YKK Koşusunda son sözü KARAMUSTAFA söyledi…

23 Temmuz 2022 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 2100 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarının önemli koşularından olan G1 Yüksek Komiserler Kurulu koşusunu, Deniz Kurtel’in sahibi olduğu, Karacabey Tarım İşletmesi tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Hakan Yüzbaşı’nın yaptığı Karamustafa (7y aa Caş – Akay, Bilgin) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Kardeşcan (Turbo) elde ederken, Alibeğ (Uçanbey) üçüncü, Toramankaya (Kayayürekli) dördüncü, Mahzunkral (Bilgin) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Karamustafa (Vedat Abiş)

Ankara kumunda ilk birincilik…

Bu sezon mesafe, pist ve şehir ayırmaksızın oldukça başarılı yarışlar koşan Karamustafa, genç jokeyinin soğukkanlı binişi ile bu önemli koşuyu kazanırken Vedat Abiş kariyerinin ilk G1 zaferine, Karamustafa ise kariyerinin üçüncü G1 zaferine ve Ankara kum pistindeki ilk galibiyetine imza atmış oldu.

Tumbul Çiçeği’nin 2 boy, Toramankaya’nın 1 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde Zafer Meydanı ve Köçek önde yüksek tempoda bir liderlik mücadelesine başladılar. Arkalarında Kara Eski ve Kardeşcan daha sonra Karamustafa şeklinde 1800-1600 startları geçildi. 1400’de rakibinden kurtulan Zafer Meydanı liderliği aldı. İkincilikte Köçek daha sonra Kardeşcan, Kara Eski ve Karamustafa şeklinde 1200-1000 startları geçildi. 800’de atak yapan Köçek önde kaçan Zafer Meydanı’nın dışına gelirken geri planda Kardeşcan hemen dışında Kara Eski daha sonra Karamustafa ve içinde Mahzunkral şeklinde 600 geçilip düzlüğe çıkıldı. Düzlüğe çıkılır çıkılmaz ortadan yol bulan Kardeşcan liderliği aldı. İkincilik için Mahzunkral dışından Karamustafa atağa kalktılar. 200’de Kardeşcan liderliğini korumaya çalışırken dış kulvardan kuvvetli gelen Karamustafa son metrelerde hakim olarak 1,5 boy farkla ve 2’30″97 bitiriş derecesi ile bu önemli koşuyu kazanan isim oldu.News Reporter

1 thought on “YKK Koşusunda son sözü KARAMUSTAFA söyledi…

  1. Aynı Cevher gıbı
    7 yaşında ama hala çok kuvvetli,Aygırlık bu seneden sonra
    KaraMustafa yı beklıyor gıbı duruyor,Maşallah dıyelım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir