Yılın ilk Derbisi Pazar günü koşuluyor!

Başlangıcından itibaren uzun yıllar 2400 metre kum pistte G3 bir mücadele olarak koşulup 2003 yılında bir defaya mahsus olmak üzere 2400 çim pistte koşulan ve ardından 2020 yılına kadar 2200 metre kum pistte ve 2019 yılına kadar da A2 bir koşu olarak icra edilen Ege Derbisi, son dört yıldır 2100 metre kum pistte, son 5 yıldır ise G1 statüsünde koşuluyor.

G1 statüsüne alındıktan sonra koşulan son beş yarışı; 2019 yılında Kinowa, 2020 yılında Long Runner 2’16”55, 2021 yılında Kuru Soğan 2’15”82, 2022 yılında Oğlum Doruk 2’18”43 ve 2023 yılında ise King Farrier 2’13”81’likderecelerle kazandılar.

Ege Derbisini en çok kazanan jokey 7 birincilikle Süleyman Akdıİmparator lakaplı jokeyi 5 birincilikle Yaşar Atçı, dörder birincilikle Halis Karataş ve Özcan Yıldırım izliyor. Son 8 yılın dördünü ve son 3 yılın ikisini Özcan Yıldırım kazandı.

Zorlu mücadelede hangi safkanlar ön plana çıkıyor?

17 Mart 2024 Pazar günü İzmir Şirinyer Hipodromunda koşulacak 1.6 Milyon lira birincilik ikramiyeli bu seneki koşunun çok ağır bir favorisi olmasa da 2022 yılının galibi olan Oğlum Doruk daha önce bu koşuyu kazanmış tek isim olması ve aradan sonra bir yarış görme avantajı ile rakiplerinden bir adım önde görünüyor.

Şubat ayında 2000 ve 1900 metrede koştuğu iki yarışı da kolay bir şekilde kazanarak bu yarışta çok iyi durumda girecek olan Vaiz, İzmir’e ilk kez gelecek olmasına rağmen geçen sene Kasım ayında bu yana koştuğu 6 yarışı da kazanan Kayıbeyi, kum pistte 19 yarış kazanan Mavi Kılıç, çok iyi bir form yakalayan Jefe De Jefes ve bu koşuyu daha önce koşmuş isimlerden biri olan Delawera bu seneki Derbinin ön plana çıkan diğer safkanları…

 

News Reporter

12 thoughts on “Yılın ilk Derbisi Pazar günü koşuluyor!

  1. Delawera KayıBeyi MaviKılıç OğlumDoruk dörtlüsünden birine gider kupa. Hepsinin ayakları düz bassın ama bu sene sanki biraz sönük bir Ege Derbisi oldu gibi.

  2. grup1 koşu ama grup 1 atı yok belkı oğlum doruk oda bı istikraarı tam yok gıbı bu koşuda favorım mavı kılıç bakalım nasıl koşu olacak

  3. Bence ege derbisinin mesafesi 2400 metre olarak kalmalıydı. Silver Quick,centaur, kazbek,win river win unutulmaz izlediğim gerçek derby yarışlariydi.

  4. Her at değerlidir, her at sahibi için özeldir fakat birkaç senedir hem İzmir’de hem de Adana’da grup yarışlar gitgide değerini yitiriyor…Yarışta gönlüm Kayı Beyinden yana, umarım kazanır…

  5. Bence gaziden sonra en beklenen yarış ege derbisi mehmet kaya ahmet çelik biter ikili kime binerse binsinler

  6. G1 mi hahahaha olsa olsa listed koşu denir buna! Ciddi anlamda grup yarışlarımızda kalite sorunu var kesinlikle gelecek yıl yıllık yarış programında bu koşu formatı bu seviyeden düşürülmelidir.

  7. zannedersem gerçek g1 atları yeni sezona hazırlanıyorlar.bu kayıtta g1 atı göremedim bende.

  8. Bir iki sene daha vasat geçer ama Gr 1 koşusunun suçu ne.Iyı atlar gelecektir.Helvayıda yapalım artık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir