Yaşlı Kurt’tan bir yıl sonra gelen galibiyet…

29 Temmuz 2023 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 2800 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus Kv-8 Uzunyayla koşusunu, Hatice Yıldız’ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Mehmet Öcal’ın yaptığı Mister Görkem (8y da Powerscourt – Gençceren, Kaneko)  jokeyi Mehmet Akyavuz ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini President Of City (Victory Gallop) elde ederken, Neurosurgeon (Cardinal Pioneer) üçüncü, Süpürücü (King David) dördüncü, Hunting (Justenuffhumor) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Ankara’da beş yıl aradan sonraki ilk birincilik…  

Son birinciliğini bir yıl önce Bursa’da elde eden ve uzun zamandır kazanmaya hasret kalan Mister Görkem, ilk kez buluştuğu jokeyi Mehmet Akyavuz idaresinde koşuyu gerilerde takip edip düzlükten sonra dıştan yaptığı ataklarla öndeki rakibini aynaya yakın yakaladı ve ona tam potoda hakim olup hem bu yılki ilk, hem de Ankara pistinde beş yıl aradan sonraki ilk birinciliğini elde etmiş oldu. 

Toplu bir çıkışla birlikte ortadan atak yapan Süpürücü liderliği alırken ikincilikte Raks Star daha sonra President Of City ve Neurosurgeon sırası ile 2400-2200 startları geçildi. 2000’de Süpürücü liderliğini korurken yine ikincilikte Raks Star arkalarında President Of City daha sonra Neurosurgeon ve Hunting şeklinde 1800 startı geçildi. 1600’de atak yapan Raks Star liderliği alırken ikinciliğe de Hunting girdi. Daha sonra Süpürücü ve President Of City sırası ile 1400 startı geçildi. 1200’de Raks Star liderliğini korurken yine ikincilikte Hunting daha sonra Süpürücü ve President Of City sırası ile 1000 startı geçildi. 800’de az farkla Raks Star lider, Hunting takipte, arkalarında Süpürücü ve President Of City şeklinde 600 startı geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de Raks Star liderliğini korurken dışından President Of City onun dışından da Mister Görkem’in atakları görüldü. 200’de President Of City liderliği alırken dışından da Mister Görkem atağa kalktı. Bu iki at arasındaki mücadele de son metrelerde rakibine hakim olan Mister Görkem baş farkı ve 2’59”50 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir