Yeni Şampiyon SECRET POWER…

26 Haziran 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz atlarının katıldı Türk yarışçılığının derbisi olan G1 96.Gazi Koşusunu, Emrah Karamazı, Sami Özkan ve Sezen Ümitli ortaklığına ait, Umut Coşar’ın yetiştirdiği ve Yaşar Demir’in antrenörlüğünü üstlendiği 3 yaşındaki dişi tay Secret Power (3y kd Native Khan – Fleeting Mirage, Afleet Alex) jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Mucize Kız (Torok) elde ederken, mücadeleden Sigoş (Toruk Macto) üçüncü, Final Dance (Declaratior Of War) dördüncü, Royal Baby (Kuloğlu) ise beşinci olarak ayrıldı.

Secret Power (Özcan Yıldırım)

Triple Crown yapmaya bir adım kaldı…

Dişi Tay Deneme ve Kısrak koşularında trafik sorunu yaşamasına rağmen müthiş sprinti ile kazanmayı başaran Secret Power, bu kez jokeyi Özcan Yıldırım’ın iyi yer tutması ve son düzlükteki etkili sprinti ile Triple Crown’un ikinci ayağı olan Gazi koşusunu da kazanarak hedefe bir adım daha yaklaşmış oldu.

Mucize Kız’ın 4 boy, Çakırlar’ın 2 boy geç başladığının koşunun ilk metrelerinde dış kulvardan atak yapan Dollar Man koşunun liderliğini aldı. İkincilikte Maximus Boy dışında Rage Of The Wind ve Captain Fantastic sırası ile 2000 ve 1800 startları geçildi. 1600’de Dollar Man liderliğini korurken ikinciliğe Captain Fantastic girdi. Hemen içinde Maximus Boy sırası ile 1400’e gelinirken Dollar Man sakatlanarak koşuyu bırakmak zorunda aldı. Maximus Boy 1400 startında tekrar liderliği aldı. İkincilikte Captain Fantastic daha sonra Rage Of The Wind ve Mystic Power şeklinde 1200 ve 1000 startları geçildi. 800’de Maximus Boy liderliğini korurken yine ikincilikte Captain Fantastic daha sonra Rage Of The Wind şeklinde 600 geçilip düzlüğe çıkıldı.

Son 400’de Maximus Boy liderliğini korumaya çalışırken orta kulvardan Final Dance dış kulvardan Sigoş ve en dış kulvardan Secret Power ile Muzice Kız’ın atakları görüldü. Son 200’de dış kulvardan gelen Secret Power ikincilik mücadelesi veren Muzice Kız, Sigoş, Final Dance ve Royal Baby’nin önünde 2 boy farkla ve 2’31″04’lük bitiriş derecesi ile 96.Gazi Koşusunu kazanan isim oldu.News Reporter

9 thoughts on “Yeni Şampiyon SECRET POWER…

 1. Native Khan’a özel bir yazı yazılması gerekiyor kanımca. Luxor gibi atçılığımıza damga vurabilir. Zaten İngiltere’de grup koşular kazanmıştı. Frankel gibi çok özel bir atın olduğu jenerasyona denk gelmişti.

  1. Luxor Natıve khanın getir götürünü yapar başka seviye bu natıve khan hacı…özelikle dişileri çok koşuyor… birde megolaman var gazi ikincisi o da…4 lüklerinde bembeyaz oluyor yavruları genellikle ….Aşım rekorları kırar yakında karaman ekürisi almıştı bu aygırı tam isabet…

   1. Aygırı Aracı ekürisi koşmuş Ülkemize de aygır olarak onlar getirmiştir en son aşımı bilgilerinde de hala aynı eküride yanlış biliyor olmalısınız

 2. Bu at umarım triple crown yapar. Son 20 yılın en kötü gazi yarışı diyenler seneye bu atı iyi izlesinler.

  1. Blaze to win 2.35le kazanmıştı, dereceye takılmamak lazım, tempolar dereceyi belirliyor, dün burgas bile 1.36 ile kostu, kimseden cıt yok, herkes sampıyon dıyor

 3. Dubai hayallerini ordan gidilecek ABD Derbisini,Yok Bugune
  kadar gelen en ıyı,guclu,iri,vsvss bir ton saçmalıgı,Yok Sigoştu
  Zala bey uzuna çıkınca şöle olurdu,KV-8-9 Kazanıp gelenlerin
  Büyük süprizler yapacagı vsvsvsv Bla Bla Bla.Boş
  hayalleri toptan çöpe atan Gerçek şampiyon
  SECRET POWER.Tebrikler.
  Tarih Her Zaman Şampiyonları Hatırlar

 4. Kurteller çok fazla kafa yormuslar nasıl kosalim diye..final dance mucize kıza geçilecek öylemi..Sadettin in atından fazla korkmuslar gibi geldi.final dance erken yürümese kazanırdı bence..karataş çok iyi jokey ama çok hata yapıyor bu taktik işlerinde..ayabakan yarışı hala hafızamda..cuma günü kitapçı ekurisinin atinida telef etti..yazık…

 5. Ne Secret Power mış arkadaş
  Herkesi susturdu, farklı analiz programımda bile yok seyirci yok basın yok zemin… her şeyi konuşun şampiyonu geçiştirin.
  Tüm rakiplerini ip gibi dizdi geldi birinci oldu. Yok en kötü Gazi Koşusuymuş. Nesi kötü, tuttuğunuz atın gelememesi mi kötü.
  Aynı yarışta Final Dance ya da ZalaBey kazansa sabaha kadar methiyeler dizerdiniz, hayırdır neyi kabulenemediniz? Özcan Yıldırım’ı mı kabullenemediniz (Helal olsun). Dişi atı mı kabullenemediniz (maşallah).
  Ben anlamadım, ben de bir gariplik var demek ki.

 6. Final Dance isimli at Türkiye’ye gelmiş en iyi atlar içinde ilk 5 e girer.Gazi koşusunu kazanamamış olması bu gerçeği değiştirmez!. Trapper gazi kazanamadı fakat Fair tail bir daha Trapper ı geçemedi örneğin.Johny Guitar gazi kazanamadı ama The Best Johny i bir daha geçemedi mesela.Ya Long runner? Gazi kazandı mı hayır! Taylar gelişirler, kendilerini bulurlar, sorunlarından kurtulurlar ve gerçek performanslarını bulurlar.Final Dance Ankara koşusu dahil olmak üzere uzun bir süre uzun mesafeli çim yarışlarında bu ülkede zor geçilir.Atlardan ve yarışlardan azıcık anlayanlar bunu görür.Secret Power iyi bir taydır, gayet güzel bir şekilde kazanmıştır.Fakat asla bir Final dance olamaz, dörtlü ve beşli yaşlarında göreceksiniz dubai de bile yarış kazanacak!!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir