Zirveye yerleştiler…

Türkiye Jokey Kulübünün son yıllarda yaptığı aygır transferleri, 2024 Kış Sezonu ile birlikte Aygır Kazanç Listelerine damgalarını vurmaya başladı…

Geçen yıl Türkiye’deki ilk jenerasyon tayları listelerde iyi yerler edinemeyen ve ilk 10’da sadece Myboycharlie ile beşinci sırada yer bulabilen Kulüp aygırları, yeni yılda özellikle kum ve sentetik pist yarışları ile birlikte tüm şehirlerde rakiplerine üstünlük kurmuş durumdalar…

16ıncılıktan zirveye…

2023 yılında 2 yaşlı 43 tayı ile 2 Yaşlı Baba Kazanç Sıralamasında 187 aygır içerisinde 16’ıncı sırada yer alan Daredevil, bu sene yılın ilk 1.5 aylık diliminde start alan 34 yavrusu ile 3 Yaşlı Baba Kazanç Sıralamasında zirveye yerleşmiş durumda…

Bu sene yarış kazanan 3 yaşlı 10 yavrusu ile 4.2 Milyon lira kazanca ulaşan Daredevil, son bir hafta içerisinde 3 temsilcisi ile Şartlı-1 galibiyetler elde ederek bir anda dikkatleri üzerine çekti.

Daredevil

Super Saver takipte…

Geçen yıl start alan 37 yavrusundan 14’ü yarış kazanan Super Saver, 2 Yaşlı Baba Kazanç Sıralamasında 187 aygır içerisinde 11’inci sırada yer almıştı.

Bu sene yarış kazanan 3 yaşlı 7 yavrusu ile 3.7 Milyon lira kazanca ulaşan Super Saver, taylarının elde ettiği başarılarla zirvedeki Daredevil’in hemen arkasında ikinci sıraya yerleşti.

Super Saver

Üçüncü sırada yine bir TJK aygırı var!

Geçen yılın Kulüp aygırları içerisinde en başarılısı olan ve bunun karşılığını bu sene aşım müracaatlarında gösterilen ilgi sayesinde fazlasıyla alan Myboycharlie, ilk 1.5 aylık dilimde yarış kazanan 7 yavrusu ve 3.6 Milyon lira kazançla 3 Yaşlı Baba Kazanç Sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor.

Kulübün bir diğer aygırı Bodemeister ise Tizway ve Mendip’in ardından altıncılıkta bulunuyor.

Bakalım Kulüp aygırları kum ve sentetik pistte yakaladıkları bu ivmeyi yaz sezonu çim pistte de sürdürebilecekler mi?

hipodromx.com (1 Ocak – 15 Şubat 2024)

 

 

News Reporter

10 thoughts on “Zirveye yerleştiler…

  1. Turk atciliginin en buyuk problemi sabir. Daha ilk seneden Daredevil, Super Saver ve Bodemeister icin hayal kirikligi etiketini yapistirdilar. Halbuki 3 luye donunce bakin nasil istatistikler degisti. Bu sekilde basta Doyoun olmak uzere ne aygirlar heba oldu sayisi belirsiz. En az 3 jenerasyon taylari kosmadan hicbir aygir icin olumlu veya olumsuz etiketi yapistirilmamali.

  2. Yarışciligimiz kum ağırlıklı olsa zirveye demir atarlar zaten. Bence grup yarışlar kum, çim dengeli olmalı. Grup yarışların en az yarısı kumda olmalı. Türkiye gibi kurak bir ülkede. Burası İrlanda İngiltere gibi sürekli yağış alan bir yer değil. Zaten yağmur yağınca pisti hemen değiştiriyoruz. Onuda beceremiyoruz yanii.

  3. Türkiye nin harcanan aygırı maximus Dream dir berbat kisraklar ile eşleşip 30 aşımda 5 tane milyon üstü kazançlı yapan 2 tane acik yaris ati veren at bir daha gelmez keske biraz iyi kisraklar ile neler çıkardı

  4. Bodemeister gibi bir aygırın aşım sayısını dolduramadığı(!) bir ülkede atçılığımızın seviyesi iyi bile sayılır. Yetiştiricilerimiz kısraklarına twitter odalarında aygır arıyor.

  5. Dediğin atın bir yavrusu gr2 kazanmis yavrusu bir başka yavrusu grup koşuda ikinci olmus baska yavrulari kv kazanmis grup koşuda tabela yapmis bunu da vasat kisraklarla yapabilmiş bak ondan sonra konuş koşu kazanmak alt kriterdir

  6. Bence SUPER SAVER daha kaliteli bir aygır. Bir kere büyük kalpli bir aygır. Yani uygun çift kopya kısraklara çekildiğinde doğan taylar potansiyel şampiyon adaylarıdır. Özellikle montain cat, dıstant reletive, habitat,cozzene, sör gayleröd, secreteryıt, woodman, damascus. Bu hatlardan gelen kısraklarla eşleştirme yapılırsa muazzam taylar ortaya çıkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir