1200 metrede tarihin en hızlı 3 yaşlısı; YENİKÖY…

16 Haziran 2024 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1200 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Arap taylarının önemli koşularından olan G2 Kazım Karabekir koşusunu, Ali Rıza Köseali’nin sahibi olduğu, İlhan Tekinalp tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Beyda Tanrıkulu’nun yaptığı Yeniköy (3y ae Serhantay – Rüzgarcan, Timurhan) jokeyi Mehmet Akyavuz ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Jülidekız (Baba Mevlüt) elde ederken, Kuzgun Bey (Turbo) üçüncü, Denizbeyim (Yakupbey) dördüncü, Büyük Dağ (Kayayürekli) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Çim pist sınavını geçti…

Yarış yaşamında start aldığı üç koşusunu kaba kumda ve sentetik pistte koşan Yeniköy, ilk kez çıktığı çim pistte son koşusundaki jokeyi Mehmet Akyavuz ile koşuda ön grubun hemen arkasında konumlanıp, düzlüğe çıkıldıktan sonra dıştan yaptığı ataklarla 300 geçilirken liderliği aldı ve kalan metrelerde farkı biraz açıp, Sertberk’in 1’17″09’undan daha iyi bir derece olan 1’16”91 yaparak bugüne dek bir 3 yaşlı tayın 1200 metre çim pistte elde ettiği en iyi dereceyle günün önemli bir sürprizine imza atmış oldu.

News Reporter

16 thoughts on “1200 metrede tarihin en hızlı 3 yaşlısı; YENİKÖY…

 1. Neredeyse rekoru kırıyordu maşallah…2.olan at dişi olmasına rağmen epey güçlü özellikle hemcinslerine çok zor geçilir…Kazanan başka bir seviye gibi gözüküyor….

 2. Atın kumaşı belli,tempo belli,teşvik tamamda dünyanın neresindeki bir jokeye sorarsan derki bu üstündeki apranti neden bukadar çok atı dövüyor acaba?Yeni bir sertberk geldi ama umarım bundan sonra jokeylikten anlayan birini bulurlar umarım. Ha bu sırada sertberkide bu çocuk bitirmişti.

 3. Masallah cok iyi koştu Deniz efe sertberk turbonun yapamadığı dereceyi ilk çim koşusunda ve kalabalık grupta yapti yakında yarım kan söylentileri çıkmazsa iyidir

  1. Turbonun yapamadigi derece ? İlk yarislarinda istese jokeyi çok rahat yapardı , bütün yarışlarını 3lugunde neredeyse tutarak kazandı

 4. Mehmet Akyavuz biraz uzun boylu olmasının dezavantajı olmasa çok iyi yerlere gelebilecek bir jokeydir,ata bu yarışı umarım ağır gelmemiş olsun muhteşem bir derece ilerideki yarışlarını merakla bekliyorum.

 5. ARKADAŞLAR SİZE Bİ TÜYOP BÜLTENE BAKINCA AYRI AYRI AYAK AYAK HER KOŞUDA GÖZÜNÜZE İLK ÇARPAN ATI YAZIN İNAT ETMEYİN İNAT EDİNCE OYUN BULAMIYOSUNUZ DÜNDEN BERİ BÜLTENE BAKINCA BU TAYLARDA 7 NUMARA BALIM ADA HEP GÖZÜME ÇARPTI ESKİ KIZ ARKADAŞIMIN İSMİYDİ ADA DEDİM YAZMICAM BOŞVER SONRA DEDİM OĞLUM İNAT ETME :)) YAZDIM BULDUM OYUNU AYNI ŞEKİL YENİKÖYDE HEP GÖZÜME ÇARPTI YOK KUMDA MAİDEN ÇIKMIŞ HİÇ ŞANSI YOKMUŞ AGF DE YÜZDE 7-8 OYNANAN ATLARI YAZIN İÇERDEN BİLENLER YAZIYOR O ORAN ANCA ÇIKIYOR DİKKAT EDİN YÜZDE 7-8 UNUTMAYIN BOLŞANSLAR GAZİYİ SON OF COOGER ALIR AHMET ÇELİK SENİ SEVMEM AMA GENE YAPTIN KURNAZLIĞINI …

 6. Boynuz kulağı geçermiş.babasida aynı yarışı karataş ile kazanmışti.aygir daha çok açık yarış atı verecek bu arada yetiştirici aygır a pansiyon hizmeti veren Çiftlik sahibi.

 7. Ilk yarisinda cok ovuldu tek attim iyi kosamadi 4.oldu 2.startinda istanbula geldi tek attim 2.oldu 3.startinda ankara da 2.atti gene tek attim geldi ve acik yarista 4 at da yazdim gene geldi ilk yarisindan itibaren takip ediyordum beni yaniltmadi ins bir aksilik olmaz ise boyle devam etmesini umuyorum ayaklari duz bassin cok seviyorum bu tayi

 8. Tay yarışı ve daha 3 yaşlılarda ilk grup yarışı, ilk 400 e baktığımda dedim ki bu yarış tayları temizler
  Kazanan at ve ilk 5 teki atları bundan sonraki yarışlarda görün
  Bu dereceyi daha yarış hayatlarının başında yapmaları hiç hayra alamet değil
  Sertberk , turbo yapmamış bu deeceyi bu atlar yapabilir öyle mi ?
  Ya bu taylar onların kalitesinde mi
  Bu yatışı koşan atların çoğu sonraki yarışlarda yeni taylara geçilir
  Yarış hayatları erken biter veye handikap olurlar

 9. O zaman da yazmıştım. Sertberk de tayliginda bu kadar yüksek tempolar ile koşuyordu ve iyi dinlendirilmiyordu. Gelişmekte olan bir at bu kadar sürat gosterdiginde kesinlikle çok iyi dinlendirilmeli. Yoksa bağlar, tendonlar, dokular, kaslar hatta sinir sistemi bu aşırı yük altında arıza verebilir. Benim atım olsa Ağustostan önce koşmam.

 10. Yenikoyun hem anne hattı hemde baba hattı seklavi31 …kan hattı iyi tutmuş…tam bir çim atı aksiyonlari muazzamdi.ayaklari duz bassin…

 11. Arkadaşlar bi durum bakalım ya bi kac yaris daha koşsun ondan sonra kumaşı belli olur.ben tesadüf olduğunu düşünüyorum. Bi daha kossunlar tabela yapmaz eminim bundan çok daha kalite orjinler var serhantay kim kısrak anası ve babası kim tamamıyla tesadüf ömrü boyunca bu yarisi yapamaz göreceksiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir