YİĞİTKARDEŞ sentetik pistte geçilmiyor…

16 Ekim 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1500 metre sentetik pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G1 Kanuni Sultan Süleyman koşusunu, Emre Karayel’in sahibi olduğu, Cuma Akduman tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Aykut Ecevit Baş’ın yaptığı Yiğitkardeş (5y aa Kaizbert – Ezgihanım, Sülo) jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Karamustafa (Caş) elde ederken, Demirperde (Altaha) üçüncü, Sancar (Altaha) ve Bilirhan (Turbo) dördüncülüğü atbaşı olarak paylaşarak pistten ayrıldı.

Yiğitkardeş (Ahmet Çelik)

Sentetik’de geçilmezliğini korudu…

Yaz sezonuna Ankara’da start aldığı Şartlı-5 koşu ile başlayan Yiğitkardeş sonrasında İstanbul, Ankara ve Bursa Hipodromlarında katıldığı kum ve sentetik pistteki yarışlarında gayet başarılı ve istikrarlı bir performans sergilemiş, hatta sentetik pistte koştuğu tüm yarışları kazanmıştı. Kanuni Sultan Süleyman Koşusu ile G1 seviyesinde ilk kez bir mücadeleye çıkacak olan safkanın hiç geçilmediği sentetik pistte güçlü rakipler yanında nasıl bir sonuç alacağı merak konusuydu.

Çok iyi anlaştığı usta jokeyi Ahmet Çelik idaresinde koşuyu orta grupta takip edip düzlükte pistin ortasından yaptığı etkili sprint ile kazanmayı başaran safkan, bu başarısı ile hem sentetik pistteki geçilmezliğini korumayı başarmış, hem de kariyerinin ilk G1 zaferine imza atmış oldu.

Toplu bir çıkışla birlikte dış kulvardan atak yapan Yollaraz liderliği aldı. İkincilikte Bordomavi daha sonra Yetim Ali ve Tekkurşun sırası ile 1200 startı geçildi. 1000’de Yollaraz ve Bordomavi arasında bir liderlik mücadelesi sürerken arkalarında Yetim Ali daha sonra Tekkurşun ve Safari şeklinde 800 startı geçildi. 600’de Yollaraz az farkla liderliğini korurken dışında Bordomavi daha sonra Yetim Ali, Tekkurşun ve Safari olduğu halde düzlüğe çıkıldı. 400’de ortalardan yol bulan Yiğitkardeş bir anda gelip koşunun liderliğini alırken gerilerden Sancar’ın, Karamustafa’nın ve Demirperde’nin atakları görüldü. 200’den sonra ikinciliğe giren Karamustafa’nın ataklarına başarılı bir şekilde karşılık veren Yiğitkardeş, 1,5 boy farkla ve 1’38″82’lik bitiriş derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.News Reporter

3 thoughts on “YİĞİTKARDEŞ sentetik pistte geçilmiyor…

  1. Kaizbert farkı bu olsa gerek..
    Şart kv atının gelip rekor dereceyle grup1 yarış kazanmanın başka izahı yok. Tigem yetkililerinin ve vicdanlarına..

    1. uyumak zorunda, çünkü kendisi de zamanında druid, thunder tiki, emael gibi dışarıdan at getirmişti. şimdi torunları koşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir