YENERSULTAN’dan Gökyüzü’ne geçit yok!

21 Ağustos 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1900 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap kısraklarına mahsus G3 Halide Edip Adıvar koşusunu, Songül Tekinalp’in sahibi olduğu, Engin Alagöz tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Kadir Tekinalp’in yaptığı Yenersultan (5y ak Kaizbert – Sönmez Sultan, Odinhan) jokeyi Mustafa Çiçek ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Gökyüzü (Kaizbert) elde ederken, Mavi Deniz (Kaizbert) üçüncü, Köçek (Kaizbert) dördüncü, Kızılcapınar (Uçanoğlu) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Kariyerinin ilk Grup zaferi…

Yılbaşından bu yana 3 farklı pistte ve 4 ayrı hipodromda istikrarlı yarışlar koşan Yenersultan, Kocaeli pistindeki Kv-7 ikinciliği sonrası bugün jokeyi Mustafa Çiçek’in üstün performansı ile bu mesafenin nağmalup atı olan Gökyüzü’nü geçerek kariyerinin ilk Grup zaferine imza attı.

Mavi Deniz’in 2 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde Köçek liderliği aldı. İkinciliğe Gökyüzü girerken daha sonra Benzenci, Safari ve Subike sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1400’de Köçek liderliğini korurken yine ikincilikte Gökyüzü daha sonra Safari ve Subike şeklinde 1200-1000 startları geçildi. 800’de Köçek ve dışındaki Gökyüzü arasındaki liderlik mücadelesi sürerken üçüncülük mücadelesi Safari ve Subike arasında geçerken daha sonra Benzenci ve Yenersultan sırası ile 600 startı geçilip düzlüğe çıkıldı. 400 geçilirken ortadan atak yapan Gökyüzü liderliği aldı. İkincilik mücadelesi Köçek, Benzenci ve Yenersultan arasında geçerken gerilerden Mavi Deniz’in de atakları görüldü. 200’de dışardan gelen Yenersultan öndeki Gökyüzü’nü yakaladı ve kısa süren mücadeleden galip ayrılıp sonlarda farkı 1,5 boya çıkararak ve 2’07″84 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Yenersultan (Mustafa Çiçek)News Reporter

3 thoughts on “YENERSULTAN’dan Gökyüzü’ne geçit yok!

  1. son zamanlarda izlediğim en iyi binişti m.çiçek harika bindi! bende 2 atla geçtim gelmeyecek atı getirdi resmen

  2. OOO İYİ YA SONUNDA BİZİM ATLARDAN BİTANESİ TABELA YAPMIŞ….
    BEŞİNCİ OLAN KIZILCAPINAR BİRİNCİ OLMUŞ GİBİ SEVİNDİM ALLAHTAN BEŞİNCİ KAİZBERT TAYI OLMAMIŞ YAV

  3. Kaizbertler resmi geçit yapmış.. Kamu Denetçisi Başkanlığına.. Arap atçısı çocuk yerine konuluyor. Ne adalet be. Bence İngiliz Arap ayrımını da Kamu denetçisi kaldırsın tam bir eşitlik olsun. Neticede hepsi atlar bunlar.. Bugün bir Yaşar Esin olsaydı Reis ile bile konuşur Arap.atçılığını safkan soyunu devam ettirirdi. Adamın kemikleri sızlıyordur. Yazıklar olsun derneklere ve göz yuman tüm ilgili ilgisizlere..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir