YELTAY’dan gecikmeli 23 Nisan Kutlaması!

17 Haziran 2020 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G3/DHT 23 Nisan Koşusunu, Bekir Kaya’nın sahibi, Mahmut Kaya’nın yetiştiricisi ve Hüseyin Kaya’nın ise antrenörü olduğu Yeltay (6y aa Güntay– Yeldem, Pegasus), jokeyi Mehmet Akyavuz ile kazandı.

Mücadeleye 10 numaralı kulvardan, daha önce 9 kez birlikte start alıp 6 kez kazandığı uyumlu binicisi ile başlangıç yapan Yeltay, startla birlikte bilinen stili ile başa çıktı ve ilk metrelerde aldığı bu liderliği yarışın başından itibaren kendisini ikincilikte takip eden Oğuzboylu’nun 2 boy önüne son viraja kadar taşıdı. Son düzlüğe çıkıldığında bariyer dibini tutan safkanın tecrübeli jokeyi yarışı biraz daha kısalttı ve 400 direğine kadar atını hiç ellemedi. Bu metreden sonra temposunu arttıran safkan 200 direğini de en yakın rakibinin 3 boy önünde geçti ve 200’den sonra geriden Karamustafa’nın atakları gözlendiyse de, Yeltay bundan hiç etkilenmeyerek 3 boy farkla ve 1’30”46’lık derecesi ile sezon başında güzel bir galibiyete imza attı.

Yeltay (Mehmet Akyavuz)

Karamustafa (Caş) mücadeleye 1’i resmi, diğeri gayrı resmi olmak üzere 2 ahırdaşı ile birlikte katıldı. Ancak farklı antrenörlerden antrene ettiği her ikisinden de bir fayda görmedi. 3 Safkan da kendisini koştu. Yeltay’ın dışından en dış kulvardan çıkış yapan safkan startla birlikte dış kulvardan beşinciliğe yerleşti ve son virajı dönene kadar da bu yerini korudu. Düzlüğe çıkıldığında orta kulvardan sprinte kalktı. Son 200’de vitesi yükseltti fakat önündeki diğer rakipleri geçmeyi başardıysa da Yeltay’ı yakalamayı başaramayarak mücadeleden ikincilikle ayrıldı.

İzmir’de yasaklı madde ile koşturulduğu için 660.000 TL para cezası yatırılarak yarışlara katılma iznini kazanan Karamustafa, bu performansı ile yaklaşık 2.5 hafta sonra koşulacak olan 860.000 TL ikramiyeli G1 TBMM Koşusu için de tatminkar bir hazırlık yarışı koşmuş oldu.

Oğuzboylu (Anka) koşunun başarılı safkanlarından biriydi. Startla birlikte Yeltay’ı rehber olarak önüne aldı ve ikinciliğe yattı. Son düzlüğe kadar da bu yerini muhafaza etti. Düzlükte önündeki rakibini yakalamak için gayret ettiyse de, sonlarda Karamustafa’ya geçilip koşudan üçüncülükle ayrıldı.

Yeltay (Mehmet Akyavuz)
News Reporter

2 thoughts on “YELTAY’dan gecikmeli 23 Nisan Kutlaması!

  1. Karamustafa’nın jokeyi karataş olmalı.karataş tbmm de sürgüntaya bineceğine göre kavuşmak başka bahara kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir