Yılın ilk Arap Tay Satışı 6 Temmuz’da…

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Sultansuyu Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nce yetiştirilen, biri 2018 diğerleri 2019 ve 2020 doğumlu 74 safkan (41 baş erkek, 33 baş dişi) Arap tayı, 6 Temmuz 2021 Salı günü Bursa Karacabey Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nde at sahiplerinin beğenisine sunulacak.

73 tayın açık artırma usulü ile yeni sahiplerini bulacağı satışlar saat 13.00‘te başlayacak ve TJK TV ile TAY TV’den canlı olarak yayınlanacak.

Satışta 10 farklı aygırın 74 yavrusu var…

Bu seneki satışta; Tümözbey’in 21, Özgünhan’ın 14, Özduran’ın 10, Ateştopu’nun 9, Onurkaan’ın 8, Karayağız’ın 5, Alpyürek’in 4, Taycan, Kafkas Şahı ve Turbo’nun ise 1’er tayı görücüye çıkacak.

İlk Turbo Tayı Satışta…

19 Nisan 2021 Pazartesi günü geçirdiği kalp krizi sonucunda yaşamını yitiren şampiyon Turbo’nun Devlet Haralarında doğup satışa sunulan ilk yavrusu, bu satışın 55’inci tayı olarak ringe çıkartılacak olan Kocademir  (2y ke Turbo – Gülbence, Demirkır) isimli kır erkek olacak.

Ünü Türkiye sınırlarını da aşan ve yakın bir zaman önce Katar’da ilk yavrusu dünyaya gelen şampiyon yarış atı ve aygır, 2018 Aşım sezonunda Türkiye Jokey Kulübü Mahmudiye Pansiyon Harasında aşım yapacağı ilan edildikten sonra Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından satın alınmış, ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Atçılık Daire Başkanlığı’nın talebi doğrultusunda aşımdan çekilmiş ve bu tarihten itibaren TİGEM adına aygırlık yapmaya başlamıştı.

Efsane safkanın Devlet Haralarındaki ilk sezon aşımlarından 2022 yılında start alacak 78 tayı doğdu.

İhaleye girebilme şartları:

  • Tebligat için adres beyanı ve TC kimlik numaralı nüfus cüzdanı ibraz etmesi,
  • Bu işe ait geçici teminat vermiş olması,
  • Müşterinin tüzel kişi olması halinde gerekli yetki belgesinin ve imza sirkülerinin ibraz edilmesi,
  • Yabancı Şirketlerin Türk Şirketlerinde aranan şartlarından başka ibraz edecekleri vesikaların T.C. Konsolosluklarınca tasdik edilmiş olması. Yabancı müşterilerin getirecekleri belgeler Türkçe tercümeleri ile birlikte ibraz edilecek.
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.