Yarışların Efendisi…

Ata ve atçılığa özel bir merak ve sevgisi yanında iyi bir binici de olan Atatürk, yurtta atçılığı ve yarışçılığı daima özendirir, yakınlarını da bu konuya ilgi göstermeye neredeyse zorlardı. Bu da atçılığın ve yarışçılığın lehine olmuştu. Onun bu yoldaki emir ve direktifleriyle Türk atlı sporları olumlu bir gelişme kaydetmişti.

Büyük kurtarıcının 14 Ocak 1923 günü İzmir’de Uşakzade Muammer Bey’in kızı Latife Hanım ile evlendikten sonra eşine verdiği armağanların arasında güzel bir atın bulunması da Atatürk’ün ata gösterdiği ilgi ve verdiği değerin ifadesidir kuşkusuz. Atatürk’ün tavlasındaki atların arasında Sakarya’ya karşı özel bir ilgisi ve sevgisi olduğu da bilinir. Atatürk tatil günlerindeki atlı gezilerini hep Sakarya ile yapmak istemiştir.
Büyük Atatürk’ün at sevgisi, onu da bir ara yarışçılığa sevk etmişti. Gerçekte Atatürk belki de bunu yarışçılığı teşvik için yapmıştı. Atatürk’ün atının kazandığı bir yarışı, atçılık dünyamızın ünlü kişilerinden Sait Akson‘un yarışçılık Anıları kitabından öğreniyoruz. Bu olayı, yazarının kaleminden keşfetmek gerekir;

“Sosyete ve kordiplomatik yarışlarla alakalı idi. Fransa’dan gelen atlar içinde bir kısrak vardı. Bu Atatürk’ün atıydı. O sıra Afgan Kralı Amanullah Han Ankarayı ziyarete gelmişti. Atatürk Amanullah Han’ı yarışlara getirdi. Algrette yarışlara katıldı. Primerole gibi kuvvetli bir rakiple karşılaşacaktı. Algrette koşuyu kazandı. Amanullah Han çok memnun oldu ve Atatürk’ü hararetle tebrik etti.

Algerette Fransa da epey koşu kazanmış bir kısraktı, fakat tandonları zayıftı ve sene sonunda haraya çekildi, Ukko ile Alliance’in kızı olan Algrette çok muvafakiyetli bir damızlık oldu. Karacabey harasında Cumulus’ten doğurduğu Çankaya isimli ilk tayı Atatrük o zamanlar Türk Konkur ekibinin as binicilerinden Saim Polatkan’a hediye etmiştir.”
Atatürk’ün Süvarileri’nin binicilik dünyasının en büyük yarışmalarından biri olan Roma Enternasyonal Konkurupikleri’nin en büyük mükafatı ve en önemli yarışlarından olan Mussolini Kupası’nı kazanmaları Büyük Atatürk’e pek büyük sevinç ve mutluluk vermişti. Bunu günün Başbakanı Celal Bayar’ın, bu büyük başarıyı kazanan ekibin lideri General Cevdet Bilgişin’e yolladığı şu telgraftan da anlamak mümkündür. Tarihi telgraf şöyledir: “Milletler Müsabakasında Mussolini altın kupasını kazandığınızı bildiren telgrafınızı sevinçle aldım. Parlak muvaffakiyetlerinizi ve minnet duygularınızı Atatürk’e arz ettim. şefimiz hepinizden memnun oldular. … Bende ekibimizi hararetle tebrik ederim. Aynı muvaffakiyetin bundan sonraki müsabakalarda da tecellisini diler, ayrı ayrı hepinizi gözlerinden öperim. – Celal Bayar.”

Gazi Koşusu nasıl başladı?

Atatürk’ün Hipodroma gelerek at yarışlarını izlemesi memleketimizde yarışçılığın gelişimi konusunda en büyük teşviki teşkil etmiştir. Ünlü İtalyan mimarı Viotti Violli tarafından yapılan ve günümüze dek olanca güzelliğiyle ulaşmış bulunan Modern Ankara Hipodromu da Atatürk’ün emir ve direktifleriyle inşa edilmiştir.

Türkiye’de atçılığı ve yarışçılığı teşvik amacıyla kurulan Yarış Islah Encümeni de Atatürk’ün büyük desteğini görmüştü. Bu encümenin ricası üzerine adına bir Gazi Koşusu’nun düzenlenmesine severek izin vermiş (1926) ve böylece Türk yarışçılık dünyasının en önemli klasik koşusu halini almış bulunan Gazi Koşusu, 1927 yılından bu yana Türk yarışçılığına renk katmaya başlamıştır.

İngiltere yarışçılık aleminde Derby ne ise, bugün Türk Yarışçılığında da Gazi Koşusu odur. Gazi Koşusu, bugün Türk yarışçılığının en büyük ve en önemli klasiği olarak devam etmektedir ve 1927 yılından bu yana yarışlar kesintisiz olarak gerçekleştirilmektedir.

Yarış dünyamızın en büyük klasiği olan Gazi Koşusu’nun armağanı, Atatürk’ün at üzerindeki gümüş heykelidir. Ünlü heykeltıraş Şadi Çalık‘ın eseri olan bu heykel 1970 yılından beri Gazi Koşusu galiplerine verilmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü Hipodromda yarış seyrederken…

30 Ağustos Pazar günü 94.cüsü koşulacak…

Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına, 1927 yılından beri kesintisiz düzenlenen Türk yarışçılığının derbisi Gazi Koşusu, İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda 30 Ağustos 2020 Pazar günü saat 17.15’de koşulacak.

Dev derbiye 14’ü erkek, 1’i dişi olmak üzere 3 yaşlı 15 safkan İngiliz tayı katılacak.

News Reporter

5 thoughts on “Yarışların Efendisi…

  1. Okuyanı 100 yıl öncesine götüren ve o dönemi, atçılığın başlangıç sürecini canlandırdığınız yazı için teşekkürler Atahan Zilcioğlu.
    Her ne kadar sebebi olumsuz da olsa Gazi Koşusunun bu sene 30 Ağustosa denk gelmesi çok anlamlı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir