YKK Kupası KUMBEY’in…

8 Temmuz 2023 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 2100 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G1 Yüksek Komiserler Kurulu koşusunu, Özkan Turan’ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Nurullah Güven’in yaptığı Kumbey (4y ka Karaüzüm – Ezonehir, Turbo) jokeyi Halis Karataş ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Bozarslan (Özgünhan) elde ederken, Taşan (Tümöz Bey) üçüncü, Aypars (Tümöz Bey) dördüncü, Rüzgardahan (Yakupbey) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Kumbey (Halis Karataş)

Kariyerinin ilk grup galibiyeti…  

İlk kez kendisinden yaşça büyük rakiplerle mücadele ettiği Handikap-22 mücadeleden ikincilikle ayrılan Kumbey, bugün ilk kez buluştuğu usta jokeyi Halis Karataş idaresinde koşuyu orta grupta takip edip düzlükten sonra pistin dışından yaptığı etkili ataklarla sonlarda rakiplerine hakim olup kazanırken, aynı zamanda kariyerinin ilk grup galibiyetini de elde etmiş oldu. 

Gerard’ın 2,5 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Aypars liderliği aldı. İkincilikte Bozarslan daha sonra Taşan ve Hopa Şahı sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1400’de Aypars liderliğini korurken yine ikincilikte Bozarslan arkalarında Taşan daha sonra Hopa Şahı ve Kardeşcan şeklinde 1200 startı geçildi. 1000’de Aypars halen lider, Bozarslan takipte daha sonra Taşan ve Hopa Şahı sırası ile 800 startı geçildi. 600’de Aypars ve Bozarslan ikilisi düzlüğe liderlik mücadelesi ile çıktılar. 400’de Aypars ve Bozarslan ikilisi arasındaki mücadeleye ortadan Taşan ve dıştan da Kumbey atağa kalktılar. 200’de Bozarslan az farkla liderliği alırken dıştan Kumbey sprinte kalktı. Sonlarda rakibini yakalayan Kumbey 1 boy farkla ve 2’29”39 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

News Reporter

3 thoughts on “YKK Kupası KUMBEY’in…

  1. Bu aksoy ekurisine bir anlam veremiyorum. 15 sene sahada kalıp 1tane gurup 1 kazanamamak, nicelik olarak değil nitelikli bir eküri kurmanın tarifi sanırım.

  2. tiğem o kadar gereksiz atları alıp aygır yaptı taylarını satmaya çalısıyor karaüzüm gibibir atı neden almadı yada fıyattamı anlasılamadı bılmıyorum ama bence gerekırse ılk alınacak aygırdı bi albatur torunu halid ın en ıyı yavrusu olarak semend alcaklarına ıkı katı fıyatına karaüzüm alınırdı ve erken kaybı ayrı bir kayıp zaten

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir