Yılın ilk Elit satışında Baba Mevlüt tayları rağbet gördü!

2022 Yılının ilk Elit Arap Tayı Satışı 27 Eylül 2022 Salı günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda yapıldı.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı Karacabey Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nce yetiştirilen 18 Elit Arap tayı açık arttırma usulü ile yapılan satışlarda yeni sahipleri ile buluştu.

Ortalama satış fiyatının yaklaşık 400.000 TL olarak gerçekleştiği satışlarda satışa sunulan 19 taydan 18’inden 7.180.000 TL hasılat elde edildi. Geçen sene aynı satışlarda yine 18 tay el değiştirmiş ve toplam 8.4 milyon lira hasılat elde edilmişti.

Satışın en pahalı tayı Birkan Bora Akarsu tarafından 1 Milyon liraya alınan G1 Cumhuriyet, G1 Kanuni Sultan Süleyman ve G1 Çanakkale Zaferi koşuları galibi şampiyon Sürgüntay’ın anne kardeşi Sürgün Kral (Baba Mevlüt – Benil, Ağa Karaca) olurken, en pahalı ikinci tay ise Kamil Yurdabak tarafından 850.000 TL’ye satın alınan (Baba Mevlüt – Aysevil, Bilgin) orijinli ve Ak Filozof isimli kır erkek tay oldu.

Karacabey Elit Tay Satışları 27 09 2022News Reporter

3 thoughts on “Yılın ilk Elit satışında Baba Mevlüt tayları rağbet gördü!

  1. Kaizbertler için DHT tekrar yürürlüğe geçmezse Tigem yetiştirmeleri hakkettiği değeri bulamaz.

    1. Bulmasın zaten !!! Arap atı yetiştiriciliği Tigem’in, Arap atı yarışçılığı da TJK’nın portföyünden tamamen çıksın, tamamen mahalli yarışçılığına dönüştürülsün ki Türk yarışçılığı dünya at yarışlarında söz sahibi olabilsin… Z’ra Arap atı yetiştiren yetiştirici ve antrenör hakkıyla İngiliz atı yetiştiremiyor, Arap atına binen jokey İngiliz atına doğru dürüst binemiyor….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir