile Nasrullah’a ulaşan bir baba hattına sahiptir.

Mujahid

Her ne kadar engelli yarış kategorisinde de olsa bu sınıfta G1 yarış kazanmayı başaran Khyber Him’in kısrak babası Shirley Heights olup bu aygır da baba Mill Reef vasıtası ile Nasrullah hattına uzanır.

Ayrıca yine Balius ve de Cheyenne Star isimli sınıf Mujahid temsilcilerinde ikinci kısrak baba hatlarının da Nasrullah hattından gelen kısrak babaları olduğunu ilave edelim.

Dolayısı ile Mujahid temsilcisi Vis A Vis için Nasrullah hattından gelen kısrak babalarının olduğu soy ağaçları diğer etkenler de değerlendirilerek tercih edilebilir.

Söz konusu aygır hattından A.P.Indy hattından gelen isimler kısrak babasının Secretariat olması sebebi ile daha bir ön plana alınabilir ki, Mujahid’in kısrak babası olan Storm Cat de Secretariat etkisi söz konusudur.

Secretariat etkisinin sahne alabileceği diğer önemli soy aktörleri Gone West ve Dehere olabilir ki, bu manada Vis A Vis’in ülkemizde ki başarılı temsilcisi Kurtiniadis’in iyi ürünlerinden Big Dadaş’ın da kısrak babasının Gone West temsilcisi Royal Abjar olduğunu görmekteyiz.

Ayrıca Gone West’in yakın akrabası Atan hattından gelen Halling’de Kurtiniadis’in iyi ürünlerinden olan Curtaralo’nun kısrak babası olup, Mujahid’in iyi temsilcilerinden Khyber Kim’in de ikinci kısrak babası olan Sharpen Up’ın da Atan oğlu olduğunu bilmekteyiz.

Diğer taraftan gerek Gone West ve gerek Atan, 2-f familyasının seçkin temsilcilerinden olup, bu değerli familyadan gelen bir başka isim olan Nashwan da G1 galibi Mujahid temsilcisi Balius’un kısrak babası olması vesilesi ile ifade edilmişti.

Mujahid’in en iyi yavrusu olan Danleigh’in -ki üç kez G1 yarış kazanmayı başarmıştır-, kısrak baba hanesinde Dr.Grace ismini görmekteyiz.

Dr.Grace, Sir Tristam’ın oğlu olup bu aygır da babası Sir Ivor vasıtası ile Sir Gaylord’a uzanır.

Sir Gaylord’ın annesi olan Somethingroyal, aynı zamanda Secretariat’ın da annesi olduğu için ve de yine Secretariat da Mujahid’in kısrak babası olan Storm Cat’in annesinin babası olduğu için, Mujahid’in en iyi yavrusu Danleigh’in eşleşmesinde Somethingroyal’ın en değerli iki oğlu Secretariat ve Sir Gaylord üzerine kurulu bir soy bağlantısı bulunmaktadır.

Sir Gaylord hattı ülkemizde Distant Relative ve onun temsilcileri ile temsil edilmektedir.

Bu arada Danleigh’in ikinci kısrak babası olan Hunter’s Path’in babası Sovereign Path’in Grey Sovereign temsilcisi olduğu ve yukarıda Tashelka referansı ile bildirdiğimiz Kenmare’in de Grey Sovereign hattından geldiğini de ifade etmiş olalım. Dolayısı ile bu noktada bir Nasrullah etkisi mevcuttur.

Vis A Vis’in babası Mujahid’in ülkemizdeki diğer değerli temsilcisi Kurtiniadis’in en başarılı yavrularından biri olan Sharpa’nın kısrak babası Sri Pekan olup, aygırın başarılı bir başka yavrusu Queen Of Proti’nin de kısrak babasının Sri Pekan olduğunu görmekteyiz.

Sri Pekan 21-a familyasına mensup olup, Mujahid’in G3 galibi yavrusu Cheyenne Star da 21-a familyasından gelmektedir.

Sri Pekan gibi hem 21-a familyasından gelip, hep de baba hattında ortak Roberto hattından gelen Silver Hawk ve ülkemizdeki temsilcisi Red Bishop temsilcileri Vis A Vis için değerlendirilebilir ki, söz konusu aygırın mensup olduğu 3 familya mensuplarının Mujahid’in başarılı bazı ürünlerine katkı yaptığını bilmekteyiz.

Söz konusu olgular için referans noktasında temsilcileri olarak Danleigh ve Cleo Fan yanı sıra, kısrak babası noktasında da Clay Hero ve Ela-Mana-Mou, 3 familya mensubu isimler gösterilebilir.

Storm Bird örgülü bir soy ağacına sahip olan Vis A Vis için Night Shift hattından gelen aygır temsileri ile de uyum olasılığı mevcuttur.

Ahonoora Hattı : Scream To Scream, Kopenhag, Hep Beraber

A.P.Indy Hattı : General Quarters, Corinthian , Trappe Shot, Hemsworth

Cherokee Run  : Yonaguska, Zanjero

Blushing Groom Hattı : Bin Ajwaad

Riverman Hattı : Win River Win, River Special

Mill Reef Hattı : Doyoun, Velociraptor

Habitat Hattı : Distant Relative, Luxor, Graystorm, Dutyfree, Mali, Yavuz Star

Roberto Hattı : Sri Pekan, Red Bishop, Dr Fong, Wiener Walzer

Sunday Silence Hattı : Divine Light, Renk, Smart Robin, King David

Night Shift Hattı : Bosporus, Native Khan, Perfecto

Sadler’s Wells Hattı : Authorized, Scarface, Torok, Powerscourt

Nureyev Hattı : Captain Rio, Kaneko, Dai Jin

Nijinsky Hattı : Marlin, Green Gönen

Deputy Minister Hattı : Always A Classic, Dehere, Toccet

Sharpen Up Hattı : Three Valleys, Common Grounds, Shining Steel, Hakkar

Gone West Hattı : Royal Abjar, West by West, El Corredor, Banknote, Ajmera

Kingmambo Hattı : Okawango, Kuloğlu, Rey De Cafe

Woodman Hattı : Mujtahid, Ultramar

Smart Strike Hattı : Papa Clem

Forty Niner Hattı : Justenuffhumor, Utopia

Fappiano Hattı : Victory Gallop, Sidney’s Candy, Amerikalı, Bodemeister

Carson City Hattı : Cuvee, Run Away and Hide

Diğer:Strike The Gold, Unaccounted For, Pleasantly Perfect, Lilbourne Lad

VIS A VIS BABASI MUJAHID SEÇKİN TEMSİLCİLERİ

 TEMSİLCİSİ BABASI ONUN BABASI
DANLEIGH DR GRACE SIR TRISTRAM
BALIUS NASHWAN BLUSHING GROOM
TASHELKA KENMARE KALAMOUN
CHEYENNE STAR LYCIUS MR.PROSPECTOR
KHYBER KIM SHIRLEY HEIGHTS MILL REEF
MIND.YOUR.HEAD CLAY HERO PROUD KINGHT
BADDAM ELA-MANA-MOU PITCAIRN
CLEO FAN BEST.OF.THE.BESTS MACHIAVELLIAN
STARLARKS MUKADDAMAH STORM BIRD
KURTINIADIS DR.DEVIOUS AHONOORA
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir