Yılın en iyisi belli oluyor!

Sezonun 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus iki G1 mücadelesinden en önemlisi olan ve kazanan tayın ‘Yılın Şampiyon 2 Yaşlı Tayı’ seçileceği Çaldıran Koşusu, 23 Ekim 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulacak…

1600 metre çim pistte gerçekleşecek mücadelenin birincilik ikramiyesi 830.000 TL… Bu rakam At Sahibi Primi ve Yetiştiricilik İkramiyesi ile birlikte 1.2 Milyon liraya kadar yükselecek…

21 Ekim Cuma sabahı deklaresi tamamlanan koşuda ikisi dişi olmak üzere 9 safkan start alacak…

Son olarak 23 Eylül 2022 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan G2 Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği (TYAYSD) Koşusunu kazanan Lion Victory (2y de King David – Rafia, Ramadan) jokeyi Halis Karataş ile koşunun favorisi… Haziran ve Eylül ayları arasında 6 kez start alan Lion Victory, Ankara’da ikinci olduğu G2 Demokrasi ve Milli Birlik Günü koşusu dışındaki tüm yarışlarını kazanırken çok yüksek bir performans sergiledi.

Sezonun iki G1 mücadelesinden diğeri olan ve Ankara’da 13 Ağustos 2022 Cuma günü 1300 metre çim pistte koşulan Karayel Koşusunu kazanan safkan şayet bu yarışı da kazanırsa duble yapmış olacak ve yılın baş tayı unvanının tartışmasız sahibi olacak.

Lion Victory (Halis Karataş)

Koşudaki iki dişi taydan biri olan ve son olarak 23 Eylül 2022 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan G2 Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği (SİAYSD) koşusunu kazanarak yılın en başarılı dişi tayı olduğunu gösteren Chaika (2y dd Marcavelly – Queen Regend, Medaglia D’oro), sezonun flaş jokeyi Vedat Abiş ile koşudaki iddialı bir diğer isim…

Ağustos ayında koştuğu Şartlı-1 mücadeleyi sadece bir burun farkı ile kaybettikten sonra son ikisi G2 klasmanında olmak üzere üst üste üç yarış kazanan Cahika, favori Lion Victory’nin 1’23”42 ile kazandığı TYAYSD Koşusu günü aynı pist ve mesafede koşulan SİAYSD Koşusunu 1’23”66 ile kazanmıştı.

Chaika (Vedat Abiş)

Bu seneki Çaldıran Koşusunda Kurtel ekürisi değişik formalar altında start alacak olan dört tayla temsil edilecek. Bu taylardan Cosmic Kid (Lemon Drop Kid) son kez Ankara’da koşulan G2 Kraliçe II Elizabeth Koşusunu burun farkıyla kaybetti. Şampiyon Call To Victory’nin ana-baba bir ve Erkek Tay Deneme galibi Kuloğlu’nun anne kardeşi olan Tale Of The West (Victory Gallop) Bursa’da start aldığı Kısa Vade mücadeleyi rahat bir şekilde kazanmasını bildi. Bursa’da koştuğu İkinci yarışını rakiplerine 11 boy fark yaparak kazanan Lord Of Pelennor (Victory Gallop) sonrasında yine aynı pistte koşulan A2 mücadeleden dördüncülükle ayrıldı. Yarış hayatına İstanbul çim pistinde koşulan Şartlı-1 mücadeleyi kazanarak başlayan Sound Of Summer (Torok) ise ikinci yarışı olan sentetik pistteki G3 K.Sahir Kuruluoğlu Koşusunda ikinci oldu.

Kurtel Ekürisi

Yalçın ekürisinin kır erkek tayı Anatolian Rock (Native Khan) Çaldıran Koşusuna namağlup gelen tek isim… Ankara, İstanbul ve Ankara olmak üzere start aldığı üç yarışı da kazanan safkan, son olarak 75.Yıl Hipodromunda koşulan Kv-8 Hüsamettin Tamer Koşusunu, sezonun başarılı taylarından Grup galibi Tuırdemirkır’ı mağlup ederek kazandı.

Anatolian Rock (Halis Karataş)

Yarış hayatına Haziran ayında Ankara’da 1000 metre çim pistte Şartlı-1 kazanarak başlayan Nirvana (Graystorm), ardından Kv-7 Yalçın Batur ve Lion Victory’yi geride bıraktığı G2 Demokrasi ve Milli Birlik Günü koşuları galibiyetleri ile bir anda dikkatlerini üzerine çekmeyi başardı. Üst üste kazanılan bu üç yarışın ardından G1 Karayel Koşusunda beşinci, G2 Tay Deneme Koşusunda ise ikinci olan Nirvana, son kez A2 Eskişehir Sanayi Odası Koşusundan beşincilikle ayrıldı.

Nirvana (Vedat Abiş)

Koşuda start alacak olan iki dişi taydan diğer olan Fresno (Fast ‘N’ Famous) ilk üç yarışından ikisini kazanırken G3 I.İnönü Koşusundaki birinciliği ile sezonun başarılı dişi taylarından biri olacağını gösterdi. Bu yarışın ardından sentetik pistte A3 Prof.Dr.Kenan Binak Koşusunda üçüncü olan Fresno, son olarak çim pistte koşulan G2 SİAYSD Koşusunu beşincilikle tamamladı.

Fresno (Özcan Yıldırım)News Reporter

4 thoughts on “Yılın en iyisi belli oluyor!

  1. bir iki yarış daha görmüş olsaydı tale of the west derdim umarım abisinin izinden gider yinede tale of the west diyorum

  2. NİRVANA KENDİNİ ÇOK UNUTTURDU EN DIŞTAN HIŞMANLA Bİ PATLAMA YAPABİLİR DİKKAT EDİN DERİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir